ניצחון קטן לשטיינמץ: עיתון צרפתי יפצה את המיליארדר הישראלי שהואשם בניסיון הפיכה בגינאה

בית המשפט בצרפת קבע כי העיתון "קנר אונשרה" צריך לשלם קנס של 50 אלף דולר ולפרסם תיקון של הכתבה בעיתון ובשלושה עיתונים צרפתים גדולים ■ העיתון טען ששטיינמץ שכר שכירי חרב בניסיון להוביל להפיכה

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איש העסקים בני שטיינמץ
איש העסקים בני שטיינמץצילום: תומר אפלבאום

המיליארדר הישראלי בני שטיינמץ נעצר בשנים האחרונות, הואשם בשחיתות והסתבך במכרה עפרות ברזל בגינאה במערב אפריקה. העיתון צרפתי "קנר אונשרה" אפילו טען כי טייקון היהלומים ישראלי-צרפתי שכר שכירי חרב דרום אפריקאים להפיל את ממשלת גינאה, שם הוא עדיין מנסה להשיג את זיכיון הכרייה במכרה סימנדו.

ביום רביעי קבע בית הדין לערעורים בצרפת כי העיתון השמיץ את שטיינמץ ואת החברה שלו BSGR. בית הדין הורה לעיתונאי שעמד מאחורי הכתבה שפורסמה ב-2013, לשלם 50 אלף יורו, כולל קנס, פיצויים והוצאות משפטיות, וכן לפרסם תיקון של הכתבה בעיתון ובשלושה עיתונים גדולים נוספים בצרפת.

העיתון לא הצליח להוכיח כי המסמכים שצוטטו בכתבה כמקור, הגיעו מה-CIA או מרשויות הביון בצרפת, כפי שנאמר בכתבה. בכתבה נטען כי שטיינמץ הכין הפיכה בגינאה, שכר שכירי חרב, אירגן פעולות אלימות, השחית את השלטון, ועורר אי יציבות במשטר בגינאה באמצעים לא חוקיים, מבלי שהוצגו הוכחות לתמוך בטענות אלו.

הכתבה הופיעה כמה ימים לפני הבחירות בגינאה, ודובר הממשלה ציטט את הכתבה כהוכחה לכך ששטיינמץ מעודד הפגנות של האופוזיציה. גינאה היא אחת המדינות העניות בעולם שמחזיקה באוצרות טבע כמו עפרות ברזל ובוקסיט - ממנו מייצרים אלומיניום.

ב-2014 גילתה ממשלת גינאה כי BSGR שילמה שוחד לאשתו של מנהיג גינאה הקודם כדי לזכות בזיכיון הכרייה במכרה סימנדו - שחברות כרייה מעריכות שהוא המכרה עפרות הברזל הגדול ביותר בעולם - ושללה את זכויות הכרייה שלו. משרד המשפטים האמריקאי והרשויות בשווייץ חוקרות את הנושא, למרות שלא ידוע באיזה שלב נמצאת החקירה. בשנה שעברה שטיינמץ נעצר בישראל בהקשר להאשמות אלו. שטיינמץ הכחיש את כל ההאשמות הללו. הוא עדיין פועל להשגת זכויות הכרייה בסימנדו.

יועצו של שטיינמץ, דאג קרמר, אמר: "מעולם לא הוגש כתב אישום נגדנו או הורשענו במקום כלשהו בעולם, למעט בדעת הקהל הציבורית. זו בדיוק הדרך שבה איבדנו את הנכסים בגינאה. זה מראה שהכל שטויות גמורות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker