שוודיה מוצפת בפייק ניוז לקראת הבחירות; פייסבוק מסייעת לממשלה

מפייסבוק מדווחת כי היא משתפת פעולה עם פקידי ממשלה כדי לסייע לבוחרים לזהות מידע מוטעה ■ טוויטר: "התפקיד שלנו אינו לשפוט מה אמת ומה לא"

לוגו רויטרס
רויטרס
שוטרים הודפים מפגינים ניאו־נאצים של "תנועת ההתנגדות הנורדית"
שוטרים הודפים מפגינים ניאו־נאצים של "תנועת ההתנגדות הנורדית" בגטבורג ב-30 בספטמבר. המצעד נקבע ליום הכיפוריםצילום: FREDRIK SANDBERG / AFP

אחת מתוך שלוש ידיעות חדשותיות על הבחירות בשוודיה שעולות לרשת מגיעות מאתרים שמפרסמים במכוון מידע מוטעה - מרביתם עם אג'נדה ימנית המתנגדת להגירה ולאסלאם - כך עולה ממחקר של אוניברסיטת אוקספורד שפורסם היום (חמישי).

המחקר מצביע על התפשטות הפצת המידע המוטעה ברשת בשלבים האחרונים של מסע הבחירות הצמוד, שעלול לבשר את פנייתה ימינה של אחת מהדמוקרטיות הליברליות הבולטות באירופה. מחברי המחקר מאוקספורד אינטרנט אינסטיטיוט, תייגו אתרים מסוימים כחדשות זבל, בהתבסס על מגוון מאפיינים. על פי רויטרס, שלושה מהאתרים האלה מעסיקים חברים לשעבר במפלגה הדמוקרטית השוודית.

ראש ממשלת שוודיה, סטפן לופבן, שמפלגתו הסוציאל-דמוקרטית שלטה בפוליטיקה במדינה מאז 1914 אך כעת אינה צפויה לזכות ברוב, אמר לרויטרס כי הפצת מידע מוטעה או מזויף "מזעזעת את יסודות הדמוקרטיה".

המכון ניתח 275 אלף ציוצים לגבי הבחירות בשוודיה במשך עשרה ימים באוגוסט. במחקר נספרו ידיעות שהועלו לאתרים שזוהו כחדשות זבל, ולפיו "מפרסמים במכוון מידע מוטעה או מזויף כאילו היה חדשות אמיתיות". עוד צוין במחקר: "באופן כללי, על כל שני מאמרים מקצועיים, הופץ מאמר שקרי אחד. לפיכך, חדשות זבל מהוות חלק גדול מהדיון לגבי הבחירות בשוודיה".

פייסבוק מסרה כי היא משתפת פעולה עם פקידי ממשל כדי לסייע לבוחרים לזהות מידע מוטעה. היא גם משתפת פעולה עם Viralgranskaren, חטיבה של עיתון מטרו השוודי, כדי לזהות ולאזן את החדשות המזויפות באתר העיתון. בפוסט בבלוג באתרה, כתבה טוויטר כי "התפקיד שלה אינו לשפוט מה אמת ומה לא".

שלושת המקורות העיקריים לחדשות מזויפות שזוהו במחקר הם האתרים הימניים Samhallsnytt, Nyheter Idag , Fria Tider. אתרים אלה אחראים על יותר מ-85% מחדשות הזבל .

בדו"ח של המכון השוודי למחקר ביטחוני שפורסם בשבוע שעבר, נכתב כי מספר חשבונות הטוויטר המזויפים שדנו בבחירות הוכפל ביולי לעומת יוני. הבוטים האלה הפיצו את הידיעות מהאתרים הימניים בדחיפות רבה יותר מאשר שאנשים רגילים היו מפיצים אם היו מקליקים על "שייר". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker