לוגו רויטרס
רויטרס

ללא כוח גיוס הכספים שנבע מכוכבותו של אוסמה בן-לאדן, מנהיגי אל-קאעדה עומדים בפני אפשרות של מצוקת מזומנים שתקשה עליהם לחמוק מהכוחות האמריקאים שעוד מעוניינים לתפוס אותם. איימן א-זוואהירי המצרי, שנחשב למועמד המוביל לרשת את בן-לאדן, נעדר את מערכת הקשרים הענפה של בן-לאדן הסעודי במפרץ הפרסי, הנחשב על ידי המערב כמקור מימון חשוב של הארגון.

מומחי טרור אמריקאים מזהירים כי לא נדרש כסף רב להשקת מתקפות טרור, ומציינים כי עבור חלק גדול מרשת אל-קאעדה, תרומות הן מקור מימון פחות חשוב. פשע וחטיפות במדינות כמו עיראק, תימן, מאלי וניז'ר, מהוות מקור מימון רווחי יותר עבור פעילות מקומית של אל-קאעדה. אך עבור בכירי אל-קאעדה, שלפי הערכות מסתתרים בפקיסטאן, התרומות עדיין חיוניות, וירידה חדה בהכנסותיהם עשויה לפגוע ביכולתם לממן רשת של מקומות מסתור ותמיכה.

תקיפה גדולה על יעד במערב בהובלת ההנהגה הראשית של אל-קאעדה עשויה לעורר מחדש את התרומות, אך הישרדות, ולא פעולות חדשות, צפויות להיות בעדיפות עליונה עבור מנהיגי הארגון.

לדברי מוצטפא אלאני, אנליסט בגולף ריסרץ' סנטר בדובאי, לבן-לאדן היו שני סוגי תורמים טיפוסיים במפרץ הפרסי: אלו שהונעו על ידי אידיאולוגיה ורצו לתמוך בפעולה אלימה נגד המערב; ואלו שתרמו לו בשל קשר אישי, או כיוון שבטחו בבן-לאדן או העריצו אותו. "המקור השני צפוי להתייבש, ללא ספק", אמר אלאני.

העיתונאי עבד אל-בארי עטוואן, שראיין את בן-לאדן ב-1996, אומר כי למיטב הבנתו, מרבית התרומות לאל-קאעדה עדיין מגיעות מהמפרץ הפרסי, שם השימוש הנרחב במזומן מקשה על מעקב אחר תשלומים בלתי-חוקיים. "אך כעת כאשר הוא איננו, הכסף לא יזרום כבעבר", ציין.

כוחות מיליטנטיים במפרץ הפרסי מתייחסים לזוואהירי בזהירות, הן בשל היותו מצרי, והן כיוון שהוא נתפס כחשאי וקונספירטיבי. "בן-לאדן קסם להם - זוואהירי לא", אמר לרויטרס איש העסקים הסעודי האני ימני. ימני, חבר בדירקטוריון ארגון הצדקה הסעודי the International Islamic Relief Organization, אמר כי ארגוני צדקה באזור פעלו כנגד העברת כספי צדקה לאל-קאעדה. כתוצאה מכך, לדבריו, נאלצו מנהיגי אל-קאעדה לבקש מימון מקבוצות בנות, שעיקר הכנסותיהן מגיעות מפשיעה.

לפני עשור, התמונה הייתה שונה ביותר. קרן הגיוס של אל-קאעדה סיפקה תקציב של 30 מיליון דולר בעת ההתקפה הידועה על מגדלי התאומים בספטמבר 2001. לפי מסמכים צבאיים אמריקאיים שפורסמו באתר ויקיליקס, אחד העצורים במחנה הכליאה גואנטנמו קיבל לידיו למשמר בשלב מסויים 500-600 אלף דולר מחאלד שייך מוחמד, מתכננן התקפות ה-11 בספטמבר. כיום, יהיה מפתיע לראות סכומים גדולים שכאלה בידי מנהיגי אל-קאעדה.

אל-קאעדה פנתה חוזרות ונשנות לתומכיה לתרומות. מפקדי הכשרות אל-קאעדה בפקיסטאן החלו לדרוש תשלום מראש לכיסוי עלויות מלוחמים המגיעים מחוץ למדינה. ההתקפה בה נהרג בן-לאדן צפויה להחריף את המצב עוד יותר, כיוון שמידע שנתפס במבצע צפוי לסייע להתחקות אחר רשת התומכים של אל-קאעדה ולחסום את זרימת הכספים לארגון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker