התקדמות משמעותית בדרך להסכם על הברקזיט; הליש"ט מזנקת

ממשלות בריטניה וגרמניה זנחו מספר דרישות מרכזיות לגבי פרישתה של הראשונה מהאיחוד האירופי ■ הליש"ט קופצת ב-0.9% מול הדולר לשער של 1.297 דולר לליש"ט

לוגו בלומברג
בלומברג
ראשת הממשלה מיי והקאנצלרית מרקל בפסגה במלטה, אתמול
ראשת הממשלה מיי והקאנצלרית מרקל בפסגה במלטהצילום: MATTHEW MIRABELLI/אי־אף־פ
לוגו בלומברג
בלומברג

ממשלות בריטניה וגרמניה זנחו מספר דרישות מפתח לגבי הברקזיט, דבר שעשוי לסלול את הדרך להסכם בין בריטניה לאיחוד האירופי, כך לטענת גורמים המעורים בפרטים. הליש"ט מזנקת.

גרמניה מוכנה להשלים עם הסכם פחות מפורט לגבי הקשרים הכלכליים וקשרי הסחר העתידיים בין בריטניה לאיחוד בניסיון להבטיח השגתו של הסכם, לדברי אנשים שביקשו לשמור על עילום שם - מכיוון שהמגעים אינם פומביים. הצד הבריטי אף הוא מוכן להתפשר על הצהרת כוונות מעורפלת יותר לגבי היחסים בעתיד, ולדחות מספר החלטות עד לאחר יום הברקזיט, לדברי מקור שביקש גם הוא לשמור על עילום שם.

השינוי בעמדות הצדדים משמעו כי ההתנגדות הנרחבת לתוכניתה של ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, לגבי היחסים העתידיים, הידוע בשם "תוכנית צ'קרז" (Chequers), אינה מהווה בהכרח מכשול בדרך להשגת הסכם הפרישה - זאת מכיוון שברקזיט מתבצע בשני חלקים: ראשית הסכם כי תהליך הפרישה יתבצע באופן מסודר, ולאחר מכן הסכם סחר עתידי, שבו לא ידונו הצדדים עד לאחר פרישת בריטניה מהאיחוד.

בשלב הראשון, שני הצדדים רצו לגבש תוכנית מפורטת לגבי איך ייראו היחסים בעתיד במסגרת השלב הראשון. נציגי המשא ומתן של בריטניה והאיחוד האירופי תיכננו בשלב מסוים מסמך של עד 100 עמודים; כעת יתכן כי יהיה רק עשירית מכך, אמרו גורמים.

ה ליש"ט קופצת ב-0.9% מול ה דולר לשער של 1.297 דולר לליש"ט, לאחר שזינקה מוקדם יותר לרמה של 1.2983 דולר לליש"ט. הליש"ט מתחזקת ב-0.6% מול ה יורו לרמה של 1.116 יורו לליש"ט.

האיחוד האירופי דוחה חלק ניכרים ממפת הדרכים של מיי ליחסים העתידיים, ובמיוחד את הרעיון שבריטניה תישאר רק באופן חלקי בשוק המשותף ותיצור מודל ייחודי של מכסים שיאפשר לה לחתום על הסכמי סחר עולמיים באופן עצמאי. העמדה הגרמנית היא כי אם לא ניתן לקבל החלטות קשות כעת, הן יכולות לחכות עד שבריטניה תהיה בשלב שאחרי ברקזיט, שבמהלכו תמשיך לפעול על פי כללי האיחוד האירופי כדי שהסטטוס קוו יישמר עד שיוחלט על משטר יחסים חדש וברור.

השאלה של כמה פרטים צריכים להיות מוסכמים לפני ברקזיט מהווה סוגיה שנויה במחלוקת בין ממשלות האיחוד האירופי מזה שנה, כאשר גרמניה וצרפת תומכות בתוכנית מפורטת ואילו בעלות בריתה הקרובות ביותר של בריטניה, כמו הולנד, מעוניינות להשאיר את האפשרויות פתוחות. אולם גם הסכם מעורפל יצטרך להצביע על כיוון ברור לנתיב קדימה והאיחוד האירופי ממשיך להתעקש כי בריטניה לא תוכל לבחור באיזה חלקים מהשוק המשותף של האיחוד הוא רוצה להשתתף ובאיזה לא, אמרו גורמים בבריסל. עם זאת, נציג האיחוד האירופי למשא ומתן על ברקזיט, מישל ברנייה, אמר כי בריטניה תוכל לשנות את דעתה לגבי סוג הקשר עם האיחוד גם לאחר פרישתה.

הסכם פחות מפורט לגבי עתיד היחסים גם יאפשר לנציגים למקד את מאמציהם בפתרון לסוגיית הגבול בין בריטניה לאיחוד האירופי באירלנד. גם בסוגיה זו ישנם סימני התקדמות במשא ומתן בין הצדדים, ובאיחוד האירופי מחפשים דרכים להפוך את הצעתם בסוגיה זו למקובלת יותר על בריטניה, אמר אדם המעורה במצב מוקדם יותר השבוע. שר ברקזיט של בריטניה, דומיניק ראב, רמז ביום שלישי כי בריטניה עשויה לסכים לוויתורים מול העמדה האיחוד האירופי.

בריטניה רצתה תחילה להגיע להסכם מפורט לפני פרישתה מהאיחוד בחודש מארס מתוך מטרה לשכנע מחוקקים התומכים בברקזיט לאשר את ההסכם ולראות מה הם יקבלו בתמורה להסדר פיננסי המוערך ב-39 מיליארד ליש"ט (50 מיליארד דולר). אולם חברי פרלמנט בריטיים רבים גם אינם תומכים בחזון עתיד היחסים שמציעה מיי מכיוון שהוא יותיר את בריטניה כבולה מדי לכללי האיחוד האירופי, ולכן הצהרה פוליטית מעורפלת עשויה להתאים גם להם.

"אנחנו לא רוצים שהמשא ומתן הזה ייכשל", אמרה קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ביום שלישי. "אבל אנחנו לא יכולים לפסול לחלוטין אפשרות כזו".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ