פופולרית יותר, עשירה יותר - ונאמנה יותר מבעלה

אן סינקלר, אשתו של דומיניק שטראוס-קאהן, בחרה לעמוד לצד בעלה שהואשם בתקיפה מינית ולכפור בכל ההאשמות נגדו. כאחת העיתונאיות המצליחות בצרפת, היא הריצה אותו לנשיאות ותמיד טענה שמעלליו המיניים אינם מעיבים על חיי הנישואים: "כושר פיתוי הוא נכס לפוליטיקאי"

סטיבן ארלנגר ומאיה דה לה באום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סטיבן ארלנגר ומאיה דה לה באום

ניו יורק טיימס

>> היא היתה הרבה יותר מפורסמת מבעלה, והרבה יותר עשירה ממנו. כעת היא מצטרפת למועדון האומלל של נשים שעומדות לצד בני זוגן לנוכח מקהלה רועשת של מעללי בגידה מינית, בעקבות האישומים יוצאי הדופן בתקיפה מינית וניסיון אונס של חדרנית.

כשאן סינקלר נישאה לדומיניק שטראוס-קאהן - שהתפטר בשבוע שעבר מראשות קרן המטבע הבינלאומית (IMF) - בנובמבר 1991, היא היתה עיתונאית טלוויזיה ידועה מאוד. שערה החום ועיניה הכחולות כפלדה כיכבו בתוכנית הראיונות הפופולרית בצרפת, 7/7. היא ערכה יותר מ-500 ריאיונות, כולל עם הנשיאים פרנסואה מיטראן, מיכאיל גורבצ'וב וביל קלינטון, הילרי קלינטון בתפקידה כגברת הראשונה, וכוכבים כאיב מונטאן ואפילו מדונה. התוכנית משכה עד 12 מיליון צופים מדי יום ראשון.

השניים התאהבו ונישאו ב-1991. הוא היה נשוי פעמיים לפני כן והיו לו ארבעה ילדים. היא היתה נשואה פעם אחת והיו לה שני ילדים משלה. סינקלר, שנולדה בניו יורק למשפחה שנמלטה מצרפת מאימת הנאצים, ולאב שהיה חבר במחתרת הצרפתית, התעקשה על חתונה יהודית לאחר הטקס האזרחי בעיריית פאריס.

אחד הסימנים ליופיה והצלחתה היה פסל בדמות מריאן הצרפתית שהיה מוצב בעירייה בטקס הנישואים, כמו גם בכל עירייה בצרפת - שנוצק בדמותה שלה.

השניים הכירו באופן צפוי בטלוויזיה ב-1989. לדברי הביוגרף של קאהן, מישל טאובמן, "היא היתה מוקסמת מחוכמתו וקסמו". סינקלר התפטרה מתוכניתה לאחר 13 שנה כדי למנוע ניגוד עניינים כשבעלה נהפך לשר האוצר ב-1997. היא נהפכה לסגנית מנכ"ל ערוץ TF1, ולאחר מכן למנכ"לית זרוע האינטרנט שלו. "כשמראיינים 13 שנה פוליטיקאים, מפסיקים להתרגש מכוח", היא אמרה אז.

עם זאת, היתה סינקלר הכוח המניע מאחורי השאיפות הפוליטיות של שטראוס-קאהן. עושרה, שאותו ירשה מסבה, סוחר האמנות פול רוזנברג, איפשר לזוג לחיות ברווחה ובעצמאות. יש להם שתי דירות יוקרה בפאריס, בית בשווי 4 מיליון דולר בג'ורג'טאון בוושינגטון וארמון במרקש.

היא סייעה לממן קבוצה של יועצים פוליטיים, יועצי עיתונות ואתרי אינטרנט שהכינו את הקרקע למה שהיתה אמורה להיות שיבתו המנצחת של שטראוס-קאהן לפוליטיקה הצרפתית - להתחיל במרוץ לנשיאות שרבים חשבו שיזכה בו.

"היא תמיד רצתה להוכיח, 75 שנה לאחר ליאון בלום, שהצרפתים מסוגלים לבחור ביהודי לנשיאות", אמר חבר שלה ל"לה מונד". "בעיניה זו היתה נקמה נהדרת בהיסטוריה". ואולם חבר קרוב וותיק שלה, אלן דוהמל, אמר בריאיון: "היא חששה מאוד מהקמפיין - היא ידעה שהיא תצטרך להקריב הרבה". מאמצים להשיג את תגובתה נכשלו.

אוסף ציורים משפחתי בשווי מיליארדים

סינקלר, 62 כמו בעלה, נולדה בשם אן-אליזה שוורץ. אביה, ג'וזף רוברט שוורץ, אימץ רשמית את השם סינקלר, שהיה הכינוי שלו בזמן שהיה חבר במחתרת הצרפתית, ב-1949. את אמה, מישלין ננט רוזנברג, צייר פיקסו, שכינה אותה "מישו". סבה, רוזנברג, שהיה מהמממנים הראשונים של פיקסו, הוריש למשפחה אוסף של ציורים ששווים מיליארדים רבים. ציור אחד של מאטיס - "השפחה: הרמוניה בכחול", נמכר ב-2007 בכריסטי'ס תמורת 33.6 מיליון דולר.

סינקלר חברה בדירקטוריון של מוזיאון פיקסו בפאריס, וכותבת ספר על סבה וחייו. היא בוגרת המכון למדעי מדינה בפאריס ויש לה תואר במשפטים מאוניברסיטת פאריס. אלי ויזל הוא חבר קרוב שלה ושל בעלה הראשון, איוואן לוואי, שאמו נרצחה על ידי הנאצים. לוואי טען כי סינקלר היתה יפה מדי עבורו. בנם השני נקרא אלי, על שם ויזל.

ואולם קשה להתכונן לגיהנום שסינקלר עוברת מאז שבעלה נעצר לפני שבוע, בהאשמות של ניסיון אונס. היא היתה בפאריס, והמתינה ללידת נכדה הראשון, כשקיבלה טלפון משטראוס-קאהן ב-23:00 מניו יורק. באותו היום היא הוציאה הכרזה התומכת בבעלה ללא סייגים. היא טסה למנהטן, שם פעלה לשחררו בערבות, שכרה דירה ואת השומרים הנדרשים לפי חוק. "איני מאמינה, ולו לרגע קט, בהאשמות של תקיפה מינית נגד בעלי", היא אמרה. "אני בטוחה שחפותו תוכח".

אין ספק שסינקלר היתה מודעת לרדיפת השמלות של בעלה. בפומבי, לפחות, היא הביעה שוויון נפש. כשנשאלה ב-2006 על ידי העיתון "ל'אקספרס" אם היא סובלת מהמוניטין שלו כרודף נשים, היא אמרה: "לא! אני אפילו גאה בזה. חשוב מאוד שפוליטיקאי ידע לפתות. כל עוד הוא נמשך אליי ואני אליו, זה מספיק".

ב-2008, כששטראוס-קאהן נחקר על ידי קרן המטבע לגבי ניצול לרעה של כוחו, כשניהל רומן עם כלכלנית נשואה מהונגריה, פירושקה נאגי, הגיעה הקרן למסקנות שהרומן לא היה ארוע יחיד. הקרן נזפה בו, אך הוא לא פוטר. הוא גייס חברת יחסי ציבור והוציא הודעה שבה הביע את חרטתו, והתנצל בפני סינקלר. סינקלר כתבה אז בבלוג שלה: "כולם יודעים שזה קורה לזוגות נשואים. ההרפתקאה ללילה אחד הזו מאחורינו".

במכתב ההתפטרות שלו לקרן שכתב מהכלא אמר שטראוס קאהן: "בעת זו אני חושב בראש ובראשונה על אשתי - שאותה אני אוהב יותר מכל דבר בעולם - ועל ילדיי, משפחתי וחבריי".

ב-30 באפריל כתבה סינקלר על חתונתו של הנסיך ויליאם: "אני יכולה להבין את אלה שלא מחמיצים שום פירור. אנחנו כמו ילדים שלפני השינה רצים סיפור שיש בו נסיכה וחלום, בגלל שהחיים האמיתיים מכים בנו במוקדם או במאוחר".

***מריאן

דמות המהווה סמל של הרפובליקה הצרפתית. החל ב-1969 נוצקו פסליה בדמותן של נשים ידועות, כמו בריג'יט בארדו וקתרין דנב

כמה מהמרואיינים בתוכניתה של סינקלר

מיכאיל גורבצ'וב

מדונה

ביל קלינטון

הילארי קלינטון

פרנסואה מיטראן

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker