דרום אפריקה נכנסת למיתון בפעם הראשונה מאז 2009

כהונתו של הנשיא סיריל רמפוזה מתחילה בדיוק כמו זו של קודמו בתפקיד, ג'ייקוב זומה – שהודח בדצמבר בגלל שחיתות ■ הראנד הדרום אפריקאי יורד ב-2.2%

לוגו בלומברג
בלומברג
נשיא דרום אפריקה סיריל רמפוזה ביוהנסבורג, בחודש שעבר
נשיא דרום אפריקה סיריל רמפוזה ביוהנסבורג, בחודש שעברצילום: Themba Hadebe/אי־פי

סיריל רמפוזה, נשיא דרום אפריקה, סובל באופן מפתיע מהתחלה גרועה בדיוק כמו קודמו: מיתון בששת החודשים הראשונים בתפקיד. כלכלת דרום אפריקה התכווצה ב-0.7% ברבעון השני של 2018 לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה. כך לפי נתוני לשכת הסטטיסטיקה של דרום אפריקה, שפורסמו היום (ג'). ברבעון הראשון התכווצה כלכלת דרום אפריקה ב-2.6% - כך שברבעון השני כבר נכנסה למיתון.

הראנד הדרום אפריקאי יורד ב-2.2% ל-15.18 ראנד לדולר. התשואה על אג"ח של ממשלת דרום אפריקה, שמועד פדיונן בדצמבר 2026, עלתה ל-9.17%. זו הרמה הגבוהה ביותר מאז לפני בחירתו של רמפוזה לראש הקונגרס האפריקאי הלאומי, המפלגה השלטת בדרום אפריקה, בדצמבר.

ירידה בתפוקה החקלאית ובצריכה הפרטית משפיעות לרעה על כלכלת המדינה המתועשת ביותר באפריקה. עלייתו של רמפוזה לשלטון עודדה את המשקיעים והראנד עלה, בעקבות תקווה כי תום שלטונו המושחת של קודמו ג'ייקוב זומה יביא לשינוי. ואולם התקוות נגוזו כאשר לא יושמו רפורמות מבניות, ומלחמת הסחר ובעיות בשווקים אחרים השפיעו על ביטחון המשקיעים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום