שטראוס קאהן שוחרר בערבות; השבוע ייפתח תהליך בחירת יו"ר לקרן המטבע

שטראוס קאהן, אשר מחפש מקום מגורים קבוע בניו יורק, יהיה תחת השגחה 24 שעות, עבורה ישלם 200 אלף דולר בחודש

לוגו רויטרס
רויטרס

יו"ר קרן המטבע הבינלאומית (IMF) לשעבר, דומיניק שטראוס קאהן, שוחרר בערבות אתמול והועבר למעצר בית בדירה זמנית בשדרת ברודוויי בניו יורק, לאחר שלא הצליח למצוא דירה להשכרה בעיר בשל האישומים החמורים שהוגשו נגדו לאחר שנעצר בתחילת השבוע בחשד לתקיפה ואונס של חדרנית.

בית המשפט אישר ביום שישי את שחרורו של שטראוס קאהן למעצר בית תחת שמירה ובכפוף להצמדת מעקב אלקטרוני, לאחר שרעייתו שילמה ערבות בסך מיליון דולר, בנוסף לשטר חוב בסך 5 מיליון דולר למקרה שינסה להימלט. עם זאת, שחרורו למעצר בית עוכב לאחר שרעייתו, אן סינקלייר, לא הצליח לשכור עבורם דירה בניו יורק.

העיתון "ניו יורק פוסט" דיווח כי סינקלייר שכרה עבורם דירה בבניין בריסטול פלאזה היוקרתי בניו יורק, אולם ברגע שמנהלי הבניין גילו כי מדובר בשטראוס קאהן, הם ביטלו עמה את החוזה.

שטראוס קאהן הועבר אתמול לכתובת זמנית סמוך לוול סטריט ולאתר בו שכן מרכז הסחר העולמי, בתוך "טבעת הפלדה" של מנהטן, אזור בו מצלמות אבטחה מרובות ונוכחות משטרתית מוגברת, לאחר ששוחרר מכלא רייקרס איילנד, בו היה עצור תחת השגחה צמודה בתא בגודל שלושה על ארבעה מטרים מחשש שישים קץ לחייו. שטראוס קאהן התפטר השבוע מתפקידו כיו"ר קרן המטבע הבינלאומית והבטיח להוכיח את חפותו בבית המשפט.

אן סינקלייר, אשתו של דומיניק שטראוס-קאהןצילום: אי–פי

מעונו הזמני של שטראוס קאהן אורגן עבורו על ידי חברת אבטחה פרטית, לה ישלם מכיסו כדי לשמור עליו במשך 24 שעות ליממה ולעקוב אחריו באמצעות צמיד אלקטרוני שהוצמד לרגלו. התביעה בניו יורק העריכה את הוצאות האבטחה שייאלץ שטראוס קאהן לשלם ב-200 אלף דולר בחודש. הוא יהיה רשאי לעזוב את הדירה רק כדי להגיע לבית המשפט, להיפגש עם עורכי דינו או עם רופאים ולטקסים דתיים.

שטראוס קאהן יתגורר בדירה באופן זמני בלבד, עד שרעייתו ועורכי דינו יצליחו למצוא עבורו דירה להשכרה, אולם הדבר צפוי להיות קשה בשל הפרסום הרב לו זכה המקרה והמעקב התקשורתי הבלתי פוסק. העיתונאים הרבים שצבאו על בריסטול פלאזה לאחר שנודע כי שטראוס קאהן יועבר לשם הוא שגרם לדיירי הבניין להתנגד בחריפות למעברו. גם במעונו החדש הפריעה תשומת הלב התקשורתית את מנוחת השכנים, שחלקם אף הניפו שלטים בגנותו של שטראוס קאהן. "לא רוצה את DSK בחצר האחורית שלי", קרא אחד השלטים. "תשומת הלב התקשורתית והפרסום יקשו עלינו להיכנס ולצאת מהבניין", אמרה דבי טוויל, דיירת בבניין, לסוכנות הידיעות רויטרס.

דומיניק שטראוס קאהן

בתוך כך, קרן המטבע הבינלאומית הודיעה כי תשלים את תהליך בחירת יורשו של שטראוס קאהן בתפקיד יו"ר הקרן עד ה-30 ביוני. המדינות החברות בקרן יהיו רשאיות להגיש את מועמדיהן בין ה-23 במאי ל-10 ביוני, ולאחר מכן דירקטוריון ה-IMF ייפגש עם חלק נבחר מהמועמדים. שרת האוצר הצרפתית, כריסטין לגארד, נחשבת למועמדת המובילה כעת להחליף את שטראוס קאהן, אולם מדינות מתעוררות כמו תאילנד, רוסיה ודרום אפריקה הביעו התנגדות למינויו של יו"ר אירופי נוסף וקראו למינויו של מועמד ממדינה מתעוררת. עם זאת, המדינות לא הצליחו להסכים על זהותו של מועמד מטעמן.

שרת האוצר של צרפת, כריסטין לגארד

ברזיל, שתמכה גם היא במינוי מועמד מהשווקים המתעוררים ליו"ר ה-IMF, חזרה בה והודיעה כי היא פתוחה לאפשרות של מינוי מועמד אירופי לראשות הקרן. "ייתכן שיהיה מועמד טוב משוק מתעורר, וייתכן שיהיה מועמד טוב מכלכלה מפותחת. המועמדים לא צריכים להיבחר לפי הלאום שלהם", אמר שר האוצר הברזילאי, גווידו מנטגה, על רקע דיווחים לפיהם מדינות אירופה - ובראשן צרפת - לא יוותרו בקלות על השליטה ב-IMF, שבאופן מסורתי מנוהלת על ידי אירופים.

ארה"ב, מצידה, שמרה על נייטרליות והביעה גם נכונות למינוי מועמד מהשווקים המתעוררים. "אנחנו מתייעצים הן עם חברות הקרן מהשווקים המתעוררים והן מהכלכלות המפותחות", אמר שר האוצר האמריקאי טימותי גייתנר, "אנחנו מוכנים לתמוך במועמד עם הניסיון הרב וכישורי המנהיגות הנדרשים, שיוכל לזכות בתמיכה רחבה בקרב חברות הקרן". ההצהרה רומזת על תמיכה אמריקאית אפשרית במועמד מהשווקים המתעוררים, אם מועמד שכזה יזכה לתמיכה משמעותית בקרב המדינות החברות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker