באיחוד האירופי חוקרים חשד לקרטל בענף הספנות

נציגי רשות ההגבלים העסקיים האירופית ערכו בדיקות פתע במשרדים של חברות מובילות בחום ההובלה הימית במכולות

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

רשות ההגבלים העסקיים של האיחוד האירופי ערכה בדיקות פתע במשרדיהן של רבות מחברות ההובלה הימית במכולות הגדולות בעולם, במסגרת חקירת חשד לתיאום מחירים ומניפולציות שוק בענף הספנות - כך הודיעו גורמים ברשות.

בדיקות הפתע במשרדיהן של חברות ספנות בכמה ערים באירופה נערכו במשותף עם רשויות ההגבלים העסקיים בכל מדינה ומדינה. "יתכן שהחברות שבהן מדובר הפרו את חוקי ההגבלים העסקיים האוסרים על הקמת קרטלים, ועל התנהלות עסקית שמגבירה את התחרות", נאמר בהודעה שפירסמה הנציבות האירופית ביום שלישי. "כמו כן, יתכן שהחברות ניצלו לרעה את מעמדן כמובילות שוק", נאמר בהודעה.

בתקופת המשבר הכלכלי העולמי ואחריו נרשמה תנודתיות חריפה במיוחד במחירי התובלה הימית לאירופה וממנה. כך למשל, מחירי ההובלה מהמזרח הרחוק לאירופה זינקו פי ארבעה מהחודשים הראשונים של שנת 2009 ועד שנת 2010. המחירים שבו וירדו בשנת 2011.

סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי בין החברות הנחקרות אשר במשרדיהן נערכו בדיקות פתע נימנות Moller-Maersk הדנית, Mediterranean Shipping השווייצית, CMA CGM הצרפתית, Hapag-Lloyd הגרמנית, וכן הקווים האסיאתים של נפטון אוריאנט ליינס, אוריאנט אוברסיס, אוורגרין מארין והנג'ין שיפינג.

מספר אנשי עסקים ישראלים פעילים בשוק הספנות. חברת הספנות הישראלית צים, הנמצאת בבעלות החברה לישראל שבשליטת הפלג המשפחתי של סמי עופר, היא אחת מחברות ההובלה במכולות הגדולות בעולם. משפחת רקנאטי אף היא פעילה בתחום ההובלה הימית באמצעות חברת הספנות OSG.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker