רשות ני"ע בארה"ב תגביל את חברות הדירוג כדי לפקח על ניגודי עניינים

ביקורת חמורה על חברות דירוג האשראי: חשודות בכך שנתנו דירוגים מופרזים בזמן המשבר הפיננסי

סוכנויות הידיעות
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

רשות ניירות ערך בארה"ב (SEC) תגיש רשימת מגבלות, שימנעו מסוכנויות דירוג אשראי להעניק חוות דעת מנופחות כדי להרוויח יותר. המגבלות יוצעו במסגרת תקנת Dodd-Frank שאושרה לאחר תחילת המשבר הכלכלי של 2008, לפיה יוסדר תפקידם של חברות הדירוג. זאת, לאחר שנמתחה עליהם ביקורת חמורה בנוגע לתפקידם במשבר הפיננסי. הביקורת נוגעת לעובדה כי חלק מהחברות נתנו את הדירוג המירבי – AAA למשכנתאות מהלוואות סאבפריים (משכנתאות ללווים בעייתיים בארה"ב).

לפי אחת ההצעות של הרשות, סוכנויות הדירוג ידווחו שנתית על החלוקה הפנימית בחברה וכיצד הן קובעות את הדירוג. הצעה אחרת תדרוש מחברות הדירוג למנוע ניגודי עניינים, כגון מצב שבו עובד בחברת הדירוג עובר לאחר מכן לעבוד בחברה שאת ניירות הערך שלה הוא דירג.

"כל שינוי נועד לפתור את בעיית חוסר השקיפות ואת ניגודי העניינים בחברות הדירוג", אמר מייקל באר, עוזר לשעבר של שר האוצר האמריקאי לאתר הפיננסים מרקטווץ'. "תקנת Dodd-Frank מטפלת בקונפליקטים שעלולים להתעורר בין חברות הדירוג והחברות המנפיקות את ניירות הערך המדורגים. צריך לוודא, שכשאדם שדירג ניירות ערך עובר לעבוד בחברה שהנפיקה אותן, המשקיעים יודעים על כך וניתנת להם האפשרות לקחת שינויים כאלה בחשבון".

מרי שפירו, יו"ר רשות ני"ע בארה"בצילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker