מיתון שלישי בתוך עשור: כלכלת יפן נסוגה ברבעון הראשון ב-3.7% עקב רעידת האדמה

כלכלנים צופים כי ברבעון השני של השנה תחמיר הנסיגה בכלכלה היפנית, לפני שיחלו עבודות השיקום

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

כלכלת יפן נסוגה בקצב מהיר מהצפוי ברבעון הראשון של 2011, לאחר שרעידת האדמה והצונאמי שפקדו את המדינה פגעו בפעילותה הכלכלית והורידו את ביטחון הצרכנים. הצמיחה השלילית של יפן ברבעון הראשון דרדרה אותה למיתון השלישי בתוך עשור.

התמ"ג של יפן נסוג ברבעון הראשון בקצב שנתי של 3.7%, לאחר שברבעון הרביעי נרשמה צמיחה שלילית של 3%, על פי נתונים מתוקנים - דיווח משרד הקבינט בטוקיו. אנליסטים צפו כי הנסיגה בכלכלה היפנית תהיה בקצב של 1.9% ברבעון הראשון. לעומת הרבעון הרביעי, נרשמה נסיגה של 0.9% ברבעון הראשון.

האסון שפקד את יפן בחודש מארס פגע קשות בכלכלה שסבלה עוד קודם משנים של דפלציה וצריכה פרטית חלשה, ושיבש את הייצור במפעליהן של החברות המובילות ביפן, ובראשן טויוטה. ההערכות הן כי ברבעון השני תימשך הנסיגה. "הצמיחה השלילית ברבעון השני בוודאי תהיה חדה יותר, בשל הירידה בצריכה הפרטית ובייצוא", אמר נוריו מיגאווה, כלכלן בכיר במיזוהו סקיוריטיז בטוקיו. "הכלכלה צפויה לשוב לצמוח החל מהרבעון השלישי, ברגע ששרשרת האספקה תתאושש ועבודות השיקום יחלו".

הנסיגה הכלכלית עשויה להיות "תופעה זמנית", ושני רבעונים רצופים של נסיגה לא בהכרח מצביעים על כך שמסלולה של הכלכלה השתנה", אמר היום קארו יוסאנו, שר הכלכלה של יפן.

כלכלנים מגדירים מיתון כשני רבעונים רצופים של צמיחה שלילית. ואולם ממשלת יפן מגדירה מיתון באמצעות ועדה אקדמית שמחליטה מתי מתחילות ומסתיימות תקופות של נסיגה או התאוששות. במהלך המשבר הכלכלי העולמי, נסוג התמ"ג של יפן ארבעה רבעונים ברציפות. בשנת 2001, נרשמה צמיחה שלילית במשך שלושה רבעונים ברציפות.

השקעות ההון ביפן ירדו ב-0.9% ברבעון הראשון, הירידה הראשונה זה שישה רבעונים, על פי הנתונים שפורסמו היום. הצריכה הפרטית ירדה ב-0.6% ברבעון הראשון, לעומת הרבעון שקדם לו.

צונאמי שנגרם בעקבות רעידת אדמהצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker