שתי הקוריאות רצו לבנות רכבת שתחבר ביניהן - אבל ארה"ב התנגדה

כוחות האו"ם ששולטים על הגבול בין המדינות דחו את בקשת המדינות לערוך ניסוי ברכבת שתסע מבירת דרום קוריאה ועד לגבול עם סין בצפון קוריאה ■ דחיית הבקשה מדגישה את המחלוקת הגוברת בין דרום קוריאה לארצות הברית בנוגע להתנהלות מול צפון קוריאה

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שליט צפון קוריאה מסייר במפעל בפיונגיאנג, היום
שליט צפון קוריאה מסייר במפעל בפיונגיאנג, היוםצילום: KCNA/רויטרס
לוגו גרדיאן
גרדיאן

חיבור מסילת רכבת בין צפון קוריאה לדרום קוריאה מעוכבת על ידי בכירים בצבא האמריקאי. הצעד ממחיש את המחלוקות בין סיאול לוושינגטון בנוגע לאופן ההתמודדות עם ההתחמשות הגרעינית של צפון קוריאה.

שתי הקוריאות מתכננות לערוך מבחני שטח משותפים בשבוע שעבר באמצעות שליחת רכבת מסיאול לאורכה של צפון קוריאה ועד לסינוויג'ו שעל הגבול עם סין, אבל הבקשה נדחתה על ידי כוח האו"ם המזוין שנשלט על ידי ארה"ב. כוח האו"ם הוא שריד למלחמת קוריאה שהתקיימה ב-1953-1950, והוא שולט בכל תנועה לאורך הגבול המבוצר והמפורז שמחלק את חצי האי.

דחיית הבקשה מדגישה את המחלוקת הגוברת בין דרום קוריאה, שרוצה להגדיל את המעורבות עם צפון קוריאה, לבין ארה"ב, שבה גורמים רשמיים דורשים את פירוזה של צפון קוריאה מנשק גרעיני כתנאי מקדים לכל שיתוף פעולה כלכלי.

מפקדת כוחות האו"ם ביטלה את הניסוי ודרשה גם "יותר מהימנות על מטרתו", לפי הכתוב בהצהרה שפורסמה. הסירוב נרשם גם אחרי שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ, הזהיר את סין "שמספקת לצפון קוריאה סיוע משמעותי, כולל כסף, דלק, דשנים וסחורות אחרות". בציוץ בטוויטר כתב: "זה לא עוזר!".

פרויקט הרכבת הוא חלק מניסיון נרחב יותר של נשיא דרום קוריאה מון ג'יאה אין, לשפר את היחסים בין הקוריאות ולהכין את הקרקע לשרשרת השקעות גדולות במידה שיוסרו הסנקציות שהוטלו על צפון קוריאה ונועדו לפרק אותה מהנשק הגרעיני. מון קרא לחבר ברכבת בין הקוריאות לפני סוף השנה.

מינטרו אובה, דיפלומט אמריקאי לשעבר, שמתמקד במדיניות של צפון קוריאה, אמר כי מון ינסה לקדם כמה פרויקטים שיוכל מבלי להרגיז את האמריקאים. "אבל יש בהחלט אפשרות שייווצרו פערים בין בנות הברית אם מערכת היחסים לא תנוהל בזהירות".

לדבריו, "אמנם יש להם הסכמה סביב נושאים רבים, אך סיאול חושבת שקידום הפרויקטים הכלל קוריאנים תומכים במטרותיה, וארה"ב נוטה לחשוב שהפרויקטים האלה חותרים תחת הניסיונות שלה לפרק את צפון קוריאה מנשק גרעיני".

גם משרד הקשר בעיירה ראיסונג בצפון קוריאה עמד במרכז מחלוקת בין המדינות. גורמים רשמיים מדרום קוריאה חויבו לדחות פרויקטים שמפרים את הסנקציות הבינלאומיות. נו קיו-דוק, דובר משרד החוץ, אמר כי כל אספקה של ציוד או אפילו חשמל למשרד הקשר "לא פוגע במטרת הסנקציות ולא תורם לכלכלת צפון קוריאה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker