פנסיונרים בספרד מוכרים את דירותיהם בחצי מחיר - אבל בתנאי אחד

הפנסיונרים מוכרים את הדירות שלהם בתנאי שהרוכש ירשה להם להמשיך לגור בדירה עד יום מותם ■ "הילדים שלנו מסודרים טוב ולא זקוקים לכסף, אז חשבנו שזה רעיון טוב למכור - ככה יש לנו כסף לחיות ללא דאגות"

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מדריד, ספרד. דירות בחצי מחיר
מדריד, ספרד. דירות בחצי מחירצילום: בלומברג

פנסיונרים בספרד מוכרים את דירותיהם בחצי מחיר - אבל בתנאי אחד: הקונים חייבים לאפשר לבעלים המבוגרים להמשיך להתגורר בביתם עד יום מותם.

מספר גדל והולך של גימלאים במדינה בוחרים בעסקות מסוג זה, אשר חוקיות לחלוטין ומבוססות על העיקרון של "בעלות ערטילאית" (bare ownership) שמאפשר למוכר להמשיך להתגורר בנכס שאותו מכר עד סוף חייו. לפי סוכני נדל"ן עם ניסיון בתחום, ההנחות שמציעים המוכרים בעסקות מסוג זה עשויות להגיע עד 50% מערך הנכס.

"אני רוצה למות בבית שלי", אמרה כרמן סגוביה ממדריד, המתכננת למכור את דירתה בשטח של 100 מ"ר תמורת פחות מ-200 אלף יורו, לעיתון המקוון הספרדי "אל אספניול". סגוביה, בת 92, מעולם לא התחתנה או הביאה ילדים לעולם.

"יש לנו שלוש בנות שכבר מסודרות טוב", אמר מריאנו מונוז, בן 88, שמכר את ביתו במדריד בו הוא ממשיך להתגורר עם אשתו בת ה-85. "הן לא זקוקות לכסף ואנחנו חשבנו שזה רעיון טוב למכור. ככה יש לנו כסף כדי לחיות ללא דאגות".

ההתעוררות הנוכחית בדיון סביב עסקות מסוג זה החלה מוקדם יותר החודש לאחר שמשתמש טוויטר מספרד שיתף מודעה למכירת דירה במדריד בה שנכתב "הבעלים הנוכחיים, בן למעלה מ-70, ימשיך ליהנות מהזכות לגור בנכס עד סוף ימיו".

המודעה גררה טענות כי עסקות מסוג זה עלולות ליצור מצב מחריד שבו לרוכש יש אינטרס במותו של המוכר. "כך או כך, האם זה לא נראה לך מטריד? אתה באמת יכול לקוות שמישהו ימות כדי שתוכל להיכנס לבית שלו? אני לא הייתי ישנה טוב בלילה", צייצה מגיבה אחת בטוויטר.  

ביקורת נוספת נגעה להשפעתן האפשרית של עסקות מסוג זה על זכויות היורשים של בעלי הנכסים. לפי החוק הספרדי, ילדים זכאים לרשת נתח מנכסי הוריהם.

התופעה של עסקות בעלות ערטילאית אינה מוגבלת לספרד, ונפוצה גם במדינות כמו צרפת ובלגיה שגם בהן נמכרים בתים במחירים הנמוכים ב-40%-50% בתמורה לזכות המוכר להתגורר בביתו עד מותו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker