העסקים בעידן שלאחר בן לאדן לאן?

בטווח הקצר - השפעה חיובית; לטווח הארוך - חוסר וודאות

ג'ון דפטריוס, פרשנות
ג'ון דפטריוס, CNN
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ון דפטריוס, פרשנות
ג'ון דפטריוס, CNN

 אסטנה, קזחסטאן. מיקומי בצומת בין אירופה לאסיה העניק לי נקודת תצפית טובה לניתוח תגובותיהם של חתני פרס נובל, משקיעים בינלאומיים ומנהיגים למותו של אוסמה בן לאדן.

אסטנה, הבירה החדשה יחסית של ארץ עצומה זו – הגדולה בארצות מרכז אסיה – מארחת פורום כלכלי שנתי לא קטן, המקבץ מספר חתני פרס נובל ומגוון כלכלנים, בנקאים מרכזיים ומשקיעים בעלי תאווה לכלכלות חזית. קזחסטאן היא חלק ממה שרבים אוהבים לכנות מעגל השפעה, באזור הכולל כמה שכנות בעייתיות: פקיסטן ואפגניסטן. כמו בכל מקום אחר, חדרי הישיבות ומזנוני הקפה של מרכז הכנסים באסטנה היו עמוסים בשיחות חולין על מותו של אוסמה בן לאדן ותגובת השרשרת שעשויה להיגרם בעקבות הארוע.

רוברט מאנדל, חתן פרס נובל הידוע בכינוי "אבי היורו", אומר כי הוסר סיכון לטווח ארוך עבור המערב, אך כי בטווח הקצר אין שינוי, בשל הקריאות המיידיות לפעולה נקם. לאחר דיונים עם יותר מ-20 שחקנים בזירה הבינלאומית, היה לי ברור כשמש כי העלייה בת 24 השעות של הדולר, והצניחה שצפויה לאחר מכן במחירי הסחורות, אינן מגמות ארוכות טווח.

מירנדה זאפה, אסטרטגית גלובלית בחברת IJ פרטנרס בז'נווה, אמרה כי חיסולו של בן לאדן רק יגביר את תעוזת אל-קאעדה, גם אם יידרשו לארגון חודשים על מנת לארגן מחדש את פעילויותיו. חשובות מכך, לדידה ולדידם של אחרים שדיברתי עימם, הן ההשלכות קצרות הטווח של ההתקוממויות במדינות ערב, שמותירות את מחיר הנפט גבוה בכ-10%-15% מהראוי.

רבים הביעו חששות לגבי מהלכיה הבאים של איראן, לאחר ההסכם שהושג בין הפתח לחמאס, בתיווכה של מצרים. התרגום הפשוט עבור משקיעים: לחץ מוגבר על ישראל, מה שצפוי רק להגביר את המתיחות במפרץ הפרסי. תרחיש זה אינו מבשר טובות למחירי האנרגיה, והתזמון בעייתי עבור הכלכלה האמריקאית, שעדיין מקרטעת בעוד הבנק הפדרלי מתכוון להביא לסיומה את מדיניות התמריצים. שאלתי את סר ג'יימס מירלס, חתן פרס נובל נוסף, האם אנחנו נמצאים במהלך שינוי מבני בארה"ב, הסובלת מאבטלת צעירים המתקרבת לרמות בעולם הערבי. מחקר שהתפרסם באחרונה בארה"ב מצביע כי כמעט 25% מבני 16-25 אינם עובדים. סר ג'יימס, הנהנה מכמה עשרות שנים של ניסיון, לא חשב כך. ניהול תקציב ומדיניות מס שמרניים היו הבחירה המועדפת על מי שנכחו באסטנה.

מעבר לחששות הבטחון הברורים הסוחפים את אזור MENASA (המזרח התיכון, צפון אפריקה ודרום אסיה) בצומת דרכים זו, החשש הרב ביותר הוא מפני הררי החוב המצטברים בארה"ב ובאירופה. חוב בסך 14 טריליון דולר בארה"ב מהווה פסגה תלולה לטיפוס בתקופה של צמיחה איטית ואבטלה גבוהה. נוכחי הפורום נזפו במחוקקים האמריקאיים על חשיבתם אך ורק במונחים של מחזורי בחירות, מבלי להתמודד עם סעיפי התקציב המשמעותיים ביותר – תכניות הפנסיה והבריאות שהוצאותיהן יוצאות מכלל שליטה.

יתרון פוטנציאלי בעולם "העסקים שלאחר בן לאדן" הוא האפשרות לגישה מאוחדת יותר בממשל האמריקאי. לאחר חיסול של אחד האיומים לבטחון המדינה, האם יהיה אפשרי לנגוס בחובות השיא המאיימים על מרכזיותו של הדולר בתחום יתרות המט"ח? התשובה שעלתה מהמתכנסים בצומת בין מזרח למערב, הייתה 'לא' חד וברור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker