באיחוד שוקלים לבקש דחייה במועד פרעון האג"ח של יוון

יו"ר קבוצת שרי האוצר: "יוון תצטרך לקצץ ולמכור נכסים לפני שנשקול פרופיל מחודש של מועדי פרעון האג"ח שלה"

סוכנויות הידיעות

לראשונה מאז חילוצה של יוון: שרי האוצר של האיחוד האירופי העלו את האפשרות לבקש מבעלי האג"ח של המדינה להעניק לה דחייה בפרעון החובות. חבילת הסיוע על סך 110 מיליארד יורו שקיבלה יוון בשנה שעברה מהאיחוד האירופי וקרן המטבע לא הצליחה להשיב לה את אמון השווקים ואת בריאותה הפיננסית.

"על אירופה לשקול לערוך 'פרופיל מחודש' של מועדי פרעון האג"ח של יוון, כחלק מחבילת צעדים הכוללת מכירה מזורזת של נכסי מדינה וקיצוצי תקציב עמוקים יותר", אמר ראש ממשלת לוקסמבורג ז'אן קלוד יונקר. "לא מדובר בעריכת פרופיל מחדש לפני שיוון תנקוט בכל האמצעים האפשריים", הוסיף, לאחר סיום פגישה עם שרי האוצר בבריסל.

תשואות אג"ח של יוון לעשר שנים נסחרו ביום שלישי בירידה של 0.18% ל-15.089%, לאחר שעלו ביום שני בעקבות שערוריית מעצרו של קרן המטבע הבינ"ל והצורך של יוון בסיוע נוסף. התשואה זינקה מרמה של 12.5% בסוף 2010.

יורגוס פפנדראו, ראש ממשלת יווןצילום: רויטרס

האיחוד האירופי והבנק המרכזי של אירופה שללו באופן חד משמעי אפשרות של הסדר חובות, שבו הנושים של יוון יצטרכו לספוג "תספורת" - הפסדים על השקעתם. האיחוד האירופי העניק ליוון את חבילת החילוץ, ודרש בתמורה מהלכים לקיצוץ הוצאות ומניעת העלמת מס.

הדיונים בנוגע לחילוץ נוסף ליוון נערכו בצל מעצרו של יו"ר קרן המטבע הבינ"ל דומיניק שטראוס קאהן, החשוד בתקיפה וניסיון אונס בניו יורק, ומעצרו הוארך ביום שני. יוון ממשיכה לדשדש כלכלית, וסובלת בעקבות זאת מנפילה בשערי האג"ח שלה והתייקרות עלויות המימון.

מחיקת חלק משווי האג"ח המוחזקות על ידי משקיעים פרטיים, כולל בנקים גרמניים, בריטיים וצרפתיים, נפסלה כמהלך אפשרי על ידי ממשלות אירופה. "הסדר חובות גדול הוא בגדר טאבו", אמר יונקר. במשך שנה נאבקת אירופה למנוע מיוון להגיע לחדלות פרעון - אולם סקר שנערך בשבוע שעבר על ידי בלומברג מעלה כי 85% מהמשקיעים הבינלאומיים מאמינים כי יוון בסבירות גבוהה לחדלות פרעון, ונראה כי מנהיגי האיחוד מתחילים להאמין גם הם באפשרות הזו.

שרת האוצר של צרפת, כריסטין לגארד, אמרה כי הסדר חובות או עריכת פרופיל חדש של חובות יוון אינם באים חשבון. "אנחנו לא רוצים את זה", הצטרף אליה דידייה רינדרס, שר האוצר של בלגיה.

ביום שני אישר האיחוד האירופי מתן חבילת סיוע של 78  מיליארד יורו לשלוש שנים לפורטוגל, המדינה השלישית שנפלה טרף למשבר החובות. המדינה השנייה היתה אירלנד, שהסיוע שקיבלה, בגובה 67.5 מיליארד יורו, לא הצליח למנוע מיתון מתמשך במדינה ונפילה בתשואות אג"ח החוב שלה.

בריאיון לבלומברג אמר ביל גרוס, מנהל קרן האג"ח פימקו, כי יוון למעשה חדלת פרעון וכי בעיותיה לא יוכלו להידחות שוב ושוב. "בסופו של דבר בעלי האג"ח יצטרכו לשאת בחלק מהנטל", אמר, בהתייחסו לאפשרות של תספורת.

המדינות העשירות יותר באירופה, הנושאות בנטל החילוץ, לחצו על יוון למכור נכסים ממשלתיים בשווי של 50 מיליארד יורו על ידי הקמת סוכנות הפרטה חדשה. רה"מ ג'ורג' פפנדריאו אמר כי למכירת הנכסים יש עדיפות ראשונה. "נוכיח שנוכל לעמוד בהתחייבויותינו", אמר פפנדריאו.

החובות של יוון יתפחו ל-157.7% מהתמ"ג השנה, ובה בעת צפויה הכלכלה לעבור שנה שלישית של מיתון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker