הפנטגון צריך את שיתוף הפעולה של עמק הסיליקון – אבל לא בטוח שיקבל

בינה מלאכותית נמצאת כיום בראש סדר העדיפויות של הפנטגון, אבל בעמק הסיליקון לא משתוקקים לסייע בבניית כלי נשק אוטונומיים, ומאמינים כי הם עלולים לסכן את האנושות

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
קנת ווקר, גוגל
מאטיס וסגן נשיא גוגלצילום: U.S. Air Force Staff Sgt. Jette
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

במזכר ששלח במאי שר ההגנה האמריקאי ג'יימס מאטיס, הוא הפציר בנשיא דונלד טראמפ לפתח אסטרטגיה לאומית בנושא בינה מלאכותית. מאטיס טען שארה"ב לא עומדת בקצב של התוכניות השאפתניות של סין ושל מדינות אחרות.

המזכר הזה – שלא נחשף עד כה, אבל עותק שלו הגיע ל"ניו יורק טיימס" – משקף את תחושת הדחיפות הגוברת בקרב גורמים בתחום לגבי בינה מלאכותית. יועצים ואסטרטגים חושבים שבינה מלאכותית יכולה להיות הדבר הבא שישנה את חוקי המשחק בשדה הקרב.      

הממשלה הסינית העלתה את ההימור עם האסטרטגיה הלאומית שלה. באקדמיה ובמגזר העסקי הסיני לא הסתירו כי הם עובדים באופן צמוד עם הצבא על פרויקטים הקשורים לבינה מלאכותית. הם מכנים זאת "היתוך צבאי-אזרחי".

לא ברור איזו השפעה היתה למזכר של מאטיס, אם בכלל. אף שהבית הלבן הכריז במאי – כשלושה שבועות לפני המזכר – שיקים פאנל של מומחים שילמד את נושאי הבינה המלאכותית, מבקרים טוענים כי הממשל עדיין לא עשה מספיק כדי לקבוע מדיניות פדרלית בנושא. גורמים במשרד למדיניות בתחום המדע והטכנולוגיה, שאמורים למלא תפקיד מרכזי בקביעת מדיניות של בינה מלאכותית, אומרים כי התחום נמצא בראש סדר העדיפויות של המחקר והפיתוח, וכי הוא חלק מאסטרטגיית הביטחון הלאומי.

לצד זאת, הפנטגון ממשיך לקדם את הנושא באופן עצמאי, ומחפש דרכים לחזק את הקשרים עם מומחים בבינה מלאכותית. זאת במיוחד בעמק הסיליקון, שבו יש זהירות רבה לגבי שיתוף פעולה עם הצבא ועם סוכנויות המודיעין. בסוף יוני הכריז הפנטגון על הקמת מרכז בינה מלאכותית משותף (JAIC). לא נאמר כמה אנשים יעבדו בתוכנית החדשה או היכן תתקיים, כאשר תתחיל בחודש הבא. ייתכן שיהיו לה כמה משרדים ברחבי ארה"ב.

משרד ההגנה רוצה להעביר 75 מיליון דולר מתקציבו השנתי למשרד החדש וסך הכל 1.7 מיליארד דולר בחמש שנים, לפי מקורב לנושא שהעדיף להישאר בעילום שם.

המרכז החדש, שקיבל את הכינוי "הג'ייק", אמור לרכז עשרות פרויקטים של בינה מלאכותית במשרד ההגנה. בין השאר את "פרויקט מייבן" – ניסיון לבנות טכנולוגיה שתזהה אנשים וחפצים בווידיאו שיצולם על ידי רחפנים – ונהפך לסמל של הפער האידיאולוגי בין הממשל לעמק הסיליקון.

קרדיט: יוטיוב

בערך בתקופה שבה מאטיס כתב את המזכר לטראמפ, אלפי עובדים של גוגל מחו על מעורבות החברה בפרויקט מייבן. לאחר שהמחאה נהפכה ציבורית, גוגל נסוגה מהפרויקט.

ייתכן שהמחאה הפתיעה את הפנטגון, משום שחברות טכנולוגיה גדולות היו קבלניות של חברות ביטחוניות מאז תחילתו של עמק הסיליקון. יש גם מידה של אירוניה בכך שהתעשייה מסתייגת מעבודה עם הצבא על בינה מלאכותית, בהתחשב בעובדה שתחרויות מחקר שממומנו על ידי משרד ההגנה, המכונות DARPA, הן שהתחילו את העבודה על טכנולוגיה שכיום נמצאת בשימוש במכוניות אוטונומיות - שחברות היי-טק רבות מנסות להפוך למסחריות.

ואולם לדעתם של חלק מהגורמים בתחום, פיתוח של כלי רכב רובוטיים ופיתוח של כלי נשק רובוטיים הם שני דברים מאוד שונים. הם חוששים כי כלי נשק אוטונומיים מהווים איום בלתי רגיל על האנושות.

"זהו רגע ייחודי, עם הרבה מאוד אקטיביזם מעמק הסיליקון", אומרת אלסה קניה, עמיתה המרכז לביטחון אמריקאי חדש – מכון מחקר שבוחן מדיניות הקשורה לביטחון לאומי. "חלק מזה נובע מהמצב הפוליטי, אבל גם משקף חשש עמוק מהמיליטריזציה של הטכנולוגיות האלה, כמו גם את יישומם בתחום המעקב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker