שופט פסל חלקים מהותיים מצווים של טראמפ המקלים על פיטורי עובדים פדרליים

הפסיקה היא האחרונה בשורה של החלטות בית המשפט שעכבו צווים נשיאותיים של טראמפ ■ הצווים האלה נועדו להחליש את ארגוני העובדים ברחבי ארה"ב

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
טראמפ באוהיו
טראמפ באוהיוצילום: John Minchillo/אי־פי

שופט בית המשפט המחוזי הפדרלי בוושינגטון פסל חלקים מהותיים משלושה צווים נשיאותיים שעליהם חתם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בסוף מאי, המקלים על פיטורי עובדים פדרליים.

פסיקת בית המשפט היא מכה לרפובליקאים המנסים לרסן איגודי עובדים במגזר הציבורי. ביוני בית המשפט העליון פסק כי עובדים ממשלתיים אינם מחויבים לשלם את דמי החבר לאיגודים בכל ארה"ב - מה שהיווה פגיעה קשה באיגודים.

הפסיקה האחרונה היא מכה נוספת לממשל טראמפ, לאחר שפסיקות קודמות של בתי המשפט בארה"ב עיכבו את הוצאתם לפועל של צווים נשיאותיים בנושאי הגירה, איכות הסביבה ועוד.

הצווים הנשיאותיים שבהם עסק בית המשפט קבעו, כי סוכנויות פדרליות יפחיתו את הזמן הניתן לעובד - שנקבע כי ביצועיו גרועים מדי - להוכיח כי השתפר בעבודתו לפני שיפוטר. הצו הפחית את התקופה מ-120 יום לכל היותר ל-30 יום לכל היותר. בנוסף הצו ניסה להגביל את יכולתם של העובדים לערער על הערכות הביצועים שלהם. כמו כן, הצו ביקש להגביל את מספר השעות שעובד שחבר באיגוד מבלה בהתעסקות בדברים הקשורים לאיגוד בזמן העבודה.

האיגודים פנו לבית המשפט נגד הצו הנשיאותי בטענה כי החוק הפדרלי קובע כי תקנות אלו ייקבעו במשא ומתן בין הסוכנויות הפדרליות ואיגודי העובדים שמייצגים אותם. בתלונה נכתב כי לטראמפ אין את הסמכות לעקוף חוק פדרלי בנושא הזה. השופט הסכים עם טענה זו ומחק חלקים נרחבים מהצווים שהוציא טראמפ.

הבית הלבן טען כי הצווים הם רק הנחיות בנוגע ליעדים להם צריכות לשאוף הסוכנויות הפדרליות במשא ומתן מול האיגודים. ואולם השופט דחה את הטענה הזו ואמר כי החוק קובע שמשא ומתן בין הוועדים לסוכנויות הפדרליות צריך להיעשות בתום לב, וכי הצווים הנשיאותיים פוגעים ביכולתם של הסוכנויות לקבל החלטות במשא ומתן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker