לא מתקפל מול טראמפ: פאואל מכריז כי הפד מתכוון להמשיך להעלות את הריבית

בנאומו בכנס ג'קסון הול, יו"ר הבנק המרכזי הביע אופטימיות לגבי כלכלת ארה"ב: "יש סיבות טובות לצפות כי הביצועים החזקים הללו יימשכו"

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דונלד טראמפ ונשיא הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל
נשיא הבנק הפדרלי ג'רום פאואל (מימין) ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ צילום: בלומברג

יו"ר הבנק הפדרלי ג'רום פאואל אמר כי נתוני היסוד של הצמיחה הכלכלית בארה"ב נראים איתנים ומצדיקים המשך העלאה הדרגתית של הריבית בכלכלה הגדולה בעולם.

"יש סיבות טובות לצפות כי הביצועים החזקים הללו יימשכו", אמר פאואל היום (ו׳) בנאומו הראשון כיו"ר הפד בכנס השנתי של בנקאים מרכזיים ושרי אוצר בג'קסון הול. "אני מאמין שתהליך הדרגתי זה של נורמליזציה ממשיך להיות הולם".

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ביקר מספר פעמים את המדיניות של הבנק הפדרלי במסגרתה הוא ממשיך להעלות את הריבית, ובראיון לאחרונה לרויטרס אמר כי הוא "לא מתלהב" מהעלאת הריבית על ידי הפד.

נאומו של פאואל עסק באריכות באתגרי המדיניות המוניטרית בתקופה של חוסר ודאות באמות מידה כלכליות - כמו הערכות של תעסוקה מלאה או מדיניות ריבית נייטרלית. שני הסיכונים שעמם מתמודדת ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) משתנים במהירות רבה מדי ומקצרים את תקופת הצמיחה, או משתנים לאט מדי ומאפשרים התחממות יתר והפרזות פיננסיות, אמר.

"אני רואה בנתיב הנוכחי של העלאה הדרגתית של הריביות בתור הדרך של FOMC לקחת ברצינות את שני הסיכונים הללו", אמר פאואל. אף כי האבטלה נמוכה מהתחזית ארוכת הטווח של הוועדה שתואמת שימוש לא-אינפלציוני במשאבי עבודה, "לא נראה כי ישנו סיכון מוגבר להתחממות יתר".

"אלו חדשות טובות, ואנחנו מאמינים כי חדשות טובות אלו הן תוצאה בין השאר של תהליך הנורמליזציה המתמשך, במסגרתו חל שינוי הדרגתי במדיניות", אמר פאואל. "כפי שנאמר בהודעה האחרונה של FOMC, אם הצמיחה החזקה בהכנסות והתעסוקה תימשך, יהיה מקום להעלאה הדרגתית נוספת של טווח היעד של הריבית הפדרלית".

החוזים על הריבית הפדרלית, המשקפים את ציפיות השוק מהריבית בארה"ב, מעניקים כעת הסתברות של כמעט 100% להעלאת ריבית נוספת בת 0.25% בישיבתו הבאה של הבנק המרכזי בחודש הבא. בכך תועלה הריבית לטווח יעד של 2%-2.25%. החוזים על הריבית הפדרלית מעניקים סיכוי של כ-64% להעלאת ריבית נוספת בדצמבר.

בורסות וול סטריט טיפסו לשיא והדולר נחלש מול המטבעות המרכזיים בעולם לאחר שמשקיעים פירשו את דבריו של פאואל כאיתות לכך שהבנק המרכזי אינו מתכוון להגביר את קצב העלאת הריבית.

"יו"ר הפד פאואל יצא להגנת אסטרטגיית העלאת הריבית ההדרגתית, כשביל האמצע בין סיכון למדיניות מצמצמת מדי ובין התעלמות מלחצי אינפלציה שיתכן שהולכים ומצטברים בשקט", כתב הכלכלן הראשי של CIBC וורלד מרקטס, אוורי שנפלד, בדו"ח. "זו היתה הגנה זהירה על שתי העלאות הריבית הבאות שכבר כמעט לגמרי מגולמות בציפיות לשנה הנוכחית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker