השיחות בין סין לארה"ב הסתיימו; סבב מכסים חדש באופק

הצדדים שבו לשולחן המשא ומתן השבוע לאחר יותר מחודשיים, כדי לדון בסכסוך הסחר, אך יומיים של דיונים הסתיימו ללא הישגים ■ פקידים סינים העלו את האפשרות של הפסקת השיחות עד לאחר בחירות האמצע בארה"ב בנובמבר

לוגו בלומברג
בלומברג
הבית הלבן בוושענגטון.
הבית הלבן בוושינגטוןצילום: Pablo Martinez Monsivais/אי־?

ארה"ב וסין שבו לשולחן המשא ומתן השבוע לאחר יותר מחודשיים, כדי לדון בסכסוך הסחר, אך יומיים של דיונים הסתיימו ללא תוצאות. העולם ממתין בינתיים להחרפה נוספת של הסכסוך.

שני הצדדים נפגשו כשברקע הציפיות נמוכות. השיחות השבוע הסתיימו בלי שנקבע מועד לחידושן, אמר מקור המקורב לנושא. לדברי המקור, פקידים סינים העלו את האפשרות של הפסקת השיחות עד לאחר בחירות האמצע בארה"ב בנובמבר.

חוסר ההתקדמות והאפשרות של הטלת מכסים נוספים על ידי שני הצדדים מוסיפים לחוסר הוודאות בקהילה העסקית, שעדיין לא החליטה אם כדאי להשקיע בסין או בארה"ב, לאור המתיחות הגוברת והסיכון במסים נוספים על הסחר. סבב חדש של מכסים עלול להגיע כבר בספטמבר, אך אין ערובה לכך שהוא יהיה האחרון, או שלא יתווספו אמצעי ענישה נוספים.

הבית הלבן אמר בהצהרה, כי המדינות "שוחחו על כיצד אפשר להשיג הדדיות, הוגנות ואיזון ביחסים הכלכליים, כולל דיון על הסוגיות המבניות בסין". התקשורת בין שתי המדינות "בונה ואמיתית" ותסייע בהמשך, אמר משרד הסחר הסיני בהצהרה שפירסם היום (ו').

סיום השיחות מגיע שעות לאחר שבייג'ין וושינגטון הטילו פעם נוספת מכסים על מוצרים אחת של השנייה בשווי 16 מיליארד דולר. ממשל טראמפ מתכונן לסבב בטלת מכסים גדול בהרבה, שיכלול כ-6,000 מוצרים סיניים בשווי של 200 מיליארד דולר. מהלך זה והתגובה המצופה מצד סין כבר יהוו החרפה משמעותית במלחמת הסחר. ארה"ב עלולה להטיל את המכסים החדשים כבר ב-6 בספטמבר.

השיחות שנמשכו יומיים, בהובלת תת שר האוצר האמריקאי לעניינים בינלאומיים, דיוויד מלפס, וסגן שר הסחר הסיני, וונג שוון, היו למעשה התקשורת הרשמית הראשונה בין הצדדים לסכסוך מאז יוני השנה. על פי מקור מקורב לנושא, משרד האוצר האמריקאי הציג גירסה מעודכנת של רשימת הדרישות של הנשיא דונלד טראמפ ממאי.

המשלחת הסיני לא הראתה סימנים לכך שהיא מתכוונת להתפשר בצורה משמעותית. הסינים יכולים לרכוש יותר מארה"ב כצעד שיירצה את טראמפ ואת שאיפתו לצמצם את גירעון הסחר של ארה"ב. סין יכולה גם לפתוח את השוק לחברות אשראי אמריקאיות. אך הדרישה השלישית - של יישום רפורמות מרחיקות לכת במדיניות התעשייתית - אינה נשקלת כלל על ידי המחוקקים הסינים, אמר המקור.

כעת, אפילו קולות מתונים יותר בממשל טראמפ קוראים לסין ליישם רפורמות מבניות משמעותיות באמצעות ביטול סובסידיות ומיתון התוכנית "מייד אין צ'יינה 2025", שמטרתה לתפוס את ההנהגה הגלובלית בתעשיות כגון בינה מלאכותית ורובוטיקה. עם זאת, הצד הסיני ממשיך להתעלם מהדרישה.

טראמפ הציג אתמול הגבלות נוקשות יותר על השקעות סיניות בארה"ב, ואמר כי הוא מחויב להמשך מאבק הסחר נגד סין.

פקידים אמריקאים צפויים להיפגש היום בוושינגטון עם משלחות מהאיחוד האירופי ויפן כדי לדון במאמצים המשותפים לשכנע את סין לשנות את הדרך שבה החברות הממשלתיות הסיניות מתנהלות, ואת מדיניות הסובסידיות שמוענקות לתעשיות במדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker