מלחמת הסחר: ארה"ב הטילה מכסים על סחורה סינית בשווי 16 מיליארד דולר

ארה"ב התחילה לגבות הבוקר 25% מס על 300 מוצרים סיניים שונים - ובהם קורקינטים חשמליים, שבבים ואופנועים ■ סין אמרה כי תטיל מכסים בסכום זהה ■ טראמפ שוקל בימים אלה להטיל מכס על סחורה סינית בשווי 200 מיליארד דולר

סוכנויות הידיעות
קורקינטים
רוכבי קורקינט בקליפורניה. הקורקינטים נכללים ברשימת המוצרים שהוטלו עליהם מכסים הבוקרצילום: Richard Vogel/אי-פי
סוכנויות הידיעות

מכסים חדשים על סחורה סינית בשווי 16 מיליארד דולר נכנסו לתוקף בארה"ב הבוקר (ה') - על אף פגישות בין גורמי ממשל סינים ואמריקאים בוושינגטון. שר המסחר הסיני אמר ביום שישי כי סין תפנה לארגון הסחר העולמי בעקבות הטלת המכסים הצפויה, וסין אמרה כי תטיל מכסים משלה בסכום זהה.

הבוקר התחילה ארה"ב לגבות 25% מס על 279 מוצרים סינים שונים - ובהם שבבים, כימיקלים, סוגים של פלסטיק, אופנועים וקורקינטים חשמליים. המכסים מתווספים למכסים שהוטלו ביולי על סחורות בשווי 34 מיליארד דולר. כלכלנים צופים כי אם מלחמת הסחר תסלים, הדבר יבוא לידי ביטוי בעליות מחירים בשוק האמריקאי.

טראמפ במדשאות הבית הלבן, אתמול
טראמפ במדשאות הבית הלבן, אתמולצילום: YURI GRIPAS/רויטרס

רק שלשום פורסם כי מאות עסקים קטנים בארה"ב פנו אל הנשיא, דונלד טראמפ, בבקשה כי לא יטיל מכסים נוספים על סין. בוושינגטון מתקיימים בימים אלה דיונים לגבי המשך מלחמת הסחר מול סין, וטראמפ שוקל אם לממש את איומו ולהטיל מכסים על סחורה סינית בשווי 200 מיליארד דולר.

עד כה, המכסים של ארה"ב היו מכוונים בעיקר כלפי מוצרים תעשייתיים מסין - ולא מוצרי האלקטרוניקה, הצעצועים והמזון שאמריקאים מן השורה קונים בקניון או מזמינים ברשת. מכסים חדשים על סחורות של 200 מיליארד דולר - כמעט 40% מהיבוא האמריקאי מסין - יגרמו להתייקרות נוספת של חלק גדול מהייצוא של סין לארה"ב. הרשימה כוללת 6,031 מוצרים: מכפתורים ועד למערכות אזעקה ביתיות ואופנועי ים.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ