לוגו רויטרס
רויטרס

שר החוץ של גרמניה, הייקו מאס, אמר היום (ד') כי אירופה צריכה להקים מערכת תשלום גלובלית עצמאית שאינה תלויה בארה"ב, אם ברצונה להציל את הסכם הגרעין בין איראן לבין מעצמות העולמיות שנזנח על ידי הנשיא דונלד טראמפ.

"חיוני שנחזק את האוטונומיה האירופית על ידי יצירת ערוצי תשלום שאינם תלויים בארה"ב, קרן מטבע אירופית ומערכת SWIFT עצמאית", כתב מאס במאמר שפירסם ביומון העסקים הגרמני "הנדלסבלט".

"כל יום שבו ההסכם בחיים עדיף על המשבר הנפיץ שיאיים על המזרח התיכון במקרה שיבוטל", הוסיף במאמר.

רשת העברת הכספים הבינלאומית סוויפט (SWIFT) - המערכת שעומדת בליבה של המערכת הפיננסית העולמית - חסמה את איראן בשנת 2012 לאחר שארה"ב והאיחוד האירופי הסכימו להטיל סנקציות על הרפובליקה האיסלמית בשל פעילותה בתחום הגרעין.

ההסכם שהושג ב-2015 בין איראן למעצמות העולמיות הוביל להסרת הסנקציות הבינלאומיות. בתמורה, הסכימה איראן למגבלות על פעילותה בתחום הגרעין, אשר מאריכות את משך הזמן שיידרש לה לפתח פצצת אטום, אם תרצה בכך. איראן מכחישה מזה זמן רב את הטענות כי בכוונה לפתח נשק גרעיני.

בחודש מאי, הודיע טראמפ על פרישת ארה"ב מההסכם, שנחתם לפני כניסתו לבית הלבן, בטענה כי ההסכם סובל מפגמים קשים. מוקדם יותר החודש הודיע הנשיא על הטלת סנקציות חדשות נגד איראן.

מערכת SWIFTצילום: ֲ© Dado Ruvic / Reuters/רו

המעצמות האירופיות מיהרו לנקוט בצעדים שיבטיחו כי איראן תמשיך להפיק תועלת כלכלית מדבקותה בהסכם. עם זאת, הניסיון לעשות זאת התברר כמסובך, היות שחברות אירופיות רבות חוששות מפני צעדי ענישה פיננסים נגדן מצד ארה"ב.

איראן קראה השבוע לאירופה להאיץ את הצעדים שמטרתם להציל את הסכם הגרעין, לאחר שחברת הנפט הצרפתית טוטאל ביטלה את השתתפותה בפרויקט גז גדול באיראן.

החלטת טראמפ לגבי איראן והחלטתו להטיל מכסים על יבוא פלדה ואלומיניום מהאיחוד האירופי, פגעו ביחסים בין ארה"ב לבעלות בריתה האירופיות.

"בהתחשב בנסיבות, יש חשיבות אסטרטגית לכך שנאמר לוושינגטון בצורה ברורה: אנחנו רוצים לעבוד יחד", כתב מאס. "אבל לא נאפשר לפגוע באינטרסים שלנו מבלי להיוועץ עמנו".

האיחוד האירופי התחייב לתת מענה לסנקציות החדשות נגד איראן שהטיל טראמפ, ובכלל זה באמצעות חקיקת חוק חדש שאמור להגן על חברות אירופיות מפני צעדי עונשין אמריקאים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker