טראמפ שוב מתלונן על הבנק הפדרלי: "בתקופה הזו הוא אמור לעזור לי"

בראיון לרויטרס האשים טראמפ את סין במניפולציה של המטבע ואמר כי מדינות אחרות מקבלות עזרה מהבנקים המרכזיים שלהם בזמן מלחמת הסחר ■ בלומברג דיווחה כי באירוע גיוס תרומות מצומצם תקף טראמפ אישית את הנגיד ג'רום פאואל

לוגו בלומברג
בלומברג
דונלד טראמפ ונשיא הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל
נשיא הבנק הפדרלי ג'רום פאואל (מימין) ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ צילום: בלומברג
לוגו בלומברג
בלומברג

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר אתמול כי הוא "לא מתלהב" ממדיניות הריבית של הבנק הפדרלי תחת הנגיד שהוא בעצמו מינה, ג'רום פאואל. לדבריו, הבנק צריך לעשות יותר כדי לעזור לו לעודד את הכלכלה האמריקאית. בראיון שהעניק לרויטרס האשים טראמפ את סין ואירופה במניפולציה במטבעותיהן.

טראמפ אמר כי מדינות אחרות מרוויחות מצעדי הבנקים המרכזיים שלהן במהלך שיחות הסחר שארה"ב מנהלת מולן, וכי ארה"ב, לעומת זאת, לא מקבלת שום תמיכה מהבנק הפדרלי. "אנחנו מנהלים משא ומתן בצורה מאוד חזקה ונחושה מול מדינות אחרות, ואנחנו ננצח. אבל לאורך התקופה הזו הפד צריך לעזור לי. במדינות אחרות יש מדיניות מוניטרית מתאימה", אמר.  

מוקדם יותר אתמול דיווחה בלומברג כי טראמפ כבר הביע אי שביעות רצון מתפקודו של פאואל בשיחה עם תורמים רפובליקאים באירוע גיוס תרומות מצומצם בהמפטונס. לפי מקורות שנכחו באירוע, אמר טראמפ כי ציפה שפאואל יהיה נגיד של כסף זול - אך במקום זאת הוא מעלה ריביות.

הבנק הפדרלי העלה ריבית חמש פעמים מאז שטראמפ נכנס לבית הלבן, כולל פעמיים השנה, כשפאואל כבר היה נגיד. הנשיא הוא אמנם זה שאחראי על מינוי הנגיד ובכירים אחרים בבנק הפדרלי, אך הבנק עצמו עצמאי בהחלטותיו, ולאורך השנים כבר הכעיס נשיאים כשהעלה ריביות ללא קשר למניעים פוליטיים.

ג'רום פאואל, נגיד הבנק
הפדרלי
ג'רום פאואל, נגיד הבנק הפדרליצילום: Andrew Harnik/אי־פי

טראמפ ביקר כבר לא פעם את העלאות הריבית של הבנק הפדרלי, אך זו היתה המתקפה האישית ביותר שלו עד כה נגד ביצועיו של פאואל. ביולי הוא אמר בראיון ל-CNBC כי הוא "לא מתלהב" מהעלאות הריבית, ובכך חרג מהנוהג של נשיאי ארה"ב בעשורים האחרונים לא לדבר על המדיניות המוניטרית ולכבד את עצמאות הבנק הפדרלי. הוגאן גידלי, דובר מטעם הבנק הלבן, ודיוויד סקידמור, דובר הבנק הפדרלי, סירבו להגיב.

למרות התלונות של טראמפ, יש לציין כי קצב העלאות הריבית של הבנק הפדרלי איטי ביחס לסבב העלאות ריבית בתקופות צמיחה קודמות. הריביות כיום נמוכות במונחים היסטוריים בהתחשב בעובדה שהאבטלה בארה"ב נמוכה מ-4% ובצמיחה שהואצה בחודשים האחרונים. פאואל ועמיתיו הצדיקו את הגישה הזהירה שלהם באינפלציה הנמוכה.

הבנק הפדרלי העלה את הריבית בפעם האחרונה ביוני לטווח של בין 1.75% ל-2%. רוב הכלכלנים עדיין רואים בכך רמה נמוכה בכ-1% ממה שמכונה "ריבית נייטרלית" - רמת הריבית שבה האינפלציה נשמרת מרוסנת בטווח הרצוי לבנק, תוך שמירה על צמיחה בריאה בכלכלה - מה שאומר שהבנק הפדרלי עדיין מעודד את הצמיחה בכלכלה האמריקאית במקום לרסן אותה. הבנק הפדרלי מכין עוד שתי העלאות ריבית השנה, לפי התחזית המעודכנת שלו מחודש יוני. המשקיעים צופים כעת סיכוי של 90% לכך שיעלה ריבית בספטמבר.

כ-60 אנשים נכחו באירוע גיוס התרומות של טראמפ בביתו בסאותהמפטון של האוורד לורבר, יו"ר רשת הנקניקיות נייתנ'ס. האורחים כללו את טוד ריקטס, אחד מבעלי קבוצת הבייסבול שיקגו קאבס; ג'ון קטסימטידיס, בנו של יו"ר רד אפל גרופ ג'ון קטסימטידיס; יו"ר הוועדה הלאומית הרפובליקאית רונה רומי מקדניאל; שר המסחר וילבור רוס; שר האוצר סטיבן מנוצ'ין; ראש סגל הבית הלבן ג'ון קלי; ועוזריו הבכירים של טראמפ ג'ארד קושנר ודן סקבינו. דוברת המפלגה הרפובליקאית אמרה כי האירוע גייס כ-3 מיליון דולר עבור ועד הניצחון של טראמפ, שפועלת הן למען הקמפיין של טראמפ והן למען המפלגה כולה.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ