הממשל האמריקאי ימכור רק 15% מאחזקותיו ב-AIG; המניה מזנקת ב-6%

AIG תנפיק 100 מיליון מניות, בעוד שהממשל ימכור 200 מיליון ממניותיו בחברה

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ממשלת ארה"ב תמכור רק 15% מאחזקותיה בענקית הביטוח AIG, לאחר שמניית החברה נפלה לשפל של 8 חודשים אתמול במסחר בוול סטריט - כך הודיעה היום החברה במסמך שהגישה לרשות ני"ע האמריקאית (SEC). ההנפקה, בסך הקרוב ל-9 מיליארד דולר, נמוכה בחצי מכפי שהעריך הממשל שנה קודם לכן. מניית החברה מזנקת כעת ב-5.8%.

בארבעת החודשים נמחק שליש משווי השוק של AIG, שקיבלה סיוע בסך 182 מיליארד דולר מהממשל האמריקאי, אשר חילץ אותה בעיצומו של המשבר הפיננסי העולמי בתמורה ל-92% ממניותיה. AIG תמכור 300 מיליון מניות, 200 מיליון מניות שברשות משרד האוצר ו-100 מיליון של החברה עצמה, לפי שווי של 8.9 מיליארד דולר על בסיס מחיר הנעילה של מניית החברה אתמול, 29.62 דולר.

AIG הודיעה כי היא צריכה לגייס 3 מיליארד דולר בהנפקת המניות, אולם לפי משקיעים המניות יימכרו בהנחה של 5% לפחות, לעומת מחיר הנעילה של מניית AIG אתמול. אם הממשל ימכור רק 200 מיליון מהמניות שברשותו, ייפול הנתח שלו ב-AIG ל-77%.
.
הסיכון הוא גבוה עבור ממשלת ארה"ב, המחזיקה ב-92% מ-AIG מאז חילוצה בזמן המשבר. מכירת מניות בהפסד היא סטירת לחי עבור האוצר האמריקאי, אבל הממשלה נמצאת תחת לחצים הקוראים לצאת מהשקעות המשבר בחברות פרטיות. כדי שלא להפסיד ממכירת המניות, תצטרך ארה"ב למכור את מניות AIG ב-28.70 דולר למניה.

AIG דיווחה על רווחיות בשני הרבעונים האחרונים, אך זו הגיעה בעיקר ממכירת נכסים. החברה עדיין מתמודדת עם ספקות המשקיעים והאנליסטים בנוגע ליכולתה לשמור על יציבות ללא תמיכת הממשלה.
לפני כחצי שנה הודיע משרד האוצר האמריקאי כי רשם רווח מצטבר של 12 מיליארד דולר מחילוץ ענקית הפיננסים סיטי ממכירת מניות רגילות בסך 6.85 מיליארד דולר, מריבית ודיבידנדים בסך 2.9 מיליארד דולר ו-2.2 ממכירת מניות בכורה שקיבל בתמורה לערבויות לנכסי סיטי.

משרד האוצר האמריקאי השקיע סכום כולל של 45 מיליארד דולר בסיטי ב-2008 וב-2009. בתמורה לסיוע, קיבל משרד האוצר מסיטי מניות בכורה בשווי 20 מיליארד דולר, ו-25 מיליארד דולר נוספים הומרו ל-7.7 מיליארד מניות רגילות.

צילום: איי פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker