ממשלת ארה"ב תמכור רק 15% מאחזקותיה בענקית הביטוח AIG בעקבות ירידות במניה

ארה"ב מחזיקה ב-92% מענקית הביטוח לאחר החילוץ בזמן המשבר הכלכלי

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ממשלת ארה"ב תמכור רק 15% מאחזקותיה בענקית הביטוח AIG לאחר שמניית החברה חוותה ירידות והגיעה לשפל של 8 חודשים אתמול במסחר בוול סטריט, כך לפי מקור המקורב לעניין שסירב להזדהות.

מכירת המניות צפויה כעת להיות בסכום של 10 מיליארד דולר בלבד - כ-20% משווי השוק המוערך של החברה - לעומת הערכות מוקדמות לסכום בין 20-10 מיליארד דולר.

ממשלת ארה"ב הזרימה ל-AIG כ-182 מיליארד דולר כדי למנוע את קריסתה של החברה בזמן ואחרי תקופת המשבר הכלכלי ומתכננת למכור חזרה את המניות לציבור ברווח למשלם המסים האמריקאי.

מכירת המניות המלאה, הכוללת מניות המוחזקות על ידי הממשלה וגם מניות בבעלות AIG מוערכת בכמות של 300 מיליון מניות ועוד הקצאת יתר של 45 מיליון מניות (15%). מחיר הסגירה של המניה במסחר אתמול מעריך את שווי המניות כולל הקצאות היתר ב-10.22 מיליארד דולר.

לפי המקור, 200 מיליון מסך המניות המתוכננות להימכר הן מניות בבעלות הממשלה והן מהוות 15% מסך האחזקות של הממשלה ב-AIG. משקיעים צפו כי הממשלה תמכור לפחות חמישית מאחזקותיה בענקית הביטוח.

הסיכון הוא גבוה עבור ממשלת ארה"ב המחזיקה ב-92% מ-AIG מאז חילוצה בזמן המשבר. מכירת מניות בהפסד היא סטירת לחי עבור האוצר האמריקאי אבל הממשלה נמצאת תחת לחצים הקוראים לצאת מהשקעות המשבר בחברות פרטיות.

AIG דיווחה על רווחיות בשני הרבעונים האחרונים אך זו הגיעה בעיקר ממכירת נכסים. החברה עדיין מתמודדת עם ספקות המשקיעים והאנליסטים בנוגע ליכולתה לשמור על יציבות ללא תמיכת הממשלה.

לפני כחצי שנה הודיע משרד האוצר האמריקאי כי רשם רווח מצטבר של 12 מיליארד דולר מחילוץ ענקית הפיננסים סיטי ממכירת מניות רגילות בסך 6.85 מיליארד דולר, מריבית ודיבידנדים בסך 2.9 מיליארד דולר ו-2.2 ממכירת מניות בכורה שקיבל בתמורה לערבויות לנכסי סיטי.

משרד האוצר האמריקאי השקיע סכום כולל של 45 מיליארד דולר בסיטי ב-2008 וב-2009. בתמורה לסיוע, קיבל משרד האוצר מסיטי מניות בכורה בשווי 20 מיליארד דולר, ו-25 מיליארד דולר נוספים הומרו ל-7.7 מיליארד מניות רגילות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker