התוכנית החדשה של נשיא ונצואלה: פיחות של 96% במטבע, העלאת שכר המינימום ב-3,000%

הנשיא ניקולס מדורו הכריז כי יצמיד את שער המטבע המקומי למטבע הדיגיטלי של ונצואלה. כלכלנים מזהירים כי הצעדים יאיצו את התמוטטות הכלכלה

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מפגינים בקראקס, ונצואלה
סוכנויות הידיעות

נשיא ונצואלה ניקולס מדורו הכריז אתמול (ו') על שער חליפין אחיד שיהיה צמוד ל"פטרו" – המטבע הדיגיטלי שהמדינה השיקה בתחילת השנה, כדי שיסייע לה בין השאר לעקוף את הסנקציות של ממשל טראמפ. כדי לעשות זאת, תצטרך ממשלת מדורו להפחית את המטבע שלה ב-96%. כלכלנים טוענים כי התוכנית של מדורו רק תלבה עוד יותר את האינפלציה המשתוללת במדינה.

התוכנית הכלכלית – אחת הגדולות שעליהן הכריז מדורו בחמש שנות שלטונו – תכלול גם את העלאת שכר המינימום ביותר מ-3,000%, העלאת מס החברות והעלאת מחירי הגז (המסובסדים מאוד) כבר בשבועות הקרובים.

הכלכלנים לא אופטימיים לגבי ונצואלה, שנמצאת במצב כאוטי. לממשלה אין כסף זמין, היא מתמודדת עם עול הסנקציות של ארה"ב ואינה פורעת את החובות שיש לה למחזיקי האג"ח. הם גם אינם משתכנעים מדבריו של מדורו אתמול ולפיהם "אני רוצה שהמדינה תתאושש ויש לי את הנוסחה לכך. ביטחו בי". סביר יותר להניח, לדבריהם, כי תושבי ונצואלה ימשיכו לראות את משכורותיהם נשחקות, והחברות שעדיין פועלות במדינה ייאלצו להתמודד עם העלאת שכר המינימום במקביל לנטל המס החדש.

קרן המטבע הבינלאומית צופה כי האינפלציה בוונצואלה תגיע השנה למיליון אחוז. חברת הייעוץ המקומית אקואנליטיקה אמרה ל-CNBC כי בעקבות הפיחות הדרסטי וההרחבה המוניטרית שעליהן הכריז מדורו, היא צופה שלב חדש ואגרסיבי יותר של היפר אינפלציה במדינה.

בעת השקת מטבע הפטרו, בפברואר השנה, אמר מדורו כי "לבעיות גדולות יש לנו פתרונות גדולים. אנחנו הוונצואליאנים עשויים ללא חת". הוא כינה את הפטרו "מטבע קריפטוגרפי חזק כמו סופרמן". לדבריו, כל מטבע יגובה בחבית נפט של ונצואלה – בעלת עתודות הנפט הגדולות בעולם. בסך הכל, אמר אז, יונפקו 100 מיליון מטבעות פטרו, והשווי ההתחלתי של המטבע הוא 60 דולר, בהתבסס על המחיר של חבית נפט באמצע ינואר. באתר הרשמי פורסם מדריך עם הנחיות לפתיחת ארנק דיגיטלי שבו ניתן להחזיק את המטבעות.

ואולם רבים בוונצואלה הטילו ספק ביכולת של המטבע לשפר את המצב, ואמרו כי זהו ניסיון נואש לגייס מזומנים בתקופה שבה המדינה אינה מסוגלת לפרוע חובות בשווי 150 מיליארד דולר. מנהיגי האופוזיציה בוונצואלה אמרו כי הנפקת המטבע היא בעצם הנפקה לא חוקית של חובות, ומשרד האוצר האמריקאי הזהיר כי זו עלולה להיות הפרה של הסנקציות שהוטלו בשנה שעברה.

במארס חתם הנשיא דונלד טראמפ על צו האוסר על עשיית עסקים בפטרו בארה"ב.

כאשר נשא דברים אתמול אמר מדורו כי מחירו של פטרו יהיה 60 דולר, כפי שהכריז בפברואר, ושווה ערך ל-360 מיליון בוליבר (המטבע המקומי). המשמעות היא שער חליפין חדש של 6 מיליון בוליבר לדולר – ופיחות של 96% במטבע, בדומה לשוויו בשוק השחור. נכון להיום, שער הבוליבר הרשמי הוא כ-249 אלף בוליבר לדולר אמריקאי.

הנשיא מדורו בקראקס, 2017צילום: HANDOUT/רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker