הברזילאים מפסיקים לגדל סוכר - כדי שיוכלו לספק לסינים את הסויה שהם רוצים

חקלאים ברזילאים החליטו לעבור לגידול פולי סויה בעקבות הביקוש הגדל בסין והמכסים שהוטלו על יבוא פולי סויה מארה"ב לסין ■ הצמיחה בברזיל הפכה אותה ליריבה של ארה"ב כיצרנית המובילה בעולם של פולי סויה

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
שדה סויה בפרגוואי
שדה סויה בפרגוואיצילום: בלומברג
לוגו רויטרס
רויטרס

גוסטבו לופז, חקלאי ברזילאי, החל בשנה שעברה לבצע הערכה מחודשת של מטעי קני הסוכר שלו מול שדות הסויה שלו. הוא בחן את הטרנדים הגלובליים, כול העלייה במתיחות הסחר בין ארה"ב לסין ואת עודף התפוקה בשוק הסוכר. לאחר מכן הוא עקר את מטע הסוכר האחרון שלו והפסיק חוזה שהיה לו המשך עשורים עם טחנת סוכר מקומית.

לופז נטע סויה בשטח של 16 קמ"ר בחווה שבבעלותו במחוז סאו פאולו בברזיל – הימור שהשתלם לאחר שהחודש רוכשים סינים החלו להגביר את רכישת פולי הסויה מדרום אמריקה בעקבות אכיפת המכס על יבוא פולי סויה מארה"ב. לופז קיבל את המחיר הגבוה ביותר אי פעם עבור פולי סויה. "זה היה יוצא דופן עבור התקופה הזו של השנה", אמר לופז, "הכל בגלל הביקוש הסיני".

השינויים בסחר העולמי משנים את פני השטח בברזיל, כשחקלאים רבים מעוניינים לגדל יבולים המתאימים לביקוש בסין. שטח גידולי פולי הסויה גדל ב-20 אלף קמ"ר בשנתיים האחרונות, בעוד שטח האדמה לגידול קני סוכר הצטמצם ב-4,000 קמ"ר.

הביקוש הגדל בסין לבשר הגביר את הביקוש לפולי סויה משמשים להאכלת בעלי חיים. סין שילמה 20.3 מיליארד דולר בשנה שעברה עבור 53.8 מיליון טונה של פולי סויה מברזיל – כחצי מהתפוקה של המדינה.

יצוא פולי סויה מברזיל לסין גדל ב-36 מיליון טונה במחצית הראשונה של 2018, עלייה של 6% לעומת התקופה המקבילה ב-2017. הצמיחה בברזיל הפכה אותה ליריבה של ארה"ב כיצרנית המובילה בעולם של פולי סויה. גידולי סויה אלה נוגסים בגידולי קנה הסוכר בברזיל, כשמחרי הסוכר נמצאים בשפל זה כמה שנים. המכסים שהטילה סין על סוכר הכבידו על השוק הגלובלי, כאשר המדינות המפותחות בעולם מקטינות את צריכת הסוכר.

"איבדנו 30 קמ"ר של אזורי גידול לקני סוכר לטובת פולי סויה בשנתיים האחרונות", אמר רוברטו דה רזנדה ברבוסה, מנכ"ל נובה אמריקה, אחת מיצרניות הגדולות בברזיל. הוא אמר כי ראה חקלאים שנוטשים את גידול הסוכר כמעט בכל מחוז בברזיל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker