מסלולים הזויים והונאות קיא: השיטות של נהגי אובר לגבות מהנוסעים עוד כסף

לפי דיווח של הוול סטריט ג'ורנל, מאז שינוי שיטת חישוב שכר הנהגים ב-2016, נהגי אובר וליפט בארה"ב מצאו שיטה חדשה להגדיל את שכרם ■ אובר: "התנהגות כזו - נדירה ביותר"

נמרוד הלפרן
אפליקציית אובר
אפליקציית אוברצילום: רויטרס

נהגים של שירותי שיתוף הנסיעות אובר וליפט נוהגים להאריך בכוונה את מסלולי הנסיעות שלהם כדי להגדיל את הכנסתם, במיוחד כאשר הנוסעים אינם מקומיים ולא יכולים להבחין בכך.

העיתון "וול סטריט ג'ורנל" דיווח כי במקרים כאלה העלות המוגדלת נופלת על כתפי החברות עצמן מכיוון שהנוסעים משלמים מחיר קבוע מראש שהתבסס על הערכת האפליקציה לנתיב הנסיעה האידיאלי. שירותי שיתוף הנסיעות אמנם מעודדים את הנהגים לנסוע בנתיב הישיר ביותר, אולם הנהגים רשאים להתעלם ממכשירי הניווט הדיגיטליים ולבחור במסלול ארוך יותר, ציין העיתון.

התופעה של נהגים שמאריכים בכוונה את נתיב הנסיעה החלה בשנת 2016, לאחר שאובר וליפט עברו לחישוב שכר הנהגים על פי אורך ומשך הנסיעה בפועל, משתנים שתלויים בעומסי התנועה ובצורך לבצע לעיתים עיקופים. עד לאותה שנה, חושב המחיר לנוסע והשכר לנהג בסופה של כל נסיעה, כמו במוניות רגילות. אובר וליפט בדרך כלל גובות עמלה של 25% ממחיר הנסיעה כאשר שארית הסכום מגיעה לנהג.

דובר אובר מסר בתגובה לג'ורנל כי החברה מעריכה כי נהגים מאריכים בכוונה את מסלול הנסיעה בפחות מ-1% מהנסיעות בארה"ב. "התנהגות מסוג זה - אף כי אינה מקובלת - היא נדירה ביותר", אמר דובר אובר. ליפט סירבה להגיב על הדיווח.

שתי החברות סירבו להסביר כיצד הן מצליחות לזהות מקרים שבהם נהגים מאריכים בכוונה נסיעות, מלבד בעקבות תלונות של נוסעים. אובר וליפט רשאיות לבטל את ההתקשרות עם נהג אם הוא מפר את תנאי השירות בכך שהוא בוחר בנתיבי נסיעה ארוכים מהנדרש.

"הונאות קיא"

הארכת נתיב הנסיעה אינה הדרך היחידה שבה מסנים נהגי אובר להונות את החברה. בחודש שעבר דיווח העיתון "מיאמי הראלד" על תופעה הולכת ומתרחבת של "הונאות קיא" שמבצעים נהגים של שירות שיתוף הנסיעות, ואשר עלולה לייקר לנוסעים את מחיר הנסיעה בסכום של עד 150 דולר.

ההראלד דיווח כי ההונאות, שמתרחשות לא רק בארה"ב אלא גם במדינות נוספות ברחבי העולם, מתבצעות כך: לאחר הורדת נוסע, הנהג מעביר דיווח שקרי לאובר שלפיו הנוסע הקיא ברכבו, ולעיתים אף מצרף לכך צילום מזויף. הנוסע, שאינו מודע לכך, מגלה בהמשך כי אובר גבתה מחשבונו "דמי ניקיון" בסכום של בין 80 ל-150 דולר.

לפי מחירון הניקיון של אובר, החברה גובה 80 דולרים מנוסע שהקיא או שפך משקה על מושב או על כל משטח אחר במכונית שקשה לניקוי. עם זאת, הסכום עשוי לגדול ל-150 דולר במקרים של "כמויות משמעותיות של נוזלי גוף (שתן, דם או קיא) בתוך הרכב". לדברי אובר, הגבייה הנוספת נועדה לפצות את הנהגים על הזמן והכסף שהם נדרשים להשקיע בניקוי רכבם.

עבור נוסעים שנפלו קורבן להונאה, נדרשה לעיתים תכתובת עם אובר שכללה שלושה או ארבעה אי-מיילים עד שהצליחו לקבל חזרה את כספם, אם בכלל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker