היחידה של ברקשייר שכוללת את ישקר רשמה צמיחה של 27% בהכנסות

רווחי ברקשייר נפלו ב-58% בגלל פגיעה בעסקי הביטוח בעקבות אסונות הטבע ביפן, ניו זילנד ואוסטרליה

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דפנה מאור
דפנה מאור

נפילה של 58% נרשמה ברווחי ברקשייר התאוויי ברבעון הראשון של 2011 לעומת הרבעון המקביל. הרווח הנקי, 1.5 מיליארד דולר, נפגע בשל רעידת האדמה ביפן, שגרמה הפסדים לחטיבת הביטוח של באפט. עסקי החיתום רשמו הפסד של 821 מיליון דולר, לפי הדו"ח. במסגרת הדיווח על חטיבת הייצור של ברקשייר, שבה נכללת ישקר הישראלית, דיווחה ברקשייר כי נרשמה עלייה של 27% בהכנסות מתחום כלי רכב לפנאי, כלים לחיתוך מתכת (ישקר), ומערכות להפקת דגנים, עופות, ביצים וחזירים. לא נמסר דיווח נפרד על תוצאות ישקר.

הכנסות ברקשייר ברבעון גדלו ב-5.3% לעומת התקופה המקבילה, ל-33.7 מיליארד דולר. הפסדי הביטוח הקשורים לרעידת האדמה והצונמי ביפן, רעידת האדמה בפברואר בניו זילנד, והסופות וההצפות באוסטרליה, הסתכמו ב-1.7 מיליארד דולר. "היה לנו הרבעון השני הגרוע ביותר בתעשיית הביטוח", אמר באפט שבוע קודם לכן באסיפת בעלי המניות.

חטיבת הביטוח אף רשמה נסיגה ברווחיה מהשקעות - 952 מיליון דולר לעומת 988 מיליון דולר בתקופה המקבילה. תחום הרכבות סייע מאוד בצמיחת ברקשייר, עם רווח של 607 מיליון דולר, לעומת 282 מיליון דולר שהתקבלו בתקופה המקבילה, שהיתה קצרה יותר - ברקשייר רכשה באמצע פברואר 2010 את ברלינגטון, חברת הרכבות האמריקאית.

לברקשייר יש 80 חברות בנות בתחומים מגוונים ביותר, מתעשיות כבדות ועד קמעונות. חטיבת הייצור, השירותים והקמעונות שלה רשמה רווח של 558 מיליון דולר. בתוך החטיבה, יחידת "ייצור אחר", הכוללת את ישקר, יצרניות חומרי בנייה, ביגוד, וחברות לייצור ציוד לחקלאות, נרשם גידול של 11.6% בהכנסות, ל-4.553 מיליארד דולר. הרווח לפני מס גדל ב-34% ל-444 מיליון דולר. מתוך זה, דיווחה ברקשייר, בניכוי תחום הביגוד וחומרי הבנייה - מה שמשאיר את ישקר וחברות ציוד החקלאות והרכב, נרשם גידול של 27% בהכנסות.

עם זאת, ציינה ברקשייר, חברות התעשייה שלה נפגעו מעלויות גבוהות יותר של חומרי גלם, כולל כותנה, פלדה ופטרוכימיקלים, והן נאלצו להעלות מחירים.

ברקשייר רשמה הפסד של 82 מיליון דולר על נגזרים והשקעות, לעומת רווח של 1.4 מיליארד דולר בשנה שעברה. ברקשייר מימשה באפריל את השקעתה בבנק גולדמן סאקס, ותרשום ברבעון השני רווח לפני מס של 1.25 מיליארד דולר בעקבות זאת.

וורן באפט ואיתן ורטהיימר בביקור בהודוצילום: רויטרס
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker