סוכנויות הידיעות

משרד התובע הפדרלי בשווייץ פתח בחקירה פלילית של חשד להלבנת הון בעקבות תלונת המשקיע האמריקאי ויליאם בראודר כי בכירים ברשויות המס ברוסיה השתמשו בחשבונות בנק בשווייץ כדי לבצע הונאה, דיווחה סוכנות הידיעות אי.פי. החקירה נפתחה ב-7 במארס לאחר שחברת ההשקעות של בראודר, הרמיטאז' קפיטל מנג'מנט, הגישה תלונה, מסר היום משרד התובע הפדרלי.

הרמיטאז' טוענת כי בעלה של בכירה ברשויות המס של רוסיה השתמש בחשבונות בנק קרדיט סוויס כדי לבצע רכישות נכסים בהיקף של מיליוני דולרים לאחר שהבכירה אישרה החזרי מס בסך 230 מיליון דולר לשלוש חברות בנות של הרמיטאז'. מוקדם יותר החרימו גורמים ממשרד הפנים של רוסיה את מסמכי הבעלות על החברות הבנות, ואחר כך השתמשו בהם כדי לשנות את הבעלות על החברות בטרם הגישו את הבקשה הכוזבת להחזרי מס, אמר בראודר, המשמש כמנכ"ל הרמיטאז'.

בראודר, לשעבר המשקיע הזר הגדול ביותר בשוק המניות של רוסיה, גורש מרוסיה בשנת 2005 - החלטה שהיתה נגועה בשיקולים פוליטיים - והעתיק את פעילות הרמיטאז' ללונדון. זה שנים שהוא מנהל מאבק נגד השחיתות ברוסיה, והוא אף האשים את הרשויות ברוסיה באחריות למותו של עורך דינו, סרגיי מגניטסקי, אשר מת בבית הכלא בשנת 2009 לאחר שהואשם בהעלמת מס.

לדברי בראודר, הוא אסף ראיות רבות המצביעות על כך כי שורה של נכסים יקרים נרכשו באמצעות חשבונות בנק בשווייץ של אולגה סטפנובה, אשר עמדה בראש משרד מס מחוזי במוסקבה עד חודש ינואר האחרון.

עותקים של מסמכים על חשבונות הבנק וכן מסמכים של רישום בעלות על נכסים שסיפק בראודר לסוכנות הידיעות אי.פי מראים כי בעלה של סטפנובה העביר כספים לחשבונות בנק בקרדיט סוויס אשר שימשו בהמשך לבניית בית יוקרתי במוסקבה בעלות של שמונה מיליון דולר, רכישת בית נופש במונטנגרו וכן נכסים בשווי מיליוני דולרים בדובאי שנרשמו על שם אמו בת ה-85.

צילום: סי די בנק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker