סוכנויות הידיעות

האיחוד האירופי מכין סיוע פיננסי נוסף ליוון, בעקבות חששות כי תיאלץ להגיע להסדר חובות או לפרוש מגוש היורו. "אנו סבורים כי יוון זקוקה לתוכנית התאמה נוספת", אמר ראש ממשלת לוקסמבורג, ז'אן קלוד יונקר, יו"ר קבוצת שרי האוצר של גוש היורו, לאחר פגישת חירום שקיימו נציגי האיחוד האירופי ביום שישי בלילה בלוקסמבורג. "נושא זה יידון בפרטי פרטים בפגישתנו החודשית", אמר יונקר. שר האוצר של יוון, יורגוס פפנקונסטינו אמר כי מעמדה של יוון כחברה בגוש היורו אינו מוטל בספק.

המגזין הגרמני "דר שפיגל" פתח תיבת פנדורה ביום שישי, כאשר דיווח על פגישת חירום של שרי האוצר של גוש היורו. לדברי המגזין, נושא הפגישה היה כוונות של יוון לצאת מגוש היורו במטרה להחליף מטבע.

ממשלות יוון וגרמניה מיהרו להכחיש באופן נמרץ וחד משמעי את השמועות, אולם הדיווח ב"דר שפיגל" הפיל את היורו,וגרם לנהירת המשקיעים לאג"ח של ממשלת ארה"ב, הנחשבות למקלט בטוח בעת משבר.

בעקבות המהלך היווני המתגבש, החליטה הנציבות האירופית לקיים הערב ישיבת חירום חשאית בלוקסמבורג, אשר בה ישתתפו שר האוצר של מדינות גוש היורו. עם זאת, כל הגורמים המעורבים – בהם ממשלות גרמניה ויוון - הכחישו נמרצות את הדיווח.

לא ברור האם יוון יכולה מבחינה משפטית לפרוש מגוש היורו, ומומחים משפטיים העריכו כי יוון תיאלץ לפרוש גם מהאיחוד האירופי אם ברצונה לזנוח את מטבע היורו. פרישה של יוון מגוש היורו שתיאלץ את המדינה להודיע על חדלות פירעון עלולה לגרום לכך שכספי תוכנית החילוץ האירופית ליוון יירדו לטימיון, ציין "דה שפיגל". מדינות האיחוד האירופי וקרן המטבע הבינ"ל (IMF) התחייבו להעניק ליוון סיוע בסך 110 מיליארד יורו (160 מיליארד דולר), וכמחצית מהסכום כבר הועבר ליוון.

יורגוס פפנדראו, ראש ממשלת יווןצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker