התקשורת אשמה: טורקיה תוקפת את המדווחים על "המלחמה הכלכלית"

הרשויות בטורקיה הטילו הגבלות על פרסום פוסטים ברשתות החברתיות ובעיתונות על המשבר הכלכלי, בטענה לפגיעה בביטחון המדינה ■ המחלקה לחקירות פשעים כלכליים במדינה החלה לחקור "מי שכותב דיווחים מניפולטיביים על הכלכלה"

לוגו בלומברג
בלומברג
דוכן עיתונים באיסטנבול
דוכן עיתונים באיסטנבול. הרשויות חוקרות את הדיווחים הכלכלייםצילום: Emrah Gurel/אי־פי
לוגו בלומברג
בלומברג

טורקיה אותתה כי בכוונתה להטיל הגבלות על אתרי החדשות ועל רשתות חברתיות. גורמים רשמיים, ובהם התביעה הציבורית, הזהירו כי ביקורת תקשורתית עלולה להיחשב "מתקפה כלכלית" נגד המדינה.

הרשויות התחילו לחקור אנשים "שביצעו פעולות המאיימות על הביטחון". בין האיומים האלה נכללים דיווחים באתרי חדשות ופוסטים ברשתות חברתיות "ששירתו את המתקפה הכלכלית", כך דווח ביום שני בסוכנות הידיעות אנדולו הנמצאת בשליטת המדינה. בסוכנות הידיעות התייחסו בדיווח להודעה רשמית שהוציאה התביעה הכללית במדינה. בדיווח קשרו בין דיווחי החדשות ל"כוחות שעמדו מאחורי ניסיון ההפיכה ב–15 ביולי", כשהתייחסו לפוטש הכושל ב-2016, אז האשימה טורקיה איש דת הגולה בארה"ב בניסיון ההפיכה.

הלירה הטורקית קרסה לאחר שארה"ב הטילה עיצומים על שני משרדי ממשלה בטורקיה, בעקבות מעצרו של כומר אמריקאי. ביום שני הודיע הבנק המרכזי במדינה על צעדים שנועדו לעצור את נפילת הלירה והזרים כסף לשווקים.

שער הלירה הטורקית

גם הרגולטור המפקח על שוקי ההון בטורקיה הזהיר ביום שני מפני "חדשות מטעות", שמשפיעות על קבלת ההחלטות של משקיעים. לפי האזהרה, מי שיימצא אשם עשוי לספוג קנסות ועונש מאסר של עד חמש שנים. הפיקוח על הבנקים בטורקיה פירסם הודעה דומה במהלך סוף השבוע והזהיר מפני דיווחים כוזבים על הבנקים.

המחלקה לחקירות פשעים כלכליים בטורקיה, מאסאק, התחילה לחקור "מי שכותב דיווחים מניפולטיביים על הכלכלה", לפי דיווח בעיתון הטורקי האברטורק, שלא ציין מה מקור הידיעה. משרד הפנים החל לחקור 346 בעלי חשבונות ברשתות החברתיות, "שפירסמו פוסטים מתגרים שגרמו לשער הדולר לעלות" - כך לפי ציוץ של אנדולו שציטט את הודעת משרד הפנים. גם במשרד התובע הכללי באנקרה פתחו בחקירה דומה.

בעבר הטילה טורקיה הגבלות על רשתות חברתיות ועל תגובות באתרים, כולל הודעות של אנליסטים וברוקרים בשוק ההון שמתחו ביקורת על מדיניות הממשלה.

צילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ