אינטל חשפה פריצת דרך בתחום השבבים – דור השבבים הבא יהווה קפיצת מדרגה משמעותית

החברה פיתחה מודל טרנזיסטור תלת-מימדי, המאפשר עבודה יעילה וחסכנית יותר באנרגיה

מיכל רמתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אינטל חשפה הערב טכנולוגיה חדשה לייצור שבבים, שתאפשר לה להגדיל יעילותם פי כמה וכמה. במקום טרנזיסטור דו-מימדי, פיתחה אינטל טרנזיסטור תלת-מימדי, שיאפשר לה לעשות את קפיצת המדרגה הבאה במגזר השבבים, להגדיל את החיסכון באנרגיה ואת יכולות המחשוב, הודות למזעור משמעותי של שבבים. המעבדים יתחילו ככל הנראה להגיע לשוק בסוף 2012.

הטכנולוגיה החדשה, שפותחה בחלקה בישראל, תאפשר לאינטל להמשיך לעמוד ב"חוק מור", המתאר מגמה במגזר השבבים לפיה מדי שנתיים מוכפל מספר הטרנזיסטורים שניתן להכניס בשבב. הכלל הוצע על ידי גורדון מור, מייסד אינטל, ב-1965, אך בשנים האחרונות גברו ההערכות כי המגזר לא יוכל לעמוד במגמה זו למשך שנים רבות נוספות. ההישג הנוכחי מאריך את אורך ימיו הצפוי של חוק מור.

הטרנזיסטור הוא שכבת סיליקון. עד עכשיו זה תמיד יוצר באופן דו-מימדי. תהליך ייצור שבו הטרנזיסטורים לא נמצאים בשתי שכבות. השיטה שפיתחה כעת אינטל מאפשרת כמה שכבות, ולכן גם ציפוף רב יותר. הטרנזיסטורים היעילים ביותר כיום הם של 32 ננומטר. הטרנזיסטור התלת-מימדי הראשון יהיה של 22 ננומטר. לדברי אינטל, מדובר בקפיצת מדרגה גדולה בהרבה מהמקובל בקפיצות מדור מעבדים אחד למשנהו.

הטכנולוגיה החדשה תאפשר חיסכון משמעותי באנרגיה - ולכן אפשר לומר שזוהי טכנולוגיה ירוקה. אך מעבר לכך, הטכנולוגיה תצמצם את הזליגה, ולכן תשפר את איכות הביצוע תוך שהיא מונעת בזבוז אנרגיה. בנוסף, הצפיפות הגבוהה תשפר את ביצועי השבבים ותגדיל במידה רבה את יכולות העיבוד ויכולות ביצוע המטלות במקביל של המעבדים. לדברי אינטל, הטכנולוגיה החדשה עשויה לאפשר חיסכון של 50% בצריכת החשמל של השבבים, תוך הגדלת קצב העיבוד ב-37%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker