משקיעים תובעים את אילון מאסק: "הציוץ שלו - מתקפה גרעינית לחיסול שורטיסטים"

המשקיעים טוענים כי הציוץ של מנכ"ל טסלה ביום שלישי לגבי הפיכתה של החברה לפרטית הונה אותם וניפח באופן מלאכותי את מחיר המניה

לוגו רויטרס
רויטרס
אילון מאסק, מנכ"ל ומייסד טסלה. דרש הנחה רטרואקטיבית מספקים
אילון מאסק, מנכ"ל ומייסד טסלהצילום: AFP

שתי תביעות הוגשו אתמול (ו') נגד טסלה והמנכ"ל שלה, אילון מאסק, מצד משקיעים שטוענים כי הצעתו של מאסק להפוך את טסלה לפרטית הונתה אותם, והיתה חלק מתוכנית של החברה שנועדה לפגוע במי שעשו שורט על המניה.

התביעות הוגשו שלושה ימים לאחר שמאסק הדהים את המשקיעים כשהודיע ב טוויטר שהוא רוצה להפוך את טסלה לפרטית בעסקה בשווי של 72 מיליארד דולר, לפי מחיר של 420 דולר למניה, וכתב כי "המימון מובטח".

באחת התביעות, טוען התובע קלמן אייזקס כי הציוצים של מאסק היו שקריים ומטעים, וכי הציוצים האלה, בשילוב עם העובדה שטסלה לא ניסתה לתקן אותם, הם "מתקפה גרעינית" שנועדה "לחסל לחלוטין" את השורטיסטים. התביעות של אייזקס ושל ויליאם צ'מברלין טוענות כי מעשיו של מאסק ניפחו באופן מלאכותי את מחיר המניה של טסלה והפרו את חוקי ניירות הערך. טסלה לא מסרה תגובה לגבי התביעות, שהוגשו בבית משפט בסן פרנסיסקו ומבקשות להפוך לייצוגיות.

משקיעים שמבצעים מכירה בחסר (שורט) לווים מניות שהם מאמינים כי מתומחרות גבוה מדי, מוכרים אותן ואז קונים שוב את המניות מאוחר יותר במה שהם מקווים שיהיה מחיר נמוך יותר, במטרה להרוויח. משקיעים מסוג זה מרגיזים כבר זמן רב את מאסק, שמתח עליהם לא פעם ביקורת בטוויטר.

הציוץ של מאסק ביום שלישי האחרון גרם למניית טסלה לזנק ביותר מ-13%. המניה ירדה מאז, בין היתר בעקבות דיווחים כי רשות ני"ע בארה"ב חוקרת חשד לכך שהציוצים של מאסק הפרו את החוק. מאסק לא סיפק ראיות לכך שיש לו אכן את כל המימון הדרוש להפיכתה של טסלה לפרטית, ובתלונות אין הוכחה לכך שאין לו מימון.

עם זאת, אייזקס אומר כי מעשיהם של טסלה ומאסק גרמו לתנודתיות שעלתה לשורטיסטים מאות מיליוני דולרים וגרמה לכל רוכשי מניות טסלה לשלם מחירים מנופחים. לפי התביעה של אייזקס, הוא קנה 3,000 מניות טסלה ב-8 באוגוסט כדי לכסות הפסדים על פוזיציית השורט שלו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker