קוטל העשבים שלה גרם סרטן - ומונסנטו תשלם פיצויים של 289 מיליון דולר

חבר מושבעים בסן פרנסיסקו פסק לטובתו של גנן לשעבר שטען כי קוטל העשבים שבו השתמש בעבודתו גרם לו לחלות בלימפומה מסוג נון-הודג'קינס

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קוטל העשבים ראונדאפ של מונסנטו
קוטל העשבים ראונדאפ של מונסנטוצילום: בלומברג

חבר מושבעים בארה"ב פסק אתמול (ו') נגד ענקית הכימיקלים החקלאיים מונסנטו בתביעה שהגיש אדם שטען כי קוטל העשבים מבוסס הגלייפוסט שלה, ראונדאפ, גרם לו לחלות בסרטן. בית המשפט הורה לחברה לשלם לתובע, דוויין ג'ונסון, גנן בבתי ספר, פיצויים בסך 289 מיליון דולר.

היתה זו הפעם הראשונה שבה תביעה שטוענת כי גלייפוסט גורם לסרטן מגיעה למשפט. נגד מונסנטו, שנהפכה השנה לחטיבה של חברת באייר הגרמנית לאחר שנרכשה על ידה ב-62.5 מיליארד דולר, הוגשו יותר מ-5,000 תביעות דומות בכל רחבי ארה"ב.

חבר המושבעים בבית המשפט בסן פרנסיסקו התדיין במשך שלושה ימים עד שהגיע למסקנה שמונסנטו אכן לא הזהירה את ג'ונסון ואנשים נוספים שהשתמשו בקוטלי העשבים שלה כי הם עלולים להיות מסרטנים.

מונסנטו הודיעה כי בכוונתה לערער על הפסיקה. "ההחלטה היום לא משנה את העובדה שיותר מ-800 מחקרים מדעיים וחוות דעת תומכים בעובדה שגלייפוסט לא גורם לסרטן, ולא גרם לסרטן שבו חלה ג'ונסון", נאמר בהודעת החברה. מונסנטו מכחישה כי גלייפוסט, קוטל העשבים הנפוץ ביותר בעולם, גורם לסרטן, וטוענת כי עשורים של מחקרים מדעיים הראו כי הכימיקל בטוח לשימוש בני אדם.

התביעה של ג'ונסון, שהוגשה ב-2016, התקדמה במהירות למשפט בשל החומרה של הלימפומה מסוג נון-הודג'קינס שבה חלה, סרטן של מערכת הלימפה שלטענתו נגרם כתוצאה משימוש בראונדאפ וריינג'ר פרו, קוטל עשבים נוסף מבוסס גלייפוסט מתוצרת מונסנטו. רופאיו של ג'ונסון מעריכים כי ככל הנראה נותרו לו רק עוד שנתיים לחיות.

ג'ונסון, בן 46, לשעבר אחראי חומרי הדברה במערכת בתי הספר של אחד המחוזות בקליפורניה, השתמש בקוטל העשבים עד 30 פעמים בשנה. ברנט ויסנר, אחד מעורכי דינו של ג'ונסון, אמר בהודעה כי חברי חבר המושבעים ראו לראשונה מסמכים פנימיים של החברה ש"מוכיחים שמונסנטו ידעה במשך עשרות שנים שגלייפוסט, וראונדאפ בפרט, עלולים לגרום לסרטן". הוא קרא למונסנטו "להציב את ביטחון הצרכנים לפני רווחיה".

לאורך המשפט, שנמשך ארבעה שבועות, שמעו המושבעים עדויות של סטטיסטיקאים, רופאים, מומחי בריאות הציבור ומומחים למחלות שהיו חלוקים בדעותיהם בשאלה אם גלייפוסט יכול לגרום לסרטן. בנוסף, נחשפו מסמכים פנימיים של מונסנטו שהראו כי החברה דנה בשאלת בטיחות השימוש בראונדאפ.

בספטמבר שעבר הודיעה הסוכנות להגנת הסביבה בארה"ב כי סיימה מחקר של עשרות שנים בנוגע לסיכונים הטמונים בגלייפוסט ומצאה כי הוא ככל הנראה לא מסרטן לבני אדם. עם זאת, זרוע של ארגון הבריאות העולמי שעוסקת בסרטן סיווגה ב-2015 את הגלייפוסט כ"ככל הנראה קרצינוגני לבני אדם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker