ירידות חדות באירופה למרות חילוץ פורטוגל; לונדון נסוגה ב-1.6%

פרנקפורט איבדה 1.7%; מגזר הסחורות הוביל את הירידות; מחר צפויה החלטת הריבית באירופה

נמרוד הלפרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בורסות אירופה נסגרו בירידות חדות על רקע נתוני מקרו כלכליים מאכזבים שפורסמו היום בארה"ב, דו"חות כספיים גרועים מהצפוי של קונצרן התעשייה הגרמני סימנס וחבילת החילוץ האירופית לפורטוגל. מגזר הסחורות הוביל את הירידות. תשומת לב המשקיעים נתונה כעת להחלטת הריבית באירופה הצפויה מחר.

בורסת לונדון נסגרה בירידה של 1.6%; פרנקפורט איבדה 1.7%; פאריס נסוגה ב-1.3%. מדד יורו סטוקס 600 הכלל אירופי, אשר רשם באפריל את העלייה החודשית החדה ביותר השנה, נסוג היום ב-1.4%.

בחזית המקרו כלכלית בארה"ב: הצמיחה של הפעילות במגזר השירותים בארה"ב רשמה במפתיע האטה בחודש שעבר. מדד פעילות מגזר השירותים בארה"ב נפל באפריל לרמה של 52.8 נקודות - רמתו הנמוכה ביותר מאז אוגוסט - לעומת 57.3 במארס, מסרה חברת המחקר ISM. כלכלנים צפו עלייה של המדד לרמה של 57.8 נקודות. מדד מעל לרמה של 50 נקודות מצביע על התרחבות הפעילות במגזר, ואילו מדד מתחת לרמה זו משקף ירידה בפעילות.

179 אלף משרות נוספו לחברות במגזר הפרטי בארה"ב בחודש אפריל לאחר תוספת של 207 אלף בחודש הקודם, לפי נתוני חברת ADP. תחזית הכלכלנים היתה לתוספת של 198 אלף משרות לאחר גידול של 201 אלף משרות שעליו דווח במקור בחודש מארס.

הבנק המרכזי של אירופה (ECB) יפרסם מחר את החלטת הריבית בגוש היורו, ולפי ההערכות עשוי לאותת על העלאת ריבית נוספת כבר בחודש יוני. הבנק המרכזי העלה את הריבית בחודש שעבר לרמה של 1.25% משפל של 1%.

ממשלת פורטוגל הגיעה להסכם לגבי חבילת חילוץ לשלוש שנים בשווי 78 מיליארד יורו (116 מיליארד דולר) מהאיחוד האירופי וקרן המטבע הבינ"ל (IMF), הודיע אתמול ראש ממשלת פורטוגל, ז'וזה סוקרטס. "אני רוצה להודיע לאומה בפורטוגל שהממשלה הגיעה היום להסכם עם נציגי המוסדות הבינלאומיים בנוגע לתוכנית לסיוע פיננסי לארצנו", אמר סורקטס בנאום טלוויזיוני. "הממשלה הגיעה להסכם טוב אשר יסייע להגן על פורטוגל". ממשלת פורטוגל נאלצה לבקש סיוע בחודש שעבר לאחר שהתפטרות ממשלתו של סוקרטס בעקבות חילוקי דעות פרלמנטריים ודחיית הסבב הרביעי של צעדי הצנע הזניקו את התשואה על האג"ח הממשלתיות של פורטוגל לשיא.

מפתחת דגמי השבבים הבריטית ARM הולדינגס נפלה ביותר מ-7% בעקבות ספקולציות כי יצרנית האייפון והאייפד אפל תעבור להשתמש בשבבים מתוצרת אינטל, במקום בשבבים מתוצרת סמסונג, המבוססים על דגמי ARM הולדינגס. ARM עברה להתמקד ברישוי דגמי השבבים שלה, במקום בייצורם, והצליחה באמצעות מודל עסקי זה לשפר את רווחיותה. עם זאת, על רקע הסכסוך בין אפל לסמסונג, רוחש השוק בשמועות כי אפל מעוניינת להחליף את ספקית השבבים העיקרית שלה במוצרים ניידים.

קונצרן התעשייה סימנס ירד בקרוב ל-3% לאחר שדיווח על הכנסות רבעוניות של 17.7 מיליארד דולר - כמחצית מיליארד יורו פחות מתחזיות האנליסטים. הקונצרן רשם עלייה של 88% ברווח הנקי ברבעון שהסתיים בחודש מארס לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת, ל-2.79 מיליארד יורו (4.13 מיליארד דולר).

BNP פאריבה, הבנק הגדול בצרפת, עלה בכ-1% לאחר שדיווח על עלייה של 15% ברווח הנקי הרבעוני לעומת התקופה המקבילה, ל-2.62 מיליארד יורו (3.89 מיליארד דולר) - מעל לתחזיות האנליסטים. הכנסות החברה אף הן עלו על תחזיות האנליסטים והסתכמו ב-11.7 מיליארד יורו.

מתוך 164 חברות אירופיות הנכללות במדד יורו סטוקס 600 אשר פירסמו דו"חות כספיים מאז ה-11 באפריל, 95 חברות עלו על תחזיות הרווח של האנליסטים.

מדד סטוקס 50

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker