זינוק בנדיבות: אמריקאים תורמים בשנה לצדקה יותר מהתמ"ג של ישראל

האמריקאים תרמו בשנה שעברה 410 מיליארד דולר למטרות צדקה ■ אבל בניגוד לעבר, המשפחות מהמעמד הבינוני והנמוך תורמות פחות לעומת העשירים

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מייקל דל
מייקל דל. תרם יחד עם רעייתו מיליארד דולר ב-2017צילום: ניב קנטור

בעקבות העליות בשוק המניות והסכומים האדירים שתרמו מיליארדרים, הגיעו כלל התרומות בארה"ב ב–2017 ליותר מ–400 מיליארד דולר לראשונה בהיסטוריה, בהתאם לדו"ח המקיף הנוכחי על דפוסי ההתרמה של האמריקאים.

הדו"ח, שפורסם בחודש שעבר, מציין כי תרומות שהתקבלו מאנשים בודדים, עזבונות, קרנות ותאגידים הגיע בשנה שעברה ל–410 מיליארד דולר בקירוב, יותר מהתוצר המקומי הגולמי של מדינות כמו ישראל ואירלנד. הסכום עלה ב–5.2% בדולרים עכשוויים (לאחר התאמה לאינפלציה) מהסכום המשוער של 389.64 מיליארד דולר שנתרם ב–2016.

"התרומות של האמריקאים, שהגיעו לשיא ב–2017, מוכיחות כי אפילו בתקופה שבה רבים הפולמוסים והמחלוקות, ממשיכה המחויבות שלנו לפילנתרופיה להיות איתנה", אמרה אגי סוויני, מנכ"לית קרן Giving USA שפירסמה את הדו"ח השנתי. המחקר להכנת הדו"ח נערך ונכתב על ידי בית הספר לפילנתרופיה על שם לילי מאוניברסיטת אינדיאנה.

מתן התרומות עלה בשמונה מתשעת המגזרים הפילנתרופיים שזוהו על ידי מחברי הדו"ח. הירידה היחידה היתה בתחומים המתייחסים לנושאים בינלאומיים.

העלייה הגדולה ביותר — 15.5% — נרשמה בתרומות למוסדות. עליה זו הונעה על ידי מתנות מנדבנים גדולים למוסדות שהם עצמם הקימו, כולל מיליארד דולר ממנכ"ל דל, מייקל דל, ומרעייתו, סוזן, ו–2 מיליארד דולר ממנכ"ל פייסבוק , מארק צוקרברג, ומרעייתו, פריסילה צ'אן.

בתחומי חינוך, הבריאות, התרבות והאמנות, האיכות הסביבה ורווחת בעלי החיים, ובקרב ארגונים חברתיים הפועלים למען נושאים כגון הקניית השכלה למצביעים, זכויות אדם, חירויות אדם וזכויות צרכנים נרשמה עלייה של יותר מ־6% בתקבולי תרומות.

עם זאת, ועל אף הסכום הכללי העצום, רמת נדיבותם של האמריקאים אינה גבוהה יותר משהיתה לפני כמה עשרות שנים. תרומות של אנשים בודדים ב–2017 היו 2% מכלל ההכנסה הפנויה שלהם (לאחר תשלום מיסים והוצאות חובה אחרות), לעומת 2.4% ב–2000 ושיעור זהה ב–1978. בדומה לכך, סך התרומות הכללי לצדקה נע בסביבות 2% מהתוצר הגולמי המקומי במשך שנים רבות. ב–2017 הוא היה 2.1%.

אוּנה אוזילי, מרצה ודקאן הפקולטה לכלכלה בבית הספר לפילנתרופיה על שם לילי, אמרה שהמחקר שנערך על ידי בית ספרה מוכיח כי שיעור בתי האב בארה"ב התורמים לצדקה ירד בעקביות בשנים האחרונות, מ–67% ב–2000 ל–56.6% ב–2015, שהיתה השנה האחרונה שעבורה התקבלו נתונים.

לדבריה, שיעור התרומות אצל משפחות מהמעמדים הבינוני והנמוך ירדו באופן משמעותי מאז המיתון של 2008, ולעומת זאת שיעור התרומות מ–20% מהמשפחות העשירות ביותר נשאר יחסית ללא שינוי.

סטייסי פאלמר, עורכת המגזין "כרוניקל אוף פילנתרופי", אמרה כי מגייסי תרומות רבים בארה"ב אמנם מרוצים מהעליה האחרונה בתרומות, אך עם זאת הם מלאים חששות לגבי העתיד. לדבריה, מלחמות סחר עשויות להחליש את הכלכלה עד לנקודה שבה רבים מהתורמים יירתעו. היא הוסיפה שמגייסי תרומות רבים חוששים כי חלק מהתורמים מהמעמד הבינוני יקצצו את תרומותיהם אם השינויים בחוקי המסים החדשים לא יאפשרו לנכות ממסיהם את התרומות לצדקה. בהתייחסה לעליה בתרומות הענק של העשירים הוסיפה פאלמר: "יש אנשים שחשים שאין הם צריכים לתת יותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker