מכה לאובר: ניו יורק תגביל את התחבורה השיתופית

חוק שאושר במועצת העיר מציב מכסה על מספר הרישיונות שניתנים למכוניות של שירותי שיתוף הסעות ■ החוק יהיה תקף למשך שנה אחת, שבמהלכה תבחן העירייה איך להתקדם בטיפול בנושא התחבורה השיתופית

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
 בעבר רישיונות למוניות בניו יורק היו מכרה זהב
בעבר רישיונות למוניות בניו יורק היו מכרה זהב

ניו יורק נהפכה אתמול (ד') לעיר הגדולה הראשונה בארה"ב, המגבילה את מספר הרשיונות החדשים שניתנים לתחבורה שיתופית, צעד שמנחית מכה קשה על אובר בשוק הגדול ביותר שלה בארה"ב.

חוק שאושר במועצת העיר יגביל את מספר כלי הרכב לשיתוף במשך שנה, עד שהעיר תבחן את התעשייה. בנוסף, מאפשר החוק לעיר לקבוע שכר מינימום לנהגים.

בכירים בתעשיית המוניות אומרים כי חברות כמו אובר פוגעות בעסקיהן, משום שהן מהוות תחרות לא הוגנת. אובר, לעומת זאת, טוענת כי למוניות הצהובות המסורתיות של ניו יורק יש היסטוריה של אפליה נגד שחורים ובני מיעוטים.

ראש עיריית ניו יורק ביל דה בלאז'יו ויו"ר מועצת העיר קורי ג'ונסון אמרו כי החוקים יצמצמו את העומס בכבישים, שרק מחריף, וישפרו את שכר הנהגים הנמוך. "אנחנו עוצרים את ההנפקה של רישיונות חדשים בתעשיה שהורשתה להתפשט ללא שום השגחה הולמת או רגולציה", אמר ג'ונסון לפני ההצבעה, והוסיף כי החוק לא יבטל את השירות הקיים. המכסה על מספר הרישיונות החדשים תיכנס לתוקף באופן מיידי.

"יותר מ-10,000 עובדים ובני משפחותיהם ייהנו באופן מיידי מהחקיקה הזו", אמר דה בלאזיו, והתייחס לנהגים של התחבורה השיתופית. "הצעד הזה יעצור את שטף המכוניות שתורם לפקקים שמשתקים את הרחובות שלנו".  

ואולם אובר הזהירה את נוסעיה כי המכסה עלולה להוביל לעלייה במחירים ולזמני המתנה ארוכים יותר אם החברה לא תצליח לעמוד בביקוש. "הפסקת הרישיונות החדשים למשך שנה מאיימת על אחת מאפשרויות התחבורה האמינות הבודדות בזמן שהיא לא עושה דבר על מנת לתקן את הרכבת התחתית או להקל את הפקקים", אמר ג'וש גולד, דובר אובר.

אובר אמרה כי החברה תפנה באופן מיידי לעשרות אלפי בעלי מכוניות להשכרה שכבר קיבלו רישיונות אבל עובדים עבור שירותים אחרים, ותנסה לגייס אותם לעבודה באובר. החקיקה מאפשרת לנציבות המוניות של העיר להוסיף יותר רישיונות אם יהיה צורך ברור בעוד רכבים בשכונות מסוימות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker