פורטוגל סיכמה עם האיחוד האירופי וקרן המטבע על סיוע בסך 116 מיליארד דולר

"הממשלה הגיעה להסכם טוב שייגן על פורטוגל", אמר אתמול ראש הממשלה, ז'וזה סוקרטס

סוכנויות הידיעות
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ממשלת פורטוגל הגיעה להסכם לגבי חבילת חילוץ לשלוש שנים בשווי 78 מיליארד יורו (116 מיליארד דולר) מהאיחוד האירופי וקרן המטבע הבינלאומית (IMF) - כך הודיע אתמול ראש ממשלת פורטוגל, ז'וזה סוקרטס.

"אני רוצה להודיע לאומה בפורטוגל שהממשלה הגיעה היום להסכם עם נציגי המוסדות הבינלאומיים בנוגע לתוכנית לסיוע פיננסי לארצנו", אמר סורקטס בנאום טלוויזיוני. "הממשלה הגיעה להסכם טוב שייגן על פורטוגל".

ז'וזה סוקרטס, ראש ממשלת פורטוגלצילום: בלומברג

נציגים של הבנק המרכזי של אירופה, האיחוד האירופי וקרן המטבע הבינלאומית שהו בליסבון למשך יומיים ודנו בתנאי חבילת הסיוע הפיננסית. סוקרטס אמר כי התוכנית קוראת להקלה ביעדי צמצום הגירעון של פורטוגל, שכלכלתה צפויה לסגת השנה בשל אמצעי הצנע שהממשלה מיישמת.

ליסבון נאלצה לבקש סיוע בחודש שעבר לאחר שהתפטרות ממשלתו של סוקרטס בעקבות חילוקי דעות פרלמנטריים ודחיית הסבב הרביעי של אמצעי הצנע שלחו את התשואות על האג"ח הממשלתיות של פורטוגל לשיאים.

ליסבון חייבת להתחיל בקבלת חבילת הסיוע עד ל-15 ביוני, מועד פירעונם של חובות בסך 5 מיליארד יורו (7.3 מיליארד דולר). ואולם קרן המטבע מסרה אתמול כי ההסכם חייב את אישורן של מפלגות האופוזיציה.

פורטוגל היא החברה השלישית בגוש היורו שפונה בבקשת חילוץ בינלאומי - שנה לאחר שיוון נאלצה לבקש סיוע בסך 110 מיליארד יורו ולאחר שבנובמבר החלה אירלנד לקבל סיוע בסך 85 מיליארד יורו.

פורטוגל עדיין מתקשה להשתלט על התקציב שלה, גם לאחר כמה תוכניות צנע שממשלתה אימצה, ולכן חבילת הסיוע לוקחת בחשבון את הקשיים שעמם מתמודדת ליסבון.

"זוהי תוכנית לשלוש שנים שקובעת יעדי הפחתת גירעון הדרגתיים יותר: 5.9% מהתמ"ג השנה, 4.5% מהתמ"ג ב-2012 ו-3% ב-2013", אמר סוקרטס. קודם לכן ביקשה פורטוגל לצמצם את הגירעון התקציבי ל-4.6% מהתמ"ג השנה, 3% ב-2012 ו-2% מהתמ"ג ב-2013. היעדים האלה הוטלו בספק כשהלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בפורטוגל הודיעה בחודש שעבר כי הגירעון התקציבי של פורטוגל היה בגובה 9.1% מהתמ"ג בשנה שעברה, הרבה מעל ליעד של 7.3% שקבעה הממשלה.

חוקי האיחוד האירופי מחייבים את כל 27 מדינות האיחוד לשמור על גירעונות של פחות מ-3% מהתמ"ג, וחוב של עד 60% מהתמ"ג, אף כי למדינות מותר לחרוג מהכלל במהלך משבר כלכלי. החוב הציבורי של פורטוגל הוא כמעט 160.4 מיליארד יורו, שהם 93% מהתמ"ג של המדינה.

תוכניות הצנע של ממשלת פורטוגל פגעו קשות בצמיחה של כלכלתה, והשנה צפוי התמ"ג של פורטוגל לרשום צמיחה שלילית של 1.4%, לפי תחזית הבנק המרכזי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker