חגיגת האשראי הטורקית: זה ייגמר בבכי

קדחת אשראי מממנת גל של צריכה פרטית ראוותנית בעידוד הבנקים הגדולים בטורקיה - מסימניה הבולטים של כלכלה שמתקרבת לרתיחה

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

>> האם כלכלתה המשגשגת של טורקיה ניצבת בפני נפילה? לפי תמונת המצב הנוכחית, נראה שכן, ללא ספק.

ברוקרים מחכים ברשימות המתנה של ארבעה חודשים ומשלמים עד 150 אלף דולר עבור מכוניות אאודי או ב.מ.וו יוקרתיות - מחיר הכפול ממחיר היצרן שלהן אחרי מסים. קבלן נדל"ן שילם באחרונה סכום שיא של יותר מ-800 מיליון דולר עבור שטח של 100 דונם במרכז איסטנבול.

אך הסימן הברור ביותר להתחממות יתר של הכלכלה כאן מגיע מאחד החשודים המיידיים: הבנקים האגרסיביים במדינה. הם מצאו דרך יצירתית לממן הילולת צריכה פרטית על ידי מתן הלוואות מהירות דרך הודעות טקסט או כספומטים.

אנליסטים ובנקאים סבורים כי הצמיחה האדירה בהלוואות לצרכנים הזינה התרחבות מדאיגה בגירעון במאזן השוטף של טורקיה, שמוערך ב-8% מהתמ"ג השנה.

צילום: בלומברג

קשייה של טורקיה לממן פערים בגודל זה נמצאו ביסוד שני המשברים הכלכליים הקודמים שעברה, ויש שחוששים כי ההיסטוריה חוזרת על עצמה.

"אנו שוב מייצרים וצורכים הרבה מעבר ליכולת שלנו", אמר אטילה יסילדה, כלכלן באיסטנבול אנליטיקס, שהתגורר בטורקיה בשני המשברים הקודמים, ב-1994 וב-2001. "אנו מממנים את הצמיחה שלנו לחלוטין על אשראי זר, שהולך ומתייקר. בנקודה כלשהי זה מגיע לשיא, ואז אתה קורס".

יותר מכל כלכלה מתעוררת אחרת, טורקיה עברה טלטלות רבות בעשורים האחרונים. רבות מהן אופיינו בצמיחה מאנית, שלוותה באופן בלתי נמנע בקריסה איומה.

אך הפעם הזאת תהיה שונה, מבטיח ראש הממשלה הפופולרי רג'פ טאיפ ארדואן, שיתמודד על תפקידו שוב בבחירות הארציות ביוני, והכלכלה הצומחת צפויה להוביל אותו לכהונה שלישית.

דברים דומים נשמעו גם לפני הקריסות הכלכליות הקודמות, מן הסתם. אך בטורקיה, שהמשבר הכלכלי העולמי רק האט לתקופה קצרה את פריחתה הכלכלית, הממשלה ומנהיגי עסקים רבים טוענים כי האומה התקדמה מעבר לסינדרום הפריחה-קריסה, וכי קובעי המדיניות ערוכים היטב לקראת "נחיתה רכה".

צילום: TheMarker

"אנו צופים צמיחה של 4.5% השנה, ואני חושב שהכלכלה שלנו תוכל לעמוד בזה", אמר פאיק אקיקלין, מנכ"ל יאפי קרדי בנק, אחד מספקי ההלוואות הצרכניות הגדולים במדינה.

בעשור האחרון הגבילה הממשלה את הלוואות כרטיסי האשראי שמספקים הבנקים, והלוואות צרכניות למטרה כללית הפכו לכלי המימון המועדף של משקי הבית.

לפי מחקר של סטנדרד אונלו, בנק השקעות מאיסטנבול, הלוואות אישיות למטרה כללית צמחו בשיעור שנתי של 61% מ-2005 עד 2008, וכמעט ולא האטו מאז, עם עלייה של 42% בשנה שעברה.

אין זה מפתיע שהלוואות אלה נהפכו פופולריות כל כך - הן בקרב הבנקים והן בקרב הצרכנים.

לאחר שהלקוח מקבל הודעת טקסט מהבנק ובה אישור זכאותו, או מנפיק טופס דומה בכספומט, כל שעליו לעשות הוא לגשת לסניף הבנק שלו ולקבל את הכסף.

אקיקלין טוען כי יש פיקוח צמוד על היסטוריית האשראי של הלקוחות. לדבריו, שיעור החובות המסופקים נמוך מאוד - כ-3% מכלל ההלוואות. בגדול, הוא מוסיף, מערכת הבנקאות הטורקית נמצאת במצב טוב מאי פעם.

הוא מצביע על כך שלאחר המשבר של 2001 - אז קרסו עשרות בנקים שנקלעו לקשיי מימון - הטילה המשלה כללי הון והלוואות נוקשים שהגנו על הבנקים גם בזמן המשבר הכלכלי. ב-2009 רשמה הכלכלה מיתון קצר והתכווצה ב-4.8%.

הכלכלה ה-17 בגודלה בעולם

שלטונו של ארדואן, הנושא אופי מוסלמי יותר מכל נשיא אחר ב-88 שנות ההיסטוריה של הרפובליקה הטורקית המודרנית, מתגאה בהישגיו הכלכליים. התוצר המקומי הגולמי של טורקיה הסתכם בכ-730 מיליארד דולר בשנה שעברה - הכלכלה ה-17 בגודלה בעולם.

רמת החיים בטורקיה כעת היא בערך שליש מזו של שכנותיה הים תיכוניות עמוסות החובות והמדשדשות, יוון ואיטליה, אבל הכלכלה צומחת ב-9% בשנה - כמעט כמו סין. לטורקיה יש אינפלציה סבירה של 8% וגירעון תקציבי שהשנה צפוי להיות מעט יותר מ-2% מהתמ"ג.

הבנק המרכזי של טורקיה, בניסיון לרסן את הבנקים האגרסיביים והרווחיים ביותר במדינה, העלה בשיעור חד את שיעור הפיקדונות שאינם נושאים ריבית שחייבים הבנקים להחזיק בבנק המרכזי, ובכך הגביל את היקף ההלוואות שהם יכולים לספק.

ואכן, בעקבות הלחצים, ייקרו הבנקים את עלויות המימון על ידי העלאת הריבית. למרות זאת, הנגישות להלוואות פרטיות כיום קלה מאי פעם, ונראה כי הצרכנים הטורקים אינם מתכוונים להפסיק את החגיגה.

פואט ארביל, ראש חטיבת הלוואות צריכה בגרנטי בנק, הבנק הגדול בטורקיה, אומר כי הצלחת הלוואות הבזק משקפת את כוח הקנייה המתעורר של טורקיה הצעירה והדינמית יותר. "בני הדור הצעיר מוציאים הרבה יותר מהוריהם", הוא אמר. "הם אוכלים במסעדות, מתעדכנים באופנה, קונים בלקברי. זה יותר, יותר, יותר".

צילום: בלומברג

מנקודת מבטו, הביקוש להלוואות לא ירד עם התייקרות ההלוואות, והצרכנים העדיפו לשלם קצת יותר עבור מימון הריהוט לסלון ביתם החדש. אחרי דורות של הסתפקות במועט, "יש תשוקה לרכישות כאלה", אמר ארביל.

למעשה, יש כיום תשוקה לצריכה ולהשקעות מכל הסוגים - כפי שניתן היה לראות בטקס הפתיחה הנוצץ של המגדל הגבוה בטורקיה, מגדל ספיר, בנוכחות ארדואן במארס.

עד כה, חמשת קומות המסחר בבניין נותרו ריקות יחסית מאדם - אולי אות לכך שאיסטנבול רוויית קניונים. באחד מימות השבוע באחרונה, שני אנשי מכירות משועממים ישבו לצד שולחן בכניסה לבניין וניסו לעניין את העוברים ושבים בהנפקה הקרובה של החברה המחזיקה את המבנה. תור של אנשים נוצר דווקא בכניסה למעלית המהירה אל קומת התצפית בבניין שמתנשא לגובה 260 מטר.

ממרומי התצפית, עם נוף מרשים לעיר האירופית-אסייתית, ניתן לראות את מטות הבנקים הגדולים שהניעו את תקופת השגשוג באיסטנבול. הפעם, מקווים הבנקאים, הצמיחה לא תסתיים בדמעות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker