התקשורת הסינית מתריעה: אפל תשמש קלף מיקוח במלחמת הסחר

ענקית הטכנולוגיה האמריקאית, שהגיעה בשבוע שעבר לשווי של טריליון דולר, נהנתה ברבעון האחרון מהכנסות של 9.6 מיליארד דולר בסין ■ עיתון בסין: "אפל חשופה לכך שהעם הסיני יהפוך אותה מטרה לזעם ורגשות לאומיים"

סוכנויות הידיעות
טים קוק, מנכ"ל אפל
טים קוק, מנכ"ל אפלצילום: בלומברג

אפל נהנתה במשך שנים מעבודה זולה ושרשרת אספקה חזקה בסין, והיא צריכה לחלוק יותר מהרווחים שלה עם העם הסיני, או שתתמודד עם "זעם ורגשות לאומיים" על רקע מלחמת הסחר המתמשכת – כך מתריע מאמר בעיתון "פיפלס דיילי", הקשור למשטר.

המאמר מדגיש כיצד אפל הניבה הכנסות של 9.6 מיליארד דולר בסין ברבעון האחרון שלה, שהתחיל ביוני – הכנסות שסייעו לה להגיע לשווי היסטורי של טריליון דולר. מלחמת סחר מתמשכת בין ארה"ב לסין עלולה להפוך את אפל וחברות אמריקאיות אחרות לפגיעות, משום שישמשו קלף מיקוח עבור בייג'ין, לפי המאמר.

"ההצלחה מנקרת העיניים בשוק הסיני עלולה לעורר רגשות לאומיים אם המכסים של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ יפגעו קשות בחברות הסיניות", כתב העיתון. "סין היא ללא ספק השוק הזר החשוב ביותר לאפל, ולכן היא חשופה לכך שהעם הסיני יהפוך אותה מטרה לזעם ורגשות לאומיים. סין לא רוצה לסגור את הדלתות בפני אפל, על אף הקונפליקט בענייני סחר, אבל אם חברה אמריקאית רוצה להרוויח כסף טוב בסין, היא צריכה לחלוק את רווחי ההתפתחות שלה עם העם הסיני".

הלילה הודיעה ארה"ב כי תתחיל להטיל מכסים של 25% על מוצרים נוספים בשווי 16 מיליארד דולר מסין בעוד שבועיים - בצעד נוסף שמחריף את מלחמת הסחר בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם.

הרשימה החדשה כוללת שורה ארוכה של מוצרים - מאופנועים ועד לקרונות רכבת. חמישה מוצרים נמחקו ממנה - ובהם מכולות המשמשות חברות מטענים וכלי חיתוך. מוליכים למחצה, שהיו בין הקטגוריות העיקריות, נשארו ברשימה.

זאת תהיה הפעם השנייה מאז תחילת יולי שבה ארה"ב מטילה מכסים על מוצרים מסין - וזאת למרות תלונות של חברות אמריקאיות כי צעדים אלה מגדילים את העלויות, ויפגעו בצרכנים ובסופו של דבר יפגעו בהן. ארה"ב הטילה ב-6 ביולי מכסים של 25% על תוצרת סינית בשווי 34 מיליארד דולר, מה שגרר צעדי תגמול מהירים מצד סין, שהתחייבה כי תגיב על כל הטלת מכסים במידה שווה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker