סין מגיבה לתוקפנות האמריקאית עם מכסים על תוצרת בשווי 16 מיליארד דולר

ארה"ב הודיעה אתמול בלילה כי תטיל מכסים על סחורה סינית בשווי של 16 מיליארד דולר ■ עיתוני סין פירסמו היום מאמר אחיד, שבו הזהירו: מי שינסה להוכיח עליונות על סין באמצעות מכסים - יפגע רק בעצמו ■ נציגי שתי המדינות מנהלים מגעים חשאיים כדי לנסות לחזור למשא ומתן

בלומברג
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ונשיא סין שי ג'ינפינג
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ונשיא סין שי ג'ינפינגצילום: Alex Brandon / AP

ארה"ב הודיעה בלילה כי תתחיל להטיל מכסים של 25% על מוצרים נוספים בשווי 16 מיליארד דולר מסין בעוד שבועיים - בצעד נוסף שמחריף את מלחמת הסחר בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם. סין הגיבה היום והכריזה על צעדי תגובה זהים.

הרשימה החדשה כוללת שורה ארוכה של מוצרים - מאופנועים ועד לקרונות רכבת. חמישה מוצרים נמחקו ממנה - ובהם מכולות המשמשות חברות מטענים וכלי חיתוך. מוליכים למחצה, שהיו בין הקטגוריות העיקריות, נשארו ברשימה.

זאת תהיה הפעם השנייה מאז תחילת יולי שבה ארה"ב מטילה מכסים על מוצרים מסין - וזאת למרות תלונות של חברות אמריקאיות כי צעדים אלה מגדילים את העלויות, ויפגעו בצרכנים ובסופו של דבר יפגעו. ארה"ב הטילה ב-6 ביולי מכסים של 25% על תוצרת סינית בשווי 34 מיליארד דולר, מה שגרר צעדי תגמול מהירים מצד סין. סין התחייבה כי היא תגיב על כל הטלת מכסים במידה שווה.

משרד המסחר הסיני הגיב היום להודעה האמריקאית על המכסים החדשים והגדר אותה "מאוד לא הגיונית". לפי הודעת המשרד, סין תטיל מכסים של 25% על סחורה אמריקאית בשווי של 16 מיליארד דולר. המכסים ייכנסו לתוקף ב-23 באוגוסט – באותו יום שבו המכסים האמריקאים ייכנסו לתוקף.

בין המוצרים האמריקאים שעליהם יוטלו מכסים ניתן למנות נפט גולמי, פחם ודיזל. בנוסף, יוטלו מכסים על מכוניות, אופניים, ציוד רפואי ומוצרי פלדה.

ואולם זאת אינה המלה האחרונה של ארה"ב במלחמת הסחר. לשכת נציג הסחר בוחנת אפשרות להטיל מכסים של 10% על יבוא פריטים נוספים בשווי 200 מיליארד דולר מסין, ואף שוקלת להעלות את שיעורם ל-25%. מכסים אלה, אם אכן יוטלו, ייכנסו לתוקף ב-6 בספטמבר. נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, אף הציע למסות את כל היבוא מסין, שהגיע בשנה שעברה ליותר מ-500 מיליארד דולר.

בתוך כך, עיתוני הממשל בסין פירסמו היום בעמודים הראשונים שלהם מאמר ארוך תחת הכותרת "הצהרה",  ובו מסר אחיד נגד ארה"ב. מי שינסה להוכיח את עליונותו על סין באמצעות שימוש במכסים לתועלתו האישית - יפגע בסופו של דבר רק בעצמו, נכתב במאמר. העם הסיני שרד קשיים ומשברים בעבר הודות לכוח העמידה שלו, והוא מתקדם לכיוון של שגשוג, נכתב בהמשך המאמר.

מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין תפחית 0.7% מהתמ"ג העולמי ב-2020 - סין תספוג פגיעה של 1.3% והתמ"ג של ארה"ב ייפגע ב-1% - כך לפי דו"ח חדש של אוקספורד אקונומיקס, שפורסם לפני ההודעה של ארה"ב.

עם זאת, נראה בינתיים כי הייצוא של סין לא נפגע. נתונים שפורסמו היום (ד') הראו כי הייצוא שלה עלה ב-12.2% במונחים ריאליים לעומת יולי שעבר - עלייה חדה מהתחזיות. היבוא זינק ב-27.3%. עודף הסחר של סין הצטמצם ל-28 מיליארד דולר ביולי.

ארה"ב וסין ניסו לחדש את השיחות ביניהן, אשר נקטעו לאחר שטראמפ מימש את איומיו להטיל מכסים. נציגים מטעם שר האוצר האמריקאי, סטיבן מנוצ'ין, וסגן ראש ממשלת סין, ליו הא, מנהלים מגעים חשאיים בניסיון למצוא דרכים להחיות את המשא ומתן, לדברי מקורבים לעניין.

תגובות