בדרך להנפקה הגדולה אי פעם? סופטבנק שוקלת להנפיק את עסקי המובייל שלה

ענקית ההשקעות בטכנולוגיה מעוניינת למכור שליש מחברת סופטבנק מובייל ב-30 מיליארד דולר בהנפקה ראשונה לציבור ■ החברה תירשם למסחר בבורסת טוקיו, וזו עשויה להיות ההנפקה הגדולה ביותר אי פעם

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מסיושי סן
מסיושי סן, מייסד ויו"ר סופטבנקצילום: Bloomberg

סופטבנק, חברת ההשקעות בטכנולוגיה, שוקלת להנפיק את עסקי המובייל שלה לפי שווי של 90 מיליארד דולר, כך לפי מקורות המעורים בנושא. מניית סופטבנק מזנקת ב-6.2%. החבה קיימה מגעים עם יועצים בנוגע לאפשרות למכירת שליש מעסקי המובייל שלה – כ-30 מיליארד דולר – בהנפקה ראשונית לציבור, כך מסרו המקורות. הדיונים בנושא נמצאים בשלבים ראשוניים והערכת השווי הסופית של החברה תלויה בחוות הדעת של חברת הייעוץ.

הנפקה ראשונה לציבור (IPO) ב-30 מיליארד דולר תהפוך את הנפקת סופטבנק מובייל להנפקה הגדולה ביותר בהיסטוריה. הנפקת עליבאבא ב-2014, אז גייסה החברה 25 מיליארד דולר, היא ההנפקה הגדולה ביותר בעולם אי פעם. סופטבנק מעוניינת במכפיל רווח גבוה עבור עסקי המובייל שלה, לעומת חברות מקבילות כמו NTT דוקומו ו-KDDI.

בעלי המניות מאמינים כי העובדה שהחברה עשירה במזומנים, תבטיח חלוקת דיווידנד וכן השותפות הטכנולוגית שלה ויתרונות אחרים מכך שהיא קשורה לחברת ההשקעות בטכנולוגיה הגדולה בעולם, יעלו את הערכת השווי של החברה. שווי השוק של NTT דוקומו הוא כ-100 מיליארד דולר ושווי השוק של KDDI הוא כ-70 מיליארד דולר, נכון ליום שני בבוקר.

הנפקת סופטבנק מובייל עשויה להתרחש כבר ברבעון הרביעי של 2018. מייסד סופטבנק, מסיושי סן, אמר למשקיעים אתמול (ב') כי הוא מקדם הנפקה עתידית בבורסת טוקיו. תזרים המזומנים של עסקי המובייל יותר מהכפילו את עצמם ברבעון השני של 2018 ל-154 מיליארד ין (1.4 מיליארד דולר).

ההכנסות מפעילות הטלקום ביפן, הכוללת רשתות סלולר, אינטרנט בפס רחב ועוד, עלו ב-4.6% ל-882.5 מיליארד ין. סופטבנק דיווחה על 33.6 מיליון מנויי מובייל ברבעון השני, עלייה של 434 אלף לעומת הרבעון הקודם.

סופטבנק עצמה דיווחה על עלייה של 49% ברווח התפעולי, שנבעה בעיקר מרווחים מהשקעות שביצעה קרן ויז'ן והכנסה של 161 מיליארד ין ממכירת חברת בת של יצרנית השבבים ARM. הרווחים מקרן ויז'ן נבעו מעלייה בהערכת השווי של הקרן לקראת מכירת חלקה של סופטבנק בפליפקארט – הקמעונית המקוונת ההודית – לוולמארט ומעלייה בשווי ההוגן של חברת WeWork.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker