הבטחת הבחירות של הוגו צ'אווס: להעלים את תופעת האבטלה מונצואלה

האבטלה בונצואלה עומדת כעת על 8.6%; צ'אווס הבטיח ליצור 3.5 מיליון משרות אם ייבחר פעם שלישית לנשיאות

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הוגו צ'אווס, נשיא ונצואלה, הבטיח לייצור 3.5 מיליון משרות ולצמצם את שיעור האבטלה במדינה מ-8.6% לאפס, תוך 8 שנים - אם ייבחר מחדש לנשיאות. צ'אווס, אמר את הדברים בנאום לעשרות אלפי פועלים לבושי אדום בצעדת ה-1 במאי - הפגנת התמיכה הגדולה ביותר בצ'אווס בשנים האחרונות.

הנוכחות הגבוהה שיקפה אווירה של אופטימיות בקרב תומכי צ'אווס, בתקופה בה הרווחים המוגדלים ממגזר הנפט מסייעים להתאוששות כלכלית, לאחר שנתיים של מיתון. השיפור הכלכלי תורם הן לפופולריות של צ'אווס, והן לאמון תומכיו כי יצליח לנצח את המתמודדים נגדו בבחירות לנשיאות בשנה הבאה.

"יש לי עוד שנה וחצי בכהונה הנוכחית, ולאחר מכן 6 נוספות בכהונה הבאה", אמר צ'אווס בחיוך, והוסיף כי "אני בטוח שנוכל לייצור 3.5 מיליון משרות ב-8 שנים". צ'אווס שינה את חוקת ונצואלה ב-2009 על מנת לאפשר לו להתמודד פעם שלישית על נשיאות המדינה, צעד שלטענתו נדרש על מנת לפטור את ונצואלה מקפיטליזם.

צ'אווס לא עמד ביעדים רבים שהציב לעצמו ב-12 שנות כהונתו, אך הבטחותיו עדיין פונות לחלקים גדולים מאוכלוסיית ונצואלה שאת רמת החיים שלהם שיפר הודות להשקעת רווחי הנפט בפרוייקטים חברתיים. "עם צ'אווס, הדברים השתפרו לאט לאט", אמר פרנקלין סירו, עובד רכבת בן 31, בצעדה. "אין אף מועמד חזק כמותו", הוסיף.

הוגו צ'אווס, נשיא ונצואלהצילום: אי–פי

בשבוע שעבר הורה צ'אווס על העלאת שכר המינימום והשכר במגזר הציבורי, בניסיון לצמצם את השפעותיה של האינפלציה החריפה, שב-2010 עמדה על 27%. צ'אווס הלאים מגזרים שלמים, בהם חלק ניכר ממגזרי הנפט, הפלדה והמלט, והכפיל את מספר עובדי המגזר הציבורי בעשור האחרון ליותר מ-2 מיליון. על מנת לחסל את האבטלה, אמר צ'אווס, בכוונתו להשיק תכנית שנועדה להכשיר מובטלים לעבודה במגזרי הבנייה והחקלאות. לדבריו אתמול, ייצור 100 אלף משרות באמצעות פרוייקטים לקידוח נפט בשיתוף עם חברות זרות.

ישנם כלכלנים הטוענים כי ההוצאות ההולכות והגדלות של ממשל צ'אווס, בצירוף המגזר הפרטי החלש בונצואלה, הגדילו יתר על המידה את תלותה במחירי הנפט הגבוהים. אך הנצחונות הגדולים ביותר של צ'אווס בבחירות הגיעו בעתות שגשוג, ונראה שהוא מהמר על כי השקעות ממשלתיות בשדות נפט חדשים, בתשתיות ובמוסדות רווחה, יובילו לצמיחה כלכלית לפני הבחירות.

האבטלה בונצואלה לא גאתה במיתון, לעומת מדינות אחרות כמו ארה"ב ואירופה בהן נרשם זינוק באבטלה בתקופת המשבר. אך בקרב צעירים, שיעור האבטלה גדול כפליים מאשר באוכלוסייה הכללית  כ-20% מבני 24-15 בונצואלה אינם מועסקים - לפי נתוני הממשל. בנוסף, האינפלציה הגבוהה פגעה במשקי בית רבים, שהכנסותיהם לא גדלו באותו אופן בו גדלו הוצאותיהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker