סין מתכננת הטלת מכסים נוספים על ארה"ב - מסמנת את מגזר האנרגיה

המכסים הסיניים על מוצרים וסחורות בשווי 60 מיליארד דולר הם תגובה להחלטת טראמפ לבחון הטלת מכס של 25% על סחורה סינית בשווי 200 מיליארד דולר ■ סין כוללת את הגז הנוזלי ברשימת הסחורות - מנסה לפגוע בשאיפות של טראמפ לשליטה עולמית במגזר האנרגיה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיא סין, שי ג'ינגפינג
נשיא סין, שי ג'ינגפינגצילום: Tyrone Siu/אי־פי

סין הודיעה על כוונתה להטיל מכסים על רשימה של מוצרים אמריקאים בשווי 60 מיליארד דולר, אם ממשלו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ יממש את איומיו האחרונים בנושא הסחר.

המכסים ינועו בין 5% ל-25%, ויוטלו על 5,207 מוצרים אמריקאים אם ארה"ב תממש את כוונתה להטיל מכסים על סחורה סינית בסך 200 מיליארד דולר – כך מסר משרד האוצר הסיני בהודעה שפירסם היום באתר שלו.

תגובה זו צפויה להסלים את המתחים בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם, והיא דומה במידה רבה לתגובתה של סין בחודש שעבר על הטלת מכסים אמריקאים.

טראמפ הורה החודש לגורמים בממשל לבדוק אפשרות של הטלת מכסים של 25% על יבוא בשווי 200 מיליארד דולר – במקום כוונתו הקודמת להטיל מס של 10% בלבד. הצעד נועד להחזיר את סין לשולחן המשא ומתן לשיחות על התביעות של ארה"ב לשינויים מבניים בכלכלה הסינית והפחתת גירעון הסחר האמריקאי מול סין.

בחודש שעבר הממשל האמריקאי הטיל מכסים על סחורה סינית בסך 34 מיליארד דולר. סין הגיבה בהטלת מכסים משלה. בימים הקרובים צפויה ארה"ב להטיל מכסים בסך 16 מיליארד דולר נוספים.

הבוקר (ו') דווח כי בעקבות מלחמת הסחר של החודשים האחרונים, שהביאה לירידות בבורסות הסיניות, סין איבדה ביממה האחרונה את הדירוג שלה כשוק המניות השני בגודלו בעולם. לאחר הירידות ביום חמישי, המניות הסיניות היו בשווי 6.09 טריליון דולר, לפי נתונים שנאספו על ידי בלומברג. זה לעומת מניות בשווי 6.17 טריליון ביפן. שוק המניות הגדול בעולם נמצא בארה"ב, ושוויו גבוה מ-31 טריליון דולר.

סין מנסה לפגוע בשאיפה האמריקאית לשליטה בשוק האנרגיה

אוניה הנושאת מכליות גז טבעי נוזלי
אוניה הנושאת מכליות גז טבעי נוזליצילום: Bloomberg

סין מסמנת את יצוא הגז הנוזלי והנפט מארה"ב ופותחת חזית חדשה במלחמת הסחר בין שתי המעצמות הכלכליות, כאשר הבית הלבן בימים אלו מנסה לעודד את יצוא האנרגיה. סין כללה בפעם הראשונה את הגז הנוזלי כאחת הסחורות שעליהן יוטל מס של 25% ברשימת המוצרים והסחורות שפירסמה היום. במקביל, סינופק, חברת בתי זיקוק סינית והרוכשת הגדולה ביותר בסין של נפט אמריקאי, הודיעה על השעיית יבוא נפט מארה"ב בגלל סכסוך הסחר, כך לפי שלושה גורמים שמעורים בנושא.

כך, סין עשויה לפגוע בשאיפותיו של טראמפ להיות המעצמה הדומיננטית במגזר האנרגיה העולמי. גורמים בממשל טראמפ אמרו מספר פעמים כי הם מעוניינים להגדיל את יצוא דלק המאובנים (נפט ופחם), וממשל טראמפ מבטל את הרגולציה מימי ממשל אובמה כדי לעודד ייצור נפט וגז.

ארה"ב היא היצואנית הגדולה בעולם של דלקים כמו בנזין ודיזל והיא תהיה אחת מיצואניות הגז הנוזלי הגדולות בעולם עד 2019. סין היא היבואנית הגדולה בעולם של נפט. סין צימצמה בחודשיים האחרונים את יבוא הגז הנוזלי מארה"ב, עוד לפני שהסחורה נכנסה לרשימת המוצרים שעליהם יוטל מכס.

לארה"ב יש כמה מתקנים גדולים ליצוא נפט נוזלי, ובעת ביקור טראמפ בסין ב-2017 התלוו אליו כמה מנהלים מחברות גז נוזלי. סין הפכה ליבואנית השנייה בגודלה בעולם של גז נוזלי ב-2017, בעקבות צמצום צריכת הפחם על מנת להקטין את זיהום הסביבה. סין ייבאה בין פברואר 2016 למאי 2018 כ-14% מכלל הגז הנוזלי שיוצר בארה"ב. ביוני 2018 יצאה רק ספינה אחת של גז נוזלי מארה"ב לסין.

בנוסף, סין הפכה לרוכשת הגדולה ביותר של נפט אמריקאי, למעט קנדה, אך לפי אתר קפלר, שעוקב אחרי משלוחי הנפט בעולם, חלה ירידה במספר משלוחי הנפט מארה"ב לסין החודשים האחרונים. לפי קפלר, היצוא של נפט מארה"ב לסין ירד מ-445 אלף חביות ביום במארס 2018 ל-226 אלף חביות ביום ביולי 2018.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker