פייסבוק: "זיהינו ניסיון להשפיע על הבחירות הבאות בארה"ב"; נראה כי רוסיה מעורבת

הרשת החברתית הודיעה כי זיהתה קמפיין פוליטי הכולל דפים וחשבונות מזויפים, לקראת בחירות האמצע בנובמבר ■ "יש קשר למחאות המתוכננות בוושינגטון בשבוע הבא"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: Robert Galbraith / REUTERS

פייסבוק הודיעה היום (ג') כי זיהתה קמפיין פוליטי מתואם, הכולל עשרות חשבונות ודפים מזויפים שככל הנראה קשורים לפעילות פוליטית לפני בחירות האמצע שצפויות להתקיים בנובמבר – לפי שלושה מקורבים לנושא.

בשורה של מפגשים בגבעת הקפיטול השבוע, החברה אמרה למחוקקים כי זיהתה קמפיין בפייסבוק ואינסטגרם כחלק מהחקירה שהיא עורכת בנוגע להתערבות בבחירות. היא לא יכלה לקשר בין החשבונות האלה לרוסיה, שסוכנות חקר האינטרנט שלה היתה במוקד כתב אישום מוקדם יותר השנה, בשל התערבות בבחירות 2016, אבל נציגי החברה אמרו בגבעת הקפיטול כי סביר להניח שרוסיה מעורבת, כך טוענים שני גורמים.

האזינו | גיא רולניק נגד מארק צוקרברג: פייסבוק זה מונופול, צריך לשבור אותו

השבוע

פרק 40 | עם גיא רולניק, דניאל בן סימון וציון אמיר

0:00
-- : --

"אנחנו עדיין בשלבים מאוד מוקדמים של החקירה ואין לנו את כל העובדות – כולל מי עומד מאחורי זה", אמרה החברה בהצהרה. "אבל אנחנו חולקים את מה שאנחנו יודעים כיום בהתחשב בקשר בין 'השחקנים הרעים' האלה לבין מחאות שמתוכננות בוושינגטון בשבוע הבא".

בהצהרה שלה, פייסבוק אמרה כי לראשונה גילתה את החשבונות האלה – 8 דפי פייסבוק, 17 פרופילים בפייסבוק, ו-7 חשבונות באינסטגרם – לפני שבועיים". החברה עובדת לצד ה-FBI בחקירת הנושא.

כמו ההתערבות הרוסית בבחירות 2016, הקמפיין שזוהה באחרונה עוסק בנושאים חברתיים שנויים במחלוקת. פייסבוק גילתה פעילות מתואמת סביב נושאים כמו צעדת המשך לאירוע הקטלני "אחדו את הימין" (Unite the Right) של תומכי העליונות הלבנה בשרלוטסוויל. באופן ספציפי, דף שנקרא "מתנגדים" (Resisters), שהיה לו קשר עם סוכנות חקר האינטרנט ב-2017, יצר אירוע שנקרא "לא לאיחוד הימין – DC" (“No Unite the Right 2 — DC”), נגד מפגש של הלאומנים הלבנים, ואמור להתקיים בוושינגטון באוגוסט. פייסבוק אמרה כי הסירה את האירוע.   

פעילות מתואמת זוהתה גם סביב #AbolishICE, קמפיין שמנהל השמאל האמריקאי ברשתות החברתיות, ומנסה להביא לביטולה של הסוכנות לאכיפת הגירה ומכס (ICE), לפי שני אנשים המעורים בממצאים. זאת, בדומה לניסיונות ב-2016 להגביר את המחלוקת סביב תנועת Black Lives Matter.

לאחר שלא מנעה את ניסיונותיה של סוכנות חקר האינטרנט להשתמש במדיה החברתית כדי להגביר מחלוקות חברתיות לפני הבחירות לנשיאות ב-2016, פייסבוק מנסה כעת להימנע מאסון דומה ב-2018. החברה הרחיבה את צוות האבטחה שלה, שכרה מומחים לטרור ומגייסת עובדים עם סיווג ביטחוני מהממשלה.

החברה משתמשת בבינה מלאכותית וצוותים של בודקים כדי לזהות חשבונות אוטומטיים ופעילות חריגה הנוגעת לבחירות. פייסבוק ניסתה גם להקשות על קמפיינים כמו אלה שניהלו הרוסים להשתמש במודעות של פייסבוק כדי להשפיע על דעת הקהל, בכך שדרשה מהמפרסמים בתחום הפוליטי בארה"ב להירשם עם כתובת מייל מקומית, ובכך שאיפשרה לכל המודעות הפוליטיות להיות חשופות במאגר מידע ציבורי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker