טראמפ מחזיר לאחים קוך: "גלובליסטים" ש"נהפכו לבדיחה מוחלטת"

האחים קוך הקימו את אחת הקבוצות המשפיעות ביותר על המפלגה הרפובליקאית - אבל העזו להעביר ביקורת על טראמפ השבוע ■ טראמפ טען שהוא לא ביקש את תמיכתם כי לא היה זקוק לכסף שלהם

לוגו בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיא ארה"ב טראמפ בהלסינקי, היום
נשיא ארה"ב טראמפ בהלסינקי, היוםצילום: Pablo Martinez Monsivais/אי־�

הנשיא האמריקאי דונלד טראמפ יצא נגד המיליארדרים צ'ארלס ודיוויד קוך, שבנו את אחת הקבוצות המשפיעות ביותר על הפוליטיקה הרפובליקאית. בכך הוא הגדיל את הקרע שמשקף את המאבק על עתידה של המפלגה הרפובליקאית.

בשני ציוצים בטוויטר, הוא כינה את האחים "גלובליסטים", "שנהפכו לבדיחה מוחלטת במעגלים הרפובליקאים האמיתיים". הוא כתב כי מעולם לא ביקש את תמיכתם, משום שלא היה זקוק לכסף שלהם. הוא כינה את הרשת הפוליטית שהקימו, שמזרימה מיליוני דולרים למועמדים רפובליקאים ומטרות פוליטיות אחרות, כ"מוערכת יתר על המידה", ואמר כי הוא "ניצח אותם בכל סיבוב".

קרדיט: טוויטר
קרדיט: טוויטר

טראמפ אמר את הדברים בעקבות שיחה של צ'ארלס קוך עם עיתונאים בוועידה של רשת התורמים של האחים קוך שהתקיימה בקולורדו. בשיחה הבלתי רשמית שניהל עם עיתונאים, טען כי רק שיתוף פעולה של שתי המפלגות יצליח לפקח על הנשיא דונלד טראמפ - שהתורמים המשתתפים בכנס רואים את מדיניותו כהרסנית.

קוך, שהוא תורם ידוע למועמדים שמרניים, אמר גם כי הוא חושש מתמיכה בפוליטיקאים רפובליקאים שמפנים את הגב לאידיאולוגיית השוק החופשי. "לא אכפת לי מה ראשי התיבות אחרי או לפני השם של מישהו", אמר קוך, שלדבריו יהיה מוכן לעבוד גם עם פוליטיקאים דמוקרטים אם יגברו על הרפובליקאים בבחירות האמצע לקונגרס.

"אני מתחרט על כמה מהמועמדים שבהם תמכנו", אמר קוך. "אנחנו הולכים להיות הרבה יותר נוקשים. אנחנו הולכים להתמודד עם זה ולגרום לאנשים לקחת אחריות על ההתחייבויות שלהם".

הוא הוסיף כי "המקומות שבהם אנחנו משקיעים הם אלה שבהם אנחנו רואים הזדמנות לעשות שינוי. אם אנחנו לא רואים את ההזדמנות, נשקיע בתחומים אחרים". "כל פרוטקציוניזם בכל רמה, ובטח שברמה לאומית, הוא מזיק", אמר קוך לעיתונאים. "יש לכך סיבות מדעיות והיסטוריות. אני מתכוון, כל אומה ששיגשגה לא היתה מעורבת במלחמות סחר". הוא הוסיף כי בשיח על מלחמת הסחר - לא רק בממשל אלא גם בתקשורת - "הם מדברים על מי הולך לנצח. ובכן, זה מגוחך".

האחים קוך לא תמכו בטראמפ בבחירות של 2016, ושני הצדדים התנגחו בשל התנגדותו של טראמפ לעמדות שמרניות מסורתיות בנוגע להוצאה הממשלתית וסחר חופשי. כמו כן, לרשת של האחים קוך יש עמדה גמישה יותר מטראמפ בנוגע להגירה. אבל טראמפ הראה כי הוא שולט ביד רמה במצביעי המפלגה הרפובליקאית, ועל כן פוליטיקאים רפובליקאים נזהרים מלהמרות את פיו.  

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker