ממשל טראמפ רוצה להוריד מס לעשירים - ורק לעשירים

משרד האוצר האמריקאי שוקל תוכנית שתהפוך את המס על רווחי הון למותאם לאינפלציה ותקצץ 100 מיליארד דולר במסים ■ המשרד בוחן את האפשרות לאשר את הרפורמה לבדו, ללא צורך בחקיקה

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר האוצר האמריקאי סטיבן מנוצ'ין מעיד בפני ועדת השירותים הפיננסיים של בית הנבחרים ביולי צילום: JOSHUA ROBERTS/רויטרס
ניו יורק טיימס

ממשל טראמפ שוקל לעקוף את הקונגרס ולקבוע בעצמו תוכנית לקיצוצי מסים בשווי 100 מיליארד דולר, שיוענקו בעיקר לעשירים.

שר האוצר האמריקאי, סטיבן מנוצ'ין, אמר בראיון, בשולי ועידת שרי האוצר של מדינות הג'י-20 בארגנטינה החודש כי משרדו בוחן אם ניתן להשתמש בסמכויותיו הרגולטוריות כדי לאפשר לאמריקאים להביא בחשבון את האינפלציה בחישוב מס על רווחי הון. משרד האוצר יוכל לשנות את ההגדרה של "עלות" בחישוב רווחי הון, מה שיאפשר למשלמי המסים להתאים לאינפלציה את השווי הראשוני של נכס כמו בית, או נתח של מניה כשהנכס נמכר.

"אם לא ניתן לעשות זאת דרך הליך חקיקתי, נבחן באילו כלים נוכל לעשות זאת בעצמנו במשרד האוצר ואז נשקול זאת", אמר מנוצ'ין, שהדגיש כי הוא עדיין לא יודע אם למשרד האוצר יש סמכות לפעול על דעת עצמו. "אנחנו בוחנים את האפשרות הזאת וגם את העלויות הכלכליות וההשפעה על הצמיחה".

מס על רווחי הון נקבע באמצעות הפחתת המחיר המקורי של נכס מהמחיר שבו הוא נמכר ומיסוי ההפרש הזה, בדרך כלל ב-20%. אם אדם הוציא 100 אלף דולר על מניה ב-1980, ומכר אותה השנה במיליון דולר, הוא יהיה חייב במסים על 900 אלף דולר. אבל אם המחיר המקורי של המניה היה מותאם לאינפלציה, הוא היה 300 אלף דולר, מה שמפחית את הרווח ל-700 אלף דולר. זה חוסך לאותו משקיע 40 אלף דולר.

הצעד הזה של מנוצ'ין צפוי להתקל בהתנגדות מצד מערכת המשפט וכבר גורר ביקורת מצד הדמוקרטים, בתקופה שבה הרפובליקאים מתקשים למכור לבוחרים בני מעמד הביניים את היתרונות של קיצוצי המס במסגרת רפורמת המס שעליה חתם טראמפ בשנה שעברה.

"בתקופה שבה הגירעון יוצא משליטה, המשכורות בקיפאון והעשירים מצליחים יותר מאי פעם, לתת למאיון העליון עוד יתרון זו שערוריה שחושפת את פניהם האמיתיים של הרפובליקאים", צייץ בטוויטר הסנאטור צ'אק שומר, מנהיג המיעוט הדמוקרטי בסנאט. "מעבר לכך, מנוצ'ין חושב שהוא יכול לעשות זאת בעצמו, אבל כולם יודעים שזה חייב להתבצע בחקיקה".

מסים על רווחי הון משולמים בעיקר על ידי בעלי שכר גבוה, ורפורמת המס בשווי 1.5 טריליון דולר של ממשל טראמפ לא נגע בהם. ניתוחים עצמאיים מצאו כי יותר מ-97% מההטבות כתוצאה מהתאמת מיסוי רווחי הון לאינפלציה ילכו לעשירון העליון של המשתכרים בארה"ב. כמעט שני שלישים מההטבות ילכו לסופר-עשירים – ה-0.1% העליונים של המשתכרים בארה"ב.

החלטה כזאת ללא חקיקה תהיה שימוש נועז בצו נשיאותי. ממשל ג'ורג' בוש האב שקל לעשות זאת ב-1992 ודחה את האפשרות הזו לאחר שהגיע למסקנה כי למשרד האוצר אין סמכות להחליט על השינוי הזה בעצמו. לארי קודלו, יו"ר המועצה הכלכלית הלאומית, הוא תומך גדול של הרעיון.

שמרנים שתומכים בתוכנית אומרים כי אפילו אם בית המשפט יערער עליה, היא יכולה עדיין לעודד את הכלכלה משום שתשחרר גל של מכירות נכסים. אולם הדמוקרטים לא רואים בה הרבה תועלת, מעבר להפיכת העשירים לעשירים יותר.

לפי מודל תקציב שבו משתמש בית הספר וורטון למנהל עסקים של אוניברסיטת פנסילבניה, חישוב רווחי הון בהתאמה לאינפלציה יפחית את הכנסות הממשל ב-102 מיליארד דולר במשך עשור, כשמ-86% מההטבות ייהנה המאיון העליון. דו"ח של שירות המחקר של הקונגרס מחודש יולי מצא כי החוב הנוסף שתגרור תוכנית כזו יקזז כל תמריץ שהשיטה החדשה תספק לכלכלה. "לא סביר שתהיה השפעה משמעותית על הכלכלה רק כתוצאה מהתאמה לאינפלציה", נכתב בדו"ח.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker