שפה סודית וקרובי משפחה: שיטות הסינון החשאיות של הרווארד נחשפו בתביעה

על פי "ניו יורק טיימס", במשרדי הקבלה של האוניברסיטה היוקרתית קיים מנגנון הערכה שונה לגמרי לגבי המועמדים ■ המפסידים הגדולים הם האסיאתים-אמריקאים

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בוגרי הפקולטה למשפטים בהרווארד
בוגרי הפקולטה למשפטים בהרווארדצילום: Steven Senne/אי־פי

דורות של תלמידי תיכון אמריקאים הגישו בקשה להתקבל לאוניברסיטת הרווארד מתוך מחשבה שאם הם עונים על כל הדרישות, הם יתקבלו. על פי "ניו יורק טיימס", במשרדי הקבלה של האוניברסיטה היוקרתית קיים מנגנון הערכה שונה לגמרי שרק תיכוניסטים מעטים ושאפתנים במיוחד, והוריהם, יודעים עליו. פקידי הקבלה מדברים בשפה סודית ומשמרים מערכת סינון שבה גורמים כמו מוצא התלמידים, האם הוריהם למדו בהרווארד, כמה כסף יש להם ועד כמה הם תואמים את יעדי המוסד לגיוון אתני עלולים לקבוע את עתיד התלמיד בדיוק כמו ציון מושלם בבחינות הפסיכומטריות.

תהליך הסינון הזה נחשף בתביעה שהוגשה נגד הרווארד שטוענת להפרה של חוק הזכויות הפדרליות האזרחיות באמצעות שימוש בשיטה של אפליה מתקנת על רקע גזע כדי לעצב את מדיניות הקבלה בצורה כזאת שמפלה אסיאתים-אמריקאים.

הרווארד טוענת כי אינה מפלה. מאות מסמכי קבלה נכללו בתביעה, למרות התנגדות האוניברסיטה כי הם עלולים לחשוף סודות מסחריים, והאוניברסיטה קיבלה הוראה לחשוף בשבועות הבאים סעיפים רבים שהיו בעבר מצונזרים.

התביעה, שהוגשה בידי העמותה Students for Fair Admissions (סטודנטים למען קבלה הוגנת), בנובמבר 2011 חידשה את הדיון הלאומי לגבי השימוש במוצא אתני כמרכיב בשיקולי הקבלה לתואר ראשון.

קהילת האסיאתים-אמריקאים היא קבוצת מיעוט בעלת היסטוריה רבת שנים של אפליה נגדה. עוד ב-1976 הרווארד לא הכירה בהם כקבוצת מיעוט ואסרה עליהם להשתתף במסיבה הקבלה של הסטודנטים הצעירים שהגיעו מאוכלוסיות של מיעוט.

רק 2,000 מתקבלים

מאז, המצב החמיר. כ-40 אלף תלמידים מגישים מדי שנה בקשות קבלה להרווארד, וכ-2,000 מתקבלים. הסיכוי להתקבל השנה היה נמוך מ-5%. מתוך 26 אלף הבקשות המקומיות למחזור 2019 (התביעה אינה כוללת סטודנטים זרים), לכ-3,500 היה ציון פסיכומטרי מושלם במתמטיקה, 2,700 קיבלו ציון מושלם בשפה ויותר מ-8,000 קיבלו ציון A במבחנים.

מנגנון הסינון מתחיל כבר בשלב הזה. המדינה מחולקת ל-20 אזורים גיאוגרפיים, שעל כל אחד ממונה ועדה של פקידי קבלה בעלי ידע לגבי האזור ובתי הספר שבו. הבקשות ממוינות לפי חמש קטגוריות: אקדמיה, פעילות מחוץ לבית הספר, אתלטיקה, אישי וכללי. אדם שלמד בעבר בהרווארד מראיין את המועמדים ומדרג אותם.

האוניברסיטה אומרת שהיא משתמשת ב"טיפים", או יתרונות לקבלה, בכמה מקרים. התביעה טוענת שהרווארד מעניק את הטיפים לחמש קבוצות: מיעוטים על רקע גזע או אתניות; מורשת, ילדים של בוגרי הרווארד או רדקליף; קרובי משפחה של תורם להרווארד; הילדים של אנשי הצוות או המורים; וספורטאים.

יש דרכים אחרות לקדם את הסיכויים להתקבל למוסד, על פי כתב התביעה. בוגרים שמתנדבים באוניברסיטה משפרים את הסיכוי של ילדיהם להתקבל. חשוב גם לשמור על מקום ב"רשימת בעלי העניין של הדיקאן". רשימות אלה כוללות שמות של מועמדים בעלי עניין לתורמים או שיש להם קשרים להרווארד. ההחלטה הסופית מתקבלת על ידי ועדה של 40 פקידי קבלה במלך שבועיים במארס.

התביעה חשפה גם את ה-Z-list, דלת אחורית להתקבל לאוניברסיטה. הרשימה כוללת מועמדים שנמצאים על הגבול מבחינה אקדמית, אך הרווארד מעוניינת כי יתקבלו. אלה הם מועמדים בעלי קשרים ולעתים הם מקבלים הבטחה כי יתקבלו להרווארד, בתנאי שידחו את הלימודים בשנה.

על פי התביעה, כ-60-50 תלמידים התקבלו להרווארד דרך רשימה זאת במחזורים 2014-2019. הם היו ברובם לבנים, בנים של מפורסמים., או תלמידים שנכללו ברשימת הדיקאן.

כתב התביעה מתאר גם תהליך שנקרא "לופ", שאמור לעצב את הפרופיל הדמוגרפי של המחזור. על פי התביעה, הדירוג האישי, שמתחשב באופי של המועמד, הוא הערמומי ביותר. אסיאתים-אמריקאים מתוארים באופן קבוע כחרוצים ואינטליגנטים, אך רגילים וללא ייחוד - תיאור שמעלה מן האוב סטריאוטיפים של אנשים ממוצא אסיאתי. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker