ברננקי מפיל את הדולר בעולם; נופל ב-1% מול היורו; הזהב בשיא

הדולר נחלש ל-1.4788 דולר ליורו - שפל של 16 חודשים; הזהב נסגר בשיא של 1,517 דולר לאונקייה

נמרוד הלפרן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הדולר נחלש מול היורו זה היום השביעי ברציפות, והזהב נסגר בשיא, לאחר שהבנק הפדרלי העריך כי התגברות האינפלציה בארה"ב צפויה להיות חולפת ולאחר שהבנק המרכזי אישר כי ההרחבה הכמותית תימשך כמתוכנן עד סוף חודש יוני.

הדולר נחלש מול היורו ב-1% לשער של 1.4788 דולר ליורו - שפל של 16 חודשים; מדד ICE של הדולר מול המטבעות של שותפות הסחר המרכזיות של ארה"ב נופל ב-0.7% לרמה של 73.29 נקודות. החוזים על זהב למסירה ביוני נסגרו בניו יורק במחיר שיא של 1,517.1 דולר לאונקייה, עלייה של 0.9%

יו"ר הבנק הפדרלי, בן ברננקי, ערך הלילה (ד')  מסיבת עיתונאים לאחר פרסום החלטת ריבית של הבנק הפדרלי, בראשונה ב-97 שנותיו של הבנק המרכזי, והראשונה בשלוש מסיבות עיתונאים שצפוי ברננקי לקיים השנה.

ברננקי נשאל במסיבת העיתונאים לגבי מה הגדרתו למונח "תקופה ממושכת" בו משתמש הבנק המרכזי לגבי תחזיתו לפרק הזמן בו יותיר את הריבית בארה"ב בשפל הנוכחי, ואמר: "אינני יודע כמה זמן יחלוף עד שנתחיל במדיניות מוניטרית מצמצמת. נעקוב מקרוב האם ההתאוששות הכלכלית היא בת קיימא, ונבחן גם מקרוב את מצב שוק התעסוקה". לדבריו, משמעות הביטוי "תקופה ממשוכת" משמעו מספר קטן של פגישות ריבית של הבנק הפדרלי, הנערכות מדי שישה שבועות.

הבנק הפדרלי העלה את תחזית האינפלציה והוריד את תחזית הצמיחה הכלכלית לשנה הנוכחית, אולם סיפק תחזית אופטימיות יותר לגבי שיעור האבטלה. עם זאת, במסיבת העיתונאים שב והדגיש ברננקי כי התגברות הלחצים האינפלציוניים היא תופעה "חולפת". יו"ר הבנק הפדרלי הודה כי עליית מחירי הדלק היא "התפתחות רעה ביותר", אולם העריך כי עליית מחירי הדלק אינו צפויה להימשך. ביחס לצמיחה, אמר ברננקי כי כלכלת ארה"ב צמחה ככל הנראה בשיעור נמוך מ-2% ברבעון הראשון של השנה.

הבנק המרכזי צופה כעת צמיחה כלכלית של 3.1%-3.3% השנה לעומת תחזית קודמת של 3.4%-3.9%. בחזית האינפלציה, צופה הבנק כי מדד המחירים לצרכן המבוסס על הצריכה הפרטית (PCE) יעלה השנה ב-2.1%-2.8% לעומת תחזית קודמת לאינפלציה של 1.3%-1.7%. עם זאת, שיעור האבטלה צפוי לרדת השנה לרמה של 8.4% עד 8.7% לעומת תחזית קודמת לאבטלה של 8.8%-9%.

יו"ר הבנק הפדרלי העריך במסיבת העיתונאים כי סיום תוכנית ההרחבה הכמותית של הבנק בסוף יוני אינה צפויה להיות בעלת השפעה משמעותית על שוקי הפיננסים או הכלכלה, ואמר כי הבנק המרכזי אינו מתכוון להתחיל לצמצם את היקף הנכסים במאזניו עם תום התוכנית אלא להשקיע מחדש כספים שיתפנו עקב סיום תקופת אג"ח ברכישת אג"ח חדשות. לדבריו, החלטה על הפסקת ההשקעה מחדש של כספים שיתפנו, לכשתתקבל, תהיה צעד שיבשר על מדיניות מוניטרית מצמצמת. "לכן יהיה עלינו לקבל על ההחלטה על סמך התחזיות, ועל סמך הערכתנו עד כה ההתאוששות בת קיימא, וכן על בסיס המצב בתחום האינפלציה", אמר. ברננקי נשאל במסיבת העיתונאים לגבי אפשרות לתוכנית הרחבה כמותית שלישית, ואמר כי רמת האינפלציה הופכת תוכנית כזו "לפחות אטרקטיבית בשלב זה".

הבנק הפדרלי בארה"ב הותיר היום כצפוי את הריבית ללא שינוי ושב והכריז כי תוכנית ההרחבה הכמותית השנייה של הבנק המרכזי תימשך כמתוכנן עד סוף חודש יוני. האינפלציה בארה"ב צברה תאוצה והתאוששות הכלכלי נמשכת בקצב מתון, אולם הבנק המרכזי עדיין מעריך כי התגברות האינפלציה היא זמנית בלבד וכי מצבו של שוק התעסוקה עודנו מקור הדאגה העיקרי, נאמר בהודעת הסיכום בתום ישיבתה בת היומיים של ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC).

"התאוששות הכלכלה נמשכת בקצב מתון והתנאים הכלליים בשוק העבודה משתפרים בהדרגה", נאמר בהודעת הבנק הפדרלי. "העליות במחירי האנרגיה וסחורות אחרות גרמו להתגברות האינפלציה בחודשים האחרונים", נכתב בהודעה, אולם הבנק המרכזי צופה כי "השפעות אלו יהיו חולפות".

"שיעור האבטלה ממשיך להיות גבוה, ומדדי האינפלציה ממשיכים להיות נמוכים במידת מה ביחס לרמות שנתפסות על ידי הוועדה ככאלה שתואמות בטווח הארוך את המנדט הכפול של הוועדה ליציבות מחירים ותעסוקה מרבית", נאמר בהודעת ועדת השוק הפתוח.

הבנק הפדרלי חזר על נוסח הודעתו בפגישות קודמות לפיו הריבית בארה"ב תישאר בשפל הנוכחי של 0%-0.25% לפרק זמן ממושך, לאחר שהוריד אותה לרמה זו בדצמבר 2008. עם זאת, הבנק המרכזי הותיר פתח לשינויים בהיקף החזקותיו באג"ח ממשלתיות אמריקאיות ואג"ח מגובות משכנתאות כאשר הוסיף כי יבצע התאמות בהיקף החזקותיו לפי הצורך. החלטת הבנק הפדרלי היום התקבלה פה אחד - זו הפגישה השלישית ברציפות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker