שאלות קשות למר ברננקי

ביום רביעי בשעה 14:15 לפי שעון החוף המזרחי (21:15 שעון ישראל) , יעשה בן ברננקי משהו שקודמו בתפקיד יו"ר הבנק הפדרלי חשב שהוא דבר איום ונורא. הוא יערוך מסיבת עיתונאים.

ברננקי בילה חלק ניכר מהקריירה האקדמית שלו בניסיון לשכנע כי הבנק הפדרלי צריך להיות יותר שקוף, וכיו"ר הוא מימש את הרעיונות שלו. ביום רביעי הגיע תורנו, אנשי המדיה, לעשות את חלקנו. ברוח השקיפות והנשיאה באחריות הדמוקרטית, עלינו לשאול שאלות קשות ולא לתת לו לחמוק באופן שמאפשרים חברי הקונגרס ליו"ר הפדרל ריזרב לעשות בהופעותיו בגבעת הקפיטול.

שאלה אחת שזועקת לתשובה היא: מדוע הסכים ברננקי לקבל את האבטלה הנרחבת במשך שנים,למרות שהוא מאמין שביכולתו להפחיתה?

התחזיות של הבנק הפדרלי עצמו מראות כי האבטלה לא תיפול מתחת ל-5% במשך עוד 6-5 שנים. ברננקי מאמין כי הבנק הפדרלי הוא בעל "כוח ניכר", כדבריו,להפחית את האבטלה מהר יותר, למרות העובדה כי שיעור הריבית הנוכחי הוא אפס. למרות זאת, הוא היסס להשתמש בכוח זה.

ברננקי נמצא בין הפטיש לסדן, יש להודות. חברים אחרים בוועדת המדיניות המוניטרית של הבנק - וגם חברי קונגרס בולטים - מתנגדים לפעולות אגרסיביות, מחשש שיעוררו אינפלציה. אולם מבקרים אלה תמיד חוששים מאינפלציה. הם טעו שוב ושוב במהלך השנתיים האחרונות. חשוב מכך, אין להם שום כוח למנוע מברננקי לפעול בהתאם לשיקול דעתו.

לפיכך החלטת הבנק הפדרלי לאפשר לאבטלה להיות גבוהה במשך זמן רב מוטלת על כתפיו.

כפי שהסביר פעמים רבות בעבר, לבנק הפדרלי יש חלופות. הוא יכול להכריז שישאיר את הריבית באפס למשך כמה שנים - ובכך ידכא את הריביות לטווח הארוך. הוא יכול לומר שהוא מסכים לאינפלציה גבוהה יותר לתקופה מוגבלת של זמן, בהתחשב בכך שהאינפלציה היתה נמוכה מאוד מאז 2007. מעל לכל, ברננקי יכול להבהיר כי הוא אינו מוכן לקבל שנים של אבטלה נרחבת.

הוא לא עשה דבר מאלה, ואף לא סיפק לכך הסבר מניח את הדעת. במקום זאת, הוא אמר כי פעולות יותר אגרסיביות עלולות לעורר סיכונים. וזה נכון. ריבית נמוכה עלולה לעורר אינפלציה, שכן היא מעודדת משקי בית ועסקים ללוות כסף ולחמם את הכלכלה. אינפלציה גבוהה יותר עלולה לייקר את עלויות המימון של ארה"ב ולהחמיר את הגירעון. אולם יש לזכור כי בכל החלטה יש סיכון - ולפיכך אין הטיעון שלו בעל תוקף רב.

ההשלכות של פעולה אגרסיבית מדי שתיצור סחרור אינפלציוני רציניות מאוד, אולם הסיכויים לכך נמוכים מאוד - ולכן תוחלתו של הסיכון נמוכה. העלות תהיה נמוכה מכדי למנוע פעולה של הבנק.

אחד מהסימנים הטובים ביותר לאינפלציה עתידית היא אינפלציית הליבה - שאיננה כוללת את סעיפי המזון והאנרגיה התנודתיים. למרות העלייה באינפלציית הליבה, היא עדיין נמצאת ברמה שנתית של 2% בלבד בשלושת החודשים האחרונים - פחות משהיתה ברוב 40 השנים האחרונות.

מצד שני, תוחלת העלות של אבטלה נרחבת היא גבוהה. הסיכויים שהאבטלה תישאר בעייתית קרובים ל-100%. טווח הזמן המשוער לחזרה לתעסוקה מלאה בארה"ב הוא 10-4 שנים. בנוסף לכך, השלכות האבטלה חמורות אף הן. מדינות וערים סובלות מירידה בהכנסות ממסים. משפחות מאבדות חסכונותיהן. הבריאות של האנשים עלולה להידרדר. למובטלים כרוניים, הנזק הפיננסי הוא גם כרוני. "אם המצב יתמשך והם ישבו בבית או יעבדו באופן לא סדיר", אמר ברננקי עצמו בשנה שעברה,  "כשהכלכלה תחזור למצב נורמלי, הם לא יוכלו למצוא עבודה טובה".

אבטלה יוצרת בעיות פוליטיות. היסטורית, היא גורם לבוחרים לסייע פחות לעמיתיהם, כפי שכתב הכלכלן בנג'מין פרידמן. קשה לדמיין שאפשר יהיה להגיע לפשרה פוליטית גדולה - על הגירעון, למשל - כשהעם זועם.

ברננקי הוא פקיד ציבור ראוי להערצה במובנים רבים. הוא היה רגוע באופן הירואי במהלך הימים הגרועים ביותר של המשבר הפיננסי. הפתיחות הרבה יותר שהוא הביא לבנק הפדרלי היתה צעד נדיר ביותר עבור דמות פוליטית- ויתור על חלק מכוחו.

אף על פי כן, ביצועיו המקצועיים בשנה האחרונה היו פגומים. הבנק הפדרלי שגה קשות בהערכת הכלכלה ב-2010 והתמהמה מדי בתיקון הטעות. למרות אמונתו היסודית בכך שצריך לתת לעובדות להכתיב החלטות, ברננקי עצמו הושפע מדי מקבוצה של עמיתים שתמיד צועקים "אינפלציה אינפלציה" ומתייחסים לאבטלה כאל מטרד זניח.

מסיבת העיתונאים ביום רביעי היא הזדמנות לדרוש ממנו מענה. האקדמאי הגדול ביותר של ארצנו בנושא הבנק הפדרלי - אחד בן ברננקי מפרינסטון - לא היה מצפה לפחות מכך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker