ארה"ב תשקיע 113 מיליון ד' ביוזמות השקעה באסיה שיתחרו בסין

שר החוץ האמריקאי מייק פומפאו, הודיע היום על שורה של יוזמות השקעה במדינות אסיה והאוקיינוס השקט, עם התמקדות בכלכלה דיגיטלית, אנרגיה ותשתיות ■ המדינות באזור מודאגות מאוד ממדיניות אמריקה תחילה, שמנהיג הנשיא טראמפ

לוגו רויטרס
רויטרס
פומפאו בסיאול
לוגו רויטרס
רויטרס

ארה"ב תשקיע 113 מיליון דולר ביוזמות טכנולוגיה, אנרגיה ותשתיות באסיה, במסגרת אסטרטגיה חדשה להעמקת הקשרים עם האזור, כך הודיע היום שר החוץ האמריקאי מייק פומפאו, לקראת ביקורו בסינגפור, מלזיה ואינדונזיה. "הכסף הזה הוא רק מקדמה בעידן חדש של מחויבות כלכלית אמריקאית לשלום ושגשוג באזור האינדו-פסיפי", אמר פומפאו בנאום שנשא בפני לשכת המסחר האמריקאית.

פומפאו אמר כי ארה"ב "תתנגד לכל מדינה" שתנסה להשתלט על האזור, דברים שנראה כי כוונו כלפי ממשלת סין על רקע סכסוך הסחר בין ארה"ב לסין והמתיחויות בים סין הדרומי.

"האזור האינדו-פסיפי הוא בעדיפות גבוהה בקרב קובעי המדיניות בארה"ב", אמר מוקדם יותר היום בריאן הוק, יועץ המדיניות הבכיר של פומפאו, לעיתונאים. 

המדינות באזור מוטרדות ממדיניות "אמריקה תחילה" של הנשיא דונלד טראמפ, מהנטישה של הסכם נפט"א ומסכסוך הסחר שיזם עם סין. ארה"ב הציגה את האסטרטגיה שלה לגבי פיתוח האזור האינדו-פסיפי בשנה שעברה בפסגה של מדינות אזור אסיה-האוקיינוס השקט. משרד המסחר האמריקאי כתב באתר האינטרנט שלו כי אסטרטגיית אינדו-פסיפיק עשויה להקיף מחצית מכלכלת העולם בתוך עשורים, אך נדרשת השקעה בסך 26 טריליון דולר כדי ליישמה במלואה. היוזמות החדשות והמימון יתמקדו בכלכלה דיגיטלית, אנרגיה ותשתיות, אמר הוק, אך לא פירט מעבר לכך.

הוק אמר כי העמדה האמריקאית לגבי פיתוח האזור אינה אמורה להתחרות עם יוזמת הפיתוח הסינית הגרנדיוזית, הידועה בשם "החגורה והדרך", ששואפת לחבר את אסיה עם חלקים מאפריקה ואירופה באמצעות מיזמי תשתיות. "היא נוצרה בסין ומתאימה לסין", אמר הוק. "דרך הפעולה שלנו היא לשמור על תפקיד הממשלה צנוע מאוד ולסייע לעסקים לעשות את מה שהם עושים הכי טוב".

הוק הוסיף כי וושינגטון "מברכת" על כל תרומה סינית לפיתוח האזור, אך רוצה שסין תציית לאמות המידה הבינלאומיות בנוגע לשקיפות, שלטון החוק ומימון בר קיימא. "אנו יודעים שהמודל של מעורבות כלכלית אמריקאית הוא המודל הבריא ביותר בעבור אומות האזור. הרמה גבוהה, הוא שקוף והוא בר קיימא מבחינת מימון".

תגובות

על סדר היום